Odpowiednia długość marynarki

5 196

Odpowiednia długość marynarki – wiele jest w internecie materiałów i poradników, w których poruszane są kwestie związane z odpowiednią długością nogawek u spodni. Ta oczywiście jest różna, gdyż spodnie, które noszą mężczyźni są różne. Zdarza się, że posiadając kilka par spodni, każdy model, czy to będą dżinsy, chinosy czy spodnie garniturowe, będzie miał inną długość nogawek. Stąd też znalezienie idealnej recepty na spodnie o idealnej długości nie jest łatwe i często bardziej niż zasadami, należy kierować się wyczuciem. Podobnie jest z dobieraniem odpowiedniej długości marynarki. Każdy posiada inną sylwetkę, która w mniejszym bądź większym stopniu, może być niesymetryczna. Zdarza się, że ktoś posiada dłuższy tułów i krótsze nogi lub odwrotnie. W tym przypadku, kierowanie się wyłącznie zasadami, nie uwzględniając kwestii wizualnych, byłoby niewłaściwe. Oczywiście znajomość wspomnianych zasad dobierania odpowiedniej długości marynarki, podobnie jak to jest ze spodniami, ułatwia życie  i warto je znać. 

Jak wyznaczyć odpowiednią długość marynarki? 

W modzie męskiej funkcjonują trzy zasady, według których można wyznaczyć właściwą długość marynarki. Pierwsza, którą opiszę,dotyczy wyłącznie długości ciała. W tym przypadku, marynarka powinna dzielić męską sylwetkę na pół (bez głowy). Aby dokonać pomiaru, należy stanąć przed lustrem w taki sposób, aby widzieć całą sylwetkę i ocenić wzrokiem czy marynarka, którą masz na sobie, dzieli ją na pół. Lustro powinno być ustawione prosto (wszelkie pochylenia mogą wprowadzać w błąd). Poniżej przykład właściwie dobranej marynarki, która dzieli męską figurę na pół.

długość marynarki

Fot: http://suitsupply.com

W drugiej metodzie, do wyznaczenia odpowiedniej długości marynarki, wykorzystuje się kciuk. W tym przypadku, marynarka nie powinna kończyć się powyżej nasady kciuka, bądź nie powinna kończyć się poniżej kciuka. Sytuacja, w której długość marynarki jest krótsza od długości rękawów, w klasycznej modzie męskiej jest niedopuszczalna. Takie marynarki zaburzają proporcje sylwetki i szczególnie na postawnych mężczyznach, wyglądają groteskowo. Pomiar należy dokonać z rękoma luźno opuszczonymi do dołu. Poniżej przykład i zaznaczona długość kciuka, w przedziale której, powinna kończyć się marynarka.

długość marynarki

Dobierając odpowiednią długość marynarki na podstawie trzeciej metody, bierze się pod uwagę dolną linię pośladków. W klasycznej modzie męskiej wyznawana jest zasada, że marynarka powinna zakrywać większą część pośladków. Również do tej zasady odnosi się trzecia metoda dobierania odpowiedniej długości marynarki. W tym przypadku, marynarka powinna kończyć się na poziomie dolnej linii pośladków (zakrywać je w całości). Poniżej przykład właściwie dobranej marynarki według tej metody.

długość marynarki

Którą metodę wybrać, szukając idealnej marynarki? 

Wszystkie trzy wymienione wyżej metody wyznaczania długości marynarki są właściwe. Wybór tej odpowiedniej, między innymi,  jest uzależniony od typu sylwetki. Jeśli weźmiemy pod uwagę mężczyznę, o krótkim tułowiu i długich nogach, marynarka, która będzie się kończyć poniżej dolnej linii pośladków – będzie odpowiednia. Taki efekt będzie możliwy przy skorzystaniu z pierwszej metody, gdyż w tym przypadku, marynarka podzieli figurę na pół, wizualnie wyrównując dysproporcje pomiędzy tułowiem a nogami. Jeśli mężczyzna charakteryzuje się regularną, zachowującą proporcję budową ciała, każda z wymienionych metod będzie właściwa. Mężczyźni o długich ramionach powinni natomiast wystrzegać się metody drugiej, stosując ją, mogą skróć nogi a wydłużyć tułów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes