Smoking – strój, który mężczyźnie dodaje szyku i klasy. Ubiór ten zakładany jest na wyjątkowe okazje i nosząc go warto pamiętać o kilku prostych zasadach. W jednym z materiałów na blogu wspomniałem, że nawet garnitur renomowanej marki, nie będzie wyglądał dobrze, jeśli mężczyzna nie będzie pamiętał o kilku prostych zasadach. Podobnie jest również ze smokingiem. Nie każdy strój wieczorowy będzie dodawał klasy, jeśli dobierzesz do niego złą koszulę lub nieodpowiednie buty.
Smoking – strój wieczorowy
Podobnie jak inne części męskiej garderoby, smoking również posiada cechy, od których odstępstwo powoduje, że strój ten traci swój pierwotny charakter. Jest to ubiór wieczorowy i eksperymenty, w tym przypadku, są wręcz zakazane. Kolorowe lub zbyt wąskie klapy, kieszenie z patkami czy plastikowe guzki, to cechy zestawów smokingopodobnych i warto ich unikać wybierając ten właściwy smoking.
Zdjęcie smokingu: Bytom
1.Koszula
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez mężczyzn, jest wybieranie złej koszuli do stroju wieczorowego. Do smokingu zakłada się muchę, a ta powinna być osadzona na odpowiedniej koszuli. Właściwa koszula powinna mieć zakryte guziki listwą bądź powinna posiadać guziki jubilerskie.
2. Kołnierzyk koszuli smokingowej
Wybór koszuli z odpowiednim kołnierzykiem również jest ważny! Koszule smokingowe powinny mieć kołnierzyk typu kent bądź kołnierzyk półwłoski. Kołnierzyk włoski będzie źle wyglądał z muchą, a koszule z kołnierzykiem łamanym zakłada się do fraków.
3. Mucha
Podobnie jak krawat jest jednym z niezbędnych dodatków garniturów formalnych, tak mucha, jest niezbędnym dodatkiem smokingu. Muchę dobiera się do koloru klap smokingu i powinna być wiązana.
3. Guziki marynarki smokingowej
Marynarka smokingowa jest zapinana na jeden guzik, który powinien być pokryty jedwabiem. Zasada dotycząca wykończenia guzików również obowiązuje przy guzikach u rękawów.
4. Kieszenie bez patek
Wśród rodzimych, jak i zagranicznych producentów eleganckiej męskiej odzieży, dostępne są smokingi klasyczne, które mają kieszenie z patkami. Te oczywiście można schować do środka, w ten sposób można je zamaskować. Jest to jednak środek doraźny, który nie rozwiązuje w pełni problemu. Zawsze może się zdarzyć sytuacja, w której przez przypadek (całkiem nieświadomie), wyciągnięta zostanie jedna z patek, a to wygląda źle. Smoking powinien mieć kieszenie bez patek!
5. Klapy
Klapy smokingu powinny być pokryte jedwabiem. Do koloru klap dobiera się muchę.
6. Poszetka
Poszetka powinna być koloru białego i powinna być złożona w klasyczny sposób.
7. Spodnie z lampasami
Spodnie od smokingu powinny mieć aksamitne lampasy i nie mogą być wykończone mankietem.
8. Spodnie bez szlufek
Spodnie od smokingu nie powinny mieć szlufek na pasek. Do spodni smokingowych zakłada się szelki.
9. Pas smokingowy
Kolejnym elementem składowym smokingu jest pas smokingowy. Jego zadaniem nie jest podtrzymywanie spodni, jak mogłoby wydawać. Pas smokingowy maskuje części koszuli na poziomie pasa. Odstępstwem od stosowania pasa smokingowego jest stosowanie kamizelki.
10. Buty
Pierwotnie do smokingu mężczyźni zakładali eskarpiny (tzw. czółenka). Dzisiaj, popularną odmianą butów, które zakłada się do smokingu, są czarne wiedenki – najlepiej lakierowane. Do smokingu nie zakłada się butów derby, brogsów czy mokasynów.
Rodzaje smokingów
W klasycznej modzie męskiej można wyróżnić pięć rodzajów smokingów, pierwsze z czterech, które zaprezentowałem poniżej, możemy zaliczyć do uniwersalnej grupy strojów wieczorowych, gdyż nosi się je po zmroku w każdej strefie klimatycznej i o każdej porze roku. Smoking biały, również jest strojem wieczorowym, ale przyjęta jest zasada, że strój w tym kolorze zakłada się w krajach położonych strefie zwrotnikowej lub w porze letniej w krajach o klimacie umiarkowanym. Założenie smokingu zimą, gdy za oknem pada śnieg lub deszcz – jest błędem.
