5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Nie bójmy się chodzić do krawców! Jest to zdanie, które w pełni odzwierciedla to co widzę poruszając się po naszych ulicach. Mowa oczywiście nie o szyciu na miarę, mowa jest o poprawkach krawieckich, z których polscy mężczyźni mogą, lecz w ogóle z nich nie korzystają. Nieodpowiedni rozmiar ubrania zaliczamy do jednych z czołowych błędów popełnianych przez facetów i pieczołowicie dzierży już od dłuższego czasu miejsce na podium w tej kategorii. W pewnym momencie zacząłem zastanawiać się: Dlaczego tak jest? Przecież skrócenie spodni, czy rękawów marynarki to koszt rzędu 20-40 zł. Usługi tej nie zaliczyłbym więc do luksusowych. Biorąc pod uwagę częstotliwość zakupów jakie mężczyźni dokonują w ciągu roku wychodzi mi, że średnio nowa para dżinsów lub spodni chino pojawia się w naszej szafie od 2 do 3 razy w roku. Nie kupujemy ich co tydzień, czy co miesiąc. Warto pamiętać, że siecówki to nie pracownie krawieckie, gdzie odbieramy odzież idealnie wykonaną pod nas. Tam spodnie, marynarki czy garnitury szyte są według wcześniej obranych wzorów i rozmiarów. Mają być uszyte dla większości, w praktyce jeśli coś ma być dla każdego z reguły jest dla nikogo. Z pomocą przychodzą nam pracownie krawieckie. To tam zakupioną odzież oddajemy w momencie rozbieżności między rozmiarem spodni a rozmiarem naszej sylwetki. Warto o tym pamiętać! Ja na swoim przykładzie postanowiłem przedstawić kilka przykładów rzeczy i korekt jakie możemy zastosować. 

Na pierwszym miejscu w zgodzie z tym, co widzimy na naszych ulicach przedstawiam za długie i za szerokie spodnie. Kowalski po ich zakupie z pewnością by na to nie zwrócił uwagi i uparcie je nosił. Ja mam inne podejście, gdy widzę w dżinsach, spodniach chino potencjał, kupuję je i zanoszę do krawcowej. Gdy wiem, że spodnie odzwierciedlają po poprawkach mój styl, dopiero zaczynam je nosić. Harmonijka na bucie nie jest estetyczna i modna, harmonijka wynika głównie z próżności, mniej natomiast z braku wiedzy na temat mody. 

Spodnie przed korektą 

krawców

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Spodnie po korekcie (zostały skrócone i zwężone w nogawkach). 

krawców

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Za długi rękaw koszuli, w tej sytuacji korektę traktuję jako ostateczność. Ekstremalne skracanie może zaburzyć jej estetykę. Warto zachować ostrożność bo nieprzemyślana decyzja może nas kosztować utratę koszuli i wyrzucenie pieniędzy w błoto. 

krawców krawców

Długie rękawy marynarki. Podobnie jak z koszulą musimy być ostrożni. Nie każdą długość rękawa da się skorygować. Przed podjęciem decyzji musimy oszacować, czy taka poprawka jest możliwa.  

krawców

Taliowanie koszuli, zabieg który ją wyszczupli, a my nie będziemy wyglądać jakbyśmy mieli na sobie worek po ziemniakach. Koszt takiej korekty to 20-40 zł. Mamy możliwość wytaliowania jej boków lub wykonanie zakładek na plecach. 

krawców 

Taliowanie marynarki, też jest możliwe. Oczywiście nie mówię o zmniejszeniu jej o 2 rozmiary, ale o dopasowaniu do naszej sylwetki. Koszt jest uzależniony od jej budowy. Osobiście z tej korekty nie korzystałem, ale kto wie, może znajdę marynarkę, w której zobaczę potencjał i postanowię ja zaadaptować do noszenia. 

Skracanie długości marynarki. Warto podkreślić, że zarówno zbyt długa, jak i za krótka marynarka nie wygląda dobrze. Nie podążajcie ślepo za trendami i pamiętajcie o klasyce. Jeśli Twoja marynarka jest odpowiednia w tułowiu, ale długość jest dla Ciebie nie do zaakceptowania – warto ją skorygować. 

krawców

Wydłużanie długości rękawów marynarki. Ta korekta może być czymś nowym. Skracanie i dostosowanie za długich rękawów robił niejeden mężczyzna, ale czy ktoś wspomniał o możliwości wydłużenia rękawów marynarki? Chyba nie? Konsultowałem ten zabieg z krawcową i jest to możliwe (od 1 do 3 cm). Proces ten polega na odwinięciu zakładu jaki ma rękaw. 

Nie bójmy się chodzić do krawców – podsumowanie

Z większości tych korekt sam korzystałem i korzystam, wiem że warto to robić i namawiam Cię do tego samego. Jeśli nie stać nas na szycie ubrań na miarę lub nie widzimy takiej potrzeby, warto przynajmniej skorzystać z jego usług by nanieś niezbędne poprawki na kupione ubrania w sieciówkach. Mężczyźni z natury nie spędzają wielu godzin na zakupach. Robimy je rzadziej od kobiet i lubimy je planować. Często w naszej szafie pojawia się 2-3 pary spodni w roku. Warto więc skorzystać z usług krawieckich jeśli zakupione rzeczy nie leżą na nas poprawnie. Nie wydamy na tą “przyjemność” fortuny, a wizualnie będziemy wyglądać zdecydowanie lepiej. Nie bójmy się chodzić do krawców. Tak wiele tracimy!

PS.

Czerwiec to idealny czas na planowanie wakacji, warto mieć je w czym zaplanować. Jeśli potrzebujecie miejsca, gdzie możecie odliczać dni do urlopu to drukarnia kalendarzy powinna rozwiązać Wasz problem. (krawców)