5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Ja czyścić białe buty?

Popularność casualowych, w białym kolorze butów, szczególnie latem, wciąż rośnie. Zarówno młodzi, jak i dojrzali mężczyźni, trampki w kolorze białym noszą do zestawów casualowych i smart casualowych. Czasem zdarza się, że wśród tłumu przechodniów, można dostrzec mężczyznę, który białe buty założył do garnituru, ale są to jedynie odosobnione przypadki. 

Plusem noszenia casualowych butów w tym kolorze jest wygoda. Minusem może okazać się sam kolor, na białym, nawet najdrobniejsze przetarcia czy zabrudzenia szybko rzucają się w oczy. Warto więc pamiętać o regularnym czyszczeniu, gdyż nawet casualowe buty powinny być czyste. Rok temu, na blogu poruszyłem kwestie związane z czyszczeniem butów eleganckich, wykonanych ze skóry licowej i zamszowej. W tym materiale, przedstawiam krótki poradnik; jak czyścić białe buty. 

Jak czyścić białe buty? 

Do czyszczenia białych butów będą potrzebne: 

  • bawełniana, biała szmatka, która zostanie wykorzystana do nałożenia bezbarwnej pasty i do wypolerowania białych butów, 
  • bezbarwna pasta, 
  • bawełniana szmatka/gąbka, która zostanie wykorzystana do czyszczenia powierzchni butów, 
  • pasta do zębów (biała) i szczoteczka do zębów, niezbędne akcesoria do czyszczenia krawędzi podeszwy białych butów, 

czyścić białe buy

Buty marki: Bexley 

1. Na początku, z białych butów, podobnie jak to było w butach eleganckich, należy wyciągnąć sznurowadła. W ten sposób nie ominiesz żadnych zabrudzeń i buty zostaną dokładnie oczyszczone. 

czyścić białe buy

2. Przy pomocy czarnej bawełnianej szmatki bądź gąbki i wody, należy wyczyść z zabrudzeń powierzchnię białych butów. Najlepiej robić to w pobliżu źródła bieżącej wody. Jeśli zabrudzenia nie będą schodziły, można wykorzystać dodatkowo białe mydło.

czyścić białe buy

3. Po wyczyszczeniu i osuszeniu powierzchni białych butów, za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, można przystąpić do czyszczenia krawędzi podeszwy butów. Warto przed przystąpieniem czyszczenia zmoczyć krawędź butów i samą szczoteczkę tak, aby nie czyścić samą pastą. Po wyczyszczeniu, mokrą gąbką lub szmatką należy wyczyścić krawędzie z pozostałości po paście do zębów i osuszyć buty. 

czyścić białe buy czyścić białe buy

4. Gdy buty są już w pełni wyczyszczone, warto zabezpieczyć skórzaną powierzchnię butów. W tym celu, za pomocą białej bawełnianej szmatki, należy nałożyć warstwę bezbarwnej pasty do butów i zostawić na około 2-3 minuty. Po tym czasie, wykorzystując suchą część bawełnianej szmatki, można przystąpić do polerowania. Podobną procedurę zastosować na drugim bucie. 

czyścić białe buy

5. Brudne sznurówki można wyprać, bądź wymienić na nowe. Warto również, na wszelki wypadek, posiadać zapasową parę białych sznurowadeł. 

czyścić białe buy

6. Czyste sznurowadła nawlec do wyczyszczonych butów i gotowe.  

czyścić białe buty