5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Klasyczny pompadour – męskie fryzury.

Pamiętacie mój teks na temat „Pięciu najczęściej popełnianych modowych błędów przez mężczyzn”? W tym artykule chciałbym odnieść się do jednego z punktów tego tekstu – włosów. Tak jak powinniśmy dbać o czystość naszego obuwia, podobnie w przypadku męskich włosów, też warto o nie zadbać. Tak aby stały się pewnym monolitem i odzwierciedleniem całej naszej osoby. Czasy gdy suszarka, odżywka do włosów, czy grzebień były kojarzone i łączone wyłącznie z kobietami przeminęły a producenci rozmaitych środków do pielęgnacji kobiecych włosów, dostrzegli potencjał konsumencki też w gronie mężczyzn.

No dobrze wiemy już że środki do dbania o męskie włosy istnieją i obecnie są dostępne w każdej galerii, markecie czy osiedlowym sklepiku. Warto zwrócić uwagę na to co obecnie króluje na męskich głowach. Czy to jest klasyczny nieład, czy krótko przystrzyżony włos. Czy cały czas jest to irokez? Popularny kilka sezonów temu, czy może powrót do przeszłości czyli długie włosy u mężczyzn.

Otóż odpowiedź chyba jest prosta od jakiegoś czasu, wielu mężczyzn zarówno tych z pierwszych stron gazet, czy biznesmenów oraz nas przeciętnych obywateli, strzyże się w stylu „Pompadour”. Wiem, osobiście też kiedyś nie wiedziałem że mój obecny styl strzyżenia jest tak określany. Ciekawostką jest też to, że większość panów chodzi tak obciętych. Są też fryzjerzy, którzy po usłyszeniu zdania: “Poproszę o obcięcie w stylu klasyczny Pompadour”. Wydaje się dość zmieszana. Sam osobiście to kilkakrotnie zauważyłem.

„Pompadour” Co to jest?

Jest to styl ułożenia włosów, polegający na podniesieniu i zaczesaniu przedniej warstwy do tyłu oraz na wygładzeniu boków lub po prostu ich skróceniu do minimum. Styl ten został wylansowany przez kochankę Ludwika XV, Madame de Pompadour. To właśnie od niej pochodzi nazwa tego typu ułożenia włosów. Styl na początku upodobały sobie panie lecz świetnie się sprawdza w przypadku panów, czego możemy doświadczyć obserwując osoby poruszające się po naszych ulicach.

 Dlaczego “Pompadour” ?

Można powiedzieć że jest to chyba najbardziej uniwersalna obecnie fryzura dla mężczyzn. Świetnie pasuje zarówno osobom mającym owalny kształt głowy jak i osobom, które charakteryzują się bardziej prostokątnym kształtem. W zależności od ułożenia włosów, dobrze pasuje w połączeniu z ubiorem casualowym jak i formalnym. Należy jeszcze podkreślić, że osoby o owalnym kształcie głowy, lepiej wyglądają z dłuższymi, przygładzonymi włosami na bokach. W przypadku osób o prostokątnym kształcie głowy, można zastosować bardziej radykalne posunięcie i wygolić, bądź skrócić boki do minimum. 

Ułożenie włosów w stylu “Pompadour” bez wygalania boków.

klasyczny pompadour

“Pompadour” z wystrzyżonymi krótko bokami.

kolejne całe

Do polskich gwiazd z pierwszych stron gazet, preferujące styl ułożenia włosów w stylu “Pompadour”, śmiało możemy zaliczyć Marcina Prokopa. Jak widać w tym przypadku sprawdza się pompadour z wystrzyżonymi bokami, nie wygolonymi. Łącząc ubiór formalny jak i smart casualowy dziennikarz prezentuje się naprawdę dobrze.

klasyczny pompadour

Pompadour w ubiorze formalnym:

Odpowiednio zaczesane i wygładzone włosy, prezentują się moim zdaniem niezwykle okazale. Po zdjęciu garnituru, wprowadzamy trochę nieładu. Zakładamy dżinsy i koszulkę, komponując zestaw typowo casualowy.  Jest to kolejna zaleta tego typu strzyżenia.

pompadour

klasyczny pompadour

Klasyczny pompadour – do ułożenia naszych włosów w podobnym stylu najlepiej sprawdzi się “guma do włosów” lub “pasta”, plus oczywiście grzebień.

Reasumując

Styl “Pompadour” jest obecnie uważany za najpopularniejszy i za najbardziej uniwersalny sposób, ułożenia męskich włosów. Świetnie wyglądają w nim osoby o owalnym kształcie głowy i prostokątnym. Polubili go biznesmeni oraz celebryci, nic więc dziwnego, że poruszając się po polskich ulicach, bez trudu znajdziemy mężczyzn z przystrzyżonymi i ułożonymi w ten sposób włosami. W zależności od naszych preferencji i ubioru możemy śmiało dokonywać pewnych modyfikacji co przedstawiają powyższe fotografie.