Wełna dziewicza, ramoneska, poliester – TOP 7 modowych ciekawostek – Część 2

0 947

Wełna dziewicza, ramoneska, poliester. Była pierwsza część, jest i druga odsłona modowych ciekawostek, nie tylko dla mężczyzn. W poniższym wpisie trochę o materiałach i kultowych kurtkach. Więcej na ten temat przeczytacie niżej. 

Wełna dziewicza

Powszechnie uważa się, że wełna dziewicza pochodzi z pierwszego strzyżenia jagniąt – co automatycznie przekłada się na jakość i delikatność pozyskanego surowca. Jest to jednak błędna interpretacja.

Wełna dziewicza pochodzi od tak zwanych „szczęśliwych owiec”. Po strzyżeniu, zwierzęta wracają do zagrody. Są one hodowane w dobrych warunkach a po pozbawieniu ich wełny, ubierane są w specjalne swetry, które chronią je przed zimnem. 

Ramoneska

Ramoneska, potoczna polska nazwa kultowej kurtki zaprojektowanej w 1928 roku przez Irvinga Schotta. Pierwotnie była używana tylko przez motocyklistów z czasem natomiast na przełomie lat 60. i 70. stała się ikoną osób związanych z muzyka rockową. Kluczową rolę w popularyzacji ramoneski odegrał Marlon Brando. Wykorzystał on model Perfecto 618 w filmie Dziki z 1954 roku.

Poliester w odzieży

Słowo poliester na wiele osób działa, jak płachta na byka. Jest to materiał syntetyczny, którego włókna charakteryzują się specyficznymi właściwościami. Innymi, niż materiały naturalne. Słowo innymi nie oznacza wcale gorszymi. W niektórych warunkach, materiały wykonane z poliestru zachowują się zdecydowanie lepiej niż rzeczy wykonane z czystej wełny, bawełny czy lnu. Poliester jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do produkcji odzieży sportowej. Dzięki temu, że włókna tego materiału nie chłoną wody, ubrania szybciej schną i odprowadzają pot, który wydziela się podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Wybierając skarpety do górskich czy codziennych butów, polecam te z niewielką domieszką poliestru. Szybciej odprowadzą wilgoć i nie pozwolą naszym stopą zmarznąć w niskiej temperaturze.

Bawełna Egipska

Bawełna egipska jest jednym z najbardziej docenianych i luksusowych materiałów na rynku. Wykorzystuje się ją do produkcji między innymi męskich koszul. Uprawia się ją w konkretnym miejscu – żyznych glebach delty Nilu. Oryginalna nazwa bawełny egipskiej to: gossypium barbadense.

Bawełna egipska, w odróżnieniu od zwykłej – zbierana jest ręcznie. Pozwala to w pełni zachować jej czystość. Charakteryzuje się również dwa razy dłuższymi włóknami niż zwykła bawełna (bawełna długowłóknista/spełnia wymogi extra-long staple). Do zalet tej tkaniny możemy zaliczyć: 

  • wytrzymałość, dzięki niej, koszule charakteryzują się dłuższą żywotnością,
  • miękkość i delikatność,
  • koszule z bawełny egipskiej, nawet przy częstym praniu, są jaśniejsze a kolory są trwalsze.

Kapelusze Panama

Sama nazwa tego kapelusza nie nawiązuje do kraju, z którego pochodzi – produkowane są one bowiem w Ekwadorze. Charakterystyczną cechą tego okrycia głowy nie jest kształt, który mocno nawiązuje do kształtu fedory, ale rodzaj materiału, z którego jest wytwarzany. Sposób w jaki splatany jest ten kapelusz świadczy o jego wyjątkowości. O jakości kapeluszy panama świadczy ilość splotów materiału, które z kolei wpływają na ich cenę. Panama jest to typowo letnie okrycie głowy.

Wiskoza

Wiskoza często zaliczana jest do materiałów sztucznych – co jest nieprawdą! Materiał ten produkowany jest z celulozy, która z kolei pozyskiwana jest z różnych rodzajów drzew – głównie z dębu, buku czy sosny. Do produkcji wiskozy wykorzystuje się również dwusiarczek węgla, czyli składnik chemiczny. Jest to więc materiał, którego nie można zaliczyć w stu procentach do produktów naturalnych bądź sztucznych – wiskoza jest gdzieś po środku.

Wiskoza jest przyjazna dla naszej skóry, a dodatkowo bardzo dobrze chłonie wilgoć. Idealnie nadaje się do produkcji podszewek, które stanowią wypełnienie wnętrza marynarek, kamizelek czy płaszczy. Wiskoza stosowana jest również jako domieszka do innych włókien; wełny, bawełny etc.

Buty brogsy

Pierwsze brogsy używano na Wyspach Brytyjskich. To tam leśnicy czy chłopi wycinając specjalne otwory w swoich butach zapewniali swobodny odpływ wody poruszając się po bagnistych terenach. W miarę popularyzacji tych butów, z czasem,  zrezygnowano całkowicie z otworów na rzecz samych zdobień. Swoje przysłowiowe „pięć groszy” dorzucił książę Walii Edward, buty te przypadły mu do gustu i grywał w nich w golfa. Aktualnie buty brogsy zaliczamy do klasyki mody męskiej i trudno jest mi sobie wyobrazić moją garderobę. 

Brogsów mamy kilka rodzajów, możemy je dzielić ze względu na „przyszwę”(otwarta/zamknięta)  lub na stopień zdobienia. Poniżej przykładowy podział ze względu na stopień zdobienia:

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes