5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

stylizacja brody – Edward VII, Sir Walter Raleigh, Kamil Pawelski, Tomasz Kozak, Tomasz Józiewicz. Dżentelmeni różnych epok, różnych stylów. Od elegantów, których charakteryzuje klasyczny ubiór po ten współczesny, ale też efektowny i wyrazisty styl noszenia ubrań. Od nonszalancji i luzu po ścisłe trzymanie się zasad dress code. Mimo tak rozbieżnych lat i kultur w jakich żyli dwaj pierwsi i trzej współcześni mężczyźni można znaleźć wspólne cechy, które ich łączą. Jest to oczywiście słabość do zarostu. Każdy z Nich, niezależnie od długości i sposobu jego stylizacji  z pewnością nie widział i nie widzi siebie bez brody. 

Jest to też świetny przykład aby skupić się i opisać poszczególne style brody. Gdy nadszedł czas facetów lumberseksualnych, polscy mężczyźni tłumnie zaczęli zapuszczać zarost.  Niezależnie od genów. Młodzi i starsi, mali i ci więksi zapragnęli być brodaczami. Gdy sprawa ucichła, część z nich je zgoliła, część w swoich postanowieniach trwa do dzisiaj. Stylizacja męskiej brody oraz współczesne trendy z jakimi się spotykamy to główny temat poniższego materiału.

Stylizacja brody, czyli style, które powinieneś znać!

Rok 2015 jest jedynie potwierdzeniem, że moda na brodę nie była krótkotrwała. Mimo, że część mężczyzn się wykruszyła, znacząca większość pozostała w swoim postanowieniu. Dla osób postronnych temat może wydawać się nieco banalny, ale wtajemniczeni wiedzą, że zapuszczać brodę trzeba “umieć”. Sprawa ma się podobnie jak z włosami na głowie. Dobieramy ją do odpowiedniego stylu, owalu twarzy, czy nawet klimatu w jakim żyjemy. Musimy ją pielęgnować używając odpowiednich szamponów i kosmetyków. Jak podkreśla Fabio Vivan stylista marki Braun – “Dobór stylizacji fryzury brody jest podobny do decyzji odnośnie uczesania na głowie. Przy wyborze rodzaju brody musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak owal twarzy, grubość czy struktura włosów brody. Ponadto, każdy zarost musi być dobrze utrzymany, czyli czysty i zadbany.” Jak widać sprawa nie jest prosta. Czasem aby osiągnąć zamierzony efekt nie wystarczy miesiąc, dwa. Na to czasem potrzeba lat. Co zresztą widać na przykładzie stylów, które przybliżę. Z pewnością jednym z najpopularniejszych jest broda “na drwala”. Oprócz takiej brody możemy wyróżnić kilka innych.

1. “Na drwala” – moda na tego typu zarost miała swoje początki w 2014 roku. Kamil Pawelski znany jako Ekskluzywny Menel zrobił swoje by broda w tym stylu na dobre zakorzeniła się w świadomości polskich mężczyzn. Lubicie przygody? Macie buntowniczy charakter? Może tego właśnie szukacie? Aby uzyskać efekt długiej i rozpiętej brody trzeba dużo cierpliwości. Nie trzeba zbyt często w nią ingerować. Ma być po męsku, z charakterem. Stąd też pozorny nieład i na pierwszy rzut oka bałagan. Stylizacja brody w tym charakterze też wymaga odpowiedniego podejścia.

stylizacja brody

fot. Mateusz Pawelski/www.ekskluzywnymenel.com

stylizacja brody

fot. Mateusz Pawelski/www.ekskluzywnymenel.com

2. “Pełna broda” – nie każdy może ją zapuścić. Aby osiągnąć podobny efekt jak u Tomka, potrzebne są przede wszystkim odpowiednie geny. Włosie musi być grube i gęste. Bez tego, nasza broda będzie przypominała bardziej wysuszony trawnik niż to co możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach. Tego typu broda wymaga częstszej ingerencji. Przycinamy regularnie odstające, pojedyncze włosie by utrzymać pełny, nieskazitelny kształt. Gdy o to zadbamy, efekt jest piorunujący.

stylizacja brody

fot. Rafał Chobot/www.kozackienasienie.pl

stylizacja brody

fot. Panpstryk/www.kozackienasienie.pl

3. “Przystrzyżona broda” – czyli droga pewnego kompromisu. Coś dla panów nie do końca przekonanych do długiej brody, ale jednak nie czujących się dobrze z twarzą na gładko. Przez krótsze włosie pielęgnacja zajmuje nam znacznie mniej czasu – nie oznacza to, że możemy z niej zrezygnować. Aby utrzymać długość na odpowiednim poziomie najlepszym wyjściem jest wyposażenie się w maszynkę.W tym przypadku warto także zaopatrzyć się w olejki do zmiękczania i nawilżania naszej brody.

stylizacja brody

fot. Tobias Karlsson/studiednonchalance.com

stylizacja brody

fot. Tobias Karlsson/ studiednonchalance.com

4. “Long John” – czyli mój ulubiony typ brody. Dla mnie niestety nieosiągalny. Jest to przygoda nie na miesiąc, dwa czy może cztery – ale na lata! Ten okres oczywiście rekompensuje nam efekt wizualny. Kto z nas nie chciałby mieć tego typu zarostu. Wzbudza podziw u mężczyzn i przyciąga wzrok kobiet. 

stylizacja brody stylizacja brody

5. “W stylu Sir Walter Raleigh” – stylizowana, smukła broda i wąsy. Coś dla romantyków oraz wyznawców starej szkoły. Styl niegdyś niezwykle popularny, lecz dziś nieco zapomniany. Jest on obecnie dość rzadki ale nie oznacza, że wcale niespotykany. Po prostu obecnie są modniejsze sposoby stylizacji męskiej brody. 

stylizacja brody

Ekstremalne stylizacje męskiej brody/galeria

Jeśli ktoś lubi ekstremalne wyzwania, szuka czegoś nieszablonowego? Może poniższa galeria będzie pewnym natchnieniem. 

stylizacja brody stylizacja brody stylizacja brody stylizacja brody

stylizacja brody

stylizacja brody

Stylizacja brody – podsumowanie

Rok 2015 w stosunku do poprzedniego powinien być spokojniejszy. Nie oznacza to jednak, że w kwestii zarostu nic się nie dzieje. Przeciwnie! Powstaje coraz więcej salonów, gdzie mężczyźni mają możliwość zadbania o swoje brody. Faceci wiedzą też więcej na ten temat, stąd kształt zarostu i wygląd jest bardziej efektowny. Mamy większy dostęp do środków stosowanych do pielęgnacji zarostu. Z moich obserwacji wynika, że ubiegły rok był bogaty pod względem ilości mężczyzn z brodą. W roku jest ich mniej, ale za to Ci którzy je zostawili zaczynają bardziej o nie dbać. 

Zdjęcia zaczerpnąłem z: