Zegarek męski – czy wiesz jaki będzie Tobie pasował? Dziś zegarek nie tylko służy nam jako pomiar czasu, ale pełni funkcję dodatku do naszego stroju. Jest nieodzownym elementem i wzorem elegancji każdego mężczyzny. Kiedyś, nasi dziadkowie za dobrze wykonywaną pracę otrzymywali zegarki. W obecnych czasach zegarki dostajemy jako prezenty na specjalne okazje lub wybieramy samodzielnie, by jak najlepiej pasowały do naszego stylu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zegarka dla mężczyzny? Poniżej podrzucam kilka podstawowych informacji.
Znana marka = zaufanie
Nie jest tajemnicą, że oprócz wyglądu nasz wzrok przyciąga cena zegarka. Promocja, okazja czy niska cena, nie zawsze są gwarantem jakości. Przed zakupem poczytaj opinie w internecie. Staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o modelu, który Ci się spodobał. Mimo że ceny znanych marek mogą się różnić od firm anonimowych, warto dopłacić trochę więcej. Dlaczego? Elementy zegarków produkowanych przez producentów obecnych na rynku od wielu lat dają gwarancję jakości i niezawodności. Na pewno znasz producentów zegarków, którzy są liderami na rynku nawet go nie posiadając? Wybierz model, który w pełni będzie odpowiadał Twoim potrzebom, dzięki temu unikniesz częstych wizyt u zegarmistrza.
Jakie elementy są istotne przy wyborze zegarka?
Jeśli wiesz już, jaka jest marka zegarka, która przypadła Ci do gustu, warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy, z których wyprodukowany jest czasomierz. Kształt koperty, kolor i materiał tarczy, rodzaj wbudowanego mechanizmu czy stylu. Na te elementy najczęściej zwracamy uwagę wybierając dla siebie zegarek – i słusznie!
Dopasuj zegarek do swojego stylu
To, jaki zegarek wybierzesz, będzie miało związek z preferowanym przez Ciebie stylem. Do bardziej eleganckiego ubioru idealnie pasuje okrągły zegarek z płaską kopertą, który będziesz mógł swobodnie schować pod mankietem koszuli. Kolor tarczy lub paska również ma znaczenie. Ważne, aby były spójne z kolorem butów czy pasowały do koloru garnituru z którym będziesz go nosił. Z kolei zegarki w kształcie prostokąta to połączenie klasycznego i sportowego stylu. Nietypowy czasomierz o nieszablonowym kształcie jest odpowiedni dla osób, które chcą się wyróżniać z otoczenia. Zegarek prostokątny będzie w tym przypadku optymalnym wyborem.
Wybierz kształt i rozmiar koperty
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie zegarka męskiego jest materiał koperty. Czasomierze sportowe prawie w całości są zrobione ze sztucznych materiałów. Wśród zegarków klasycznych, najczęstszym materiałem używanym do produkcji kopert jest stal, dzięki temu mamy pewność, że zegarek będzie bardziej wytrzymały.
Wybierz rodzaj mechanizmu
Warto również zwrócić uwagę także na mechanizm zegarka. Wyróżniamy trzy typy mechanizmów: kwarcowy, automatyczny i solarny. Zacznijmy od tego pierwszego. Jego zaletą jest dokładność w mierzeniu czasu oraz wydajna bateria, której czas pracy wyniesie od 1,5 roku do 3 lat.
Z kolei baterii nie posiadają zegarki automatyczne. Warunkiem jego prawidłowego działania jest częste noszenie na nadgarstku, gdyż energia automatycznego naciągu generowana jest przez ruchy naszego nadgarstka. Takie zegarki posiadają dodatkowego funkcje, m.in. datownik czy stoper.
Natomiast zegarek solarny, pobiera energię ze światła dzięki powierzchni fotowoltaicznej, która zamieniana jest na energię elektryczną i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie zegarka. Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, a ich dokładność i wydajność jest nawet lepsza od mechanizmu automatycznego.
Podsumowanie
Zegarek to nieodzowny element naszego stroju. Mimo rozwoju technologii, tradycyjny czasomierz nigdy nie wyjdzie z mody. Odpowiedni zegarek nie tylko wskaże Ci godzinę, ale będzie również dopełnieniem niejednej stylizacji. Wybierając go dla Siebie, warto stawiać na sprawdzone marki, które specjalizują się w produkcji zegarków. Z doświadczenia wiem, że czasem warto jest dołożyć i kupić droższy model z solidnym mechanizmem. Podobno czas to pieniądz, a inwestycja w dobry czasomierz przed długie lata pozwoli nam go oszczędzić na prawdę wiele.