5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Marynarka klubowa – krótka historia i główne cechy

Marynarka klubowa i jej historia nie jest jednoznaczna i opiera się na dwóch teoriach. Pierwsza i zarazem popularniejsza wersja głosi, iż początki tej marynarki sięgają 1837 roku. Wtedy to na wieść wizyty królowej Wiktorii, dowódca jednego ze statków floty marynarki brytyjskiej, który nosił nazwę H.M.S. Blazer, postanowił przywitać królową z należytym honorem. Przygotował więc dla swojej załogi nietypowy mundur, który składał się z marynarki dwurzędowej w granatowym kolorze z metalowymi guzikami. Tak ubrani marynarze zrobili na królowej Wiktorii pozytywne wrażenie, co przyczyniło się do popularyzacji tej marynarki. Druga wersja opiera się na historii klubu żeglarskiego „Lady Margaret Boat Club”. Klub ten został założony w 1825 roku a jego członkowie nosili flanelowe marynarki w czerwonej kolorystyce. Ze względu na ich wyrazisty kolor, marynarki te nazywano „blezers”, co od angielskiego słowa „blaze” oznacza błyszczeć.

Cechy marynarki klubowej – każda część męskiej garderoby posiada odpowiednie cechy, podobnie jest również z marynarką klubową. Ta, w odróżnieniu od tradycyjnej marynarki charakteryzuje się:

  • kontrastowymi guzikami w kolorze złotym bądź srebrnym, które są wykonane z mosiądzu czy masy perłowej. Guziki te mogą mieć też wytłoczony herb klubu, szkoły lub logo.
  • marynarka ta wykonana jest najczęściej z kontrastującej do spodni tkaniny- wełny,bawełny lub flaneli w granatowym kolorze. Występują również blezery w kolorze brązu, zieleni czy w kolorze bordo.
  • marynarkę klubową możemy nosić w zestawach koordynowanych, jak i z dżinsami.
  • tradycyjny blezer występuje w wersji dwurzędowej rzadziej w wersji jednorzędowej.
  • marynarki klubowe często występują jako część uniformu szkolnego czy część zestawu klubowego.

Z czym nosić marynarkę klubową  – 3 sposoby jej łączenia

Marynarka klubowa to uniwersalna część męskiej garderoby. Z czym więc ją nosić? W tym przypadku wszystko zależy od jej właściciela czy okazji. Jeśli marynarkę klubową chcesz wykorzystać na spotkanie biznesowe, wersja z szarymi spodniami, białą koszulą i krawatem będzie adekwatna do tej okazji. Jeśli ma to być luźny zestaw codzienny, możesz postawić na wersje z dżinsami, swetrem czy nawet t-shirtem. Nie są to jednak jedyne sposoby jej łączenia. Możliwości noszenia blezera jest wiele. Na początku jednak warto zapoznać się z trzema podstawowymi:

Z szarymi spodniami – jest to najbardziej popularna wersja zestawu, którego bazą jest klubowa marynarka. Oczywiście i w tym przypadku można ją nosić w luźnej wersji z klasycznym longsleeve’m czy t-shirtem. Osobiście w wersji z szarymi spodniami wolę nosić ją klasycznie – pod krawatem.

Wersja po lewej: zestaw klubowy z asortymentu: Suitsuplly, Wersja po prawej: zestaw klubowy z asortymentu 4Gentleman.pl

Z beżowymi chinosami – w tym przypadku, zestaw też może mieć klasyczny charakter – wszystko zależy od dodatków. Jeśli do marynarki i beżowych chinosów założysz białą koszulę i krawat, stylizacja będzie miała biznesowy styl. Jeśli zastąpisz formalną koszulę swetrem bądź t-shirtem, zestaw będzie miał charakter casualowy. Na poniższych zdjęcia opcja klasyczna z chinosami w wersji dwurzędowej i jednorzędowej. 

Z dżinsami na luzie – trzecim popularnym sposobem noszenia marynarki klubowej (blezeru) jest łączenie jej z dżinsami. Ten sposób charakteryzuje się najniższym stopniem formalności z powyższych i zazwyczaj jest stosowany w zestawach codziennych. Stylizacja klubowa na bazie dżinsów ma być przede wszystkim spójna, nie musi podążać według sztywnie nakreślonych ram klasycznej mody męskiej. Poniżej przedstawiam przykładowe zestawy. 

Marynarka klubowa jednorzędowa w czystej postaci

Podstawowe informacje na temat historii i charakteru marynarki klubowej mamy już za sobą. Chciałbym jednak pokazać Wam mój sposób noszenia tego blezera. Wielokrotnie na blogu czy na moim IG podkreślałem, że lubię przełamywać schematy i nie lubię trzymać się sztywnych reguł. Mimo, że zestaw ma klasyczny charakter to i w tym przypadku nie zabrakło wyrazistych akcentów – w moim zestawie jest nim bordowy krawat w paisley. Jednorzędowa marynarka klubowa, którą zaprezentowałem w tym materiale pochodzi z mojej kolekcji 4Gentleman. Szare spodnie zostały wykonane z wełny od Vitale Barberis i pochodzą z kolekcji „Monte Carlo” marki Próchnik – kolekcji, której jestem współautorem. Koniakowe brogsy są jedną z częściej przeze mnie noszonych par klasycznych butów. Cenię je nie tylko za dizajn, ale również na wygodę – mogę je nosić cały dzień bez żadnych obtarć. Klasyczny charakter zestawu podkreśla biała koszula z kołnierzykiem włoskim i nawiązująca do niej poszetka z ręcznie rolowanym rantem.

marynarka klubowa

Lubię proste, minimalistyczne połączenia, które nadają stylizacji charakteru i dlatego przy realizacji sesji zawsze staram się wybierać miejsca i dodatki, które odpowiednio go podkreślą. W przypadku zestawu z marynarką klubową, warto pokazać się w towarzystwie równie luksusowego produktu jakim jest wódka Orkisz. To produkt z segmentu ultra-premium, który powstaje w procesie powolnej destylacji i jest produkowany w małych ilościach.

Jednak Orkisz to nie tylko wyjątkowe wnętrze, ale również elegancka butelka i to właśnie ona idealnie współgrała ze scenerią niniejszej sesji. Widnieją na niej trzy piktogramy odwołujące się do epoki średniowiecza. Korona to synonim władzy i potęgi królewskiej, kłos to nawiązanie do surowca, z którego powstaje ten luksusowy trunek, natomiast góry symbolizują szlachetne miejsce pochodzenia wyjątkowego zboża. Wspólnie nadają butelce tajemniczego i elitarnego wyglądu.

Myślę, że zestaw się broni. Miejsce i dobór odpowiednich dodatków sprawiły, że całość jest utrzymana w duchu eleganckiego minimalizmu. Stylizacja może być wykorzystana jako zestaw biznesowy – idealny do pracy bądź na stosowne spotkanie. Jeśli macie swoje propozycje lub sugestie dotyczące marynarki klubowej – piszcie w komentarzach, ja natomiast wracam do konsumpcji 😉

marynarka klubowamarynarka klubowa marynarka klubowa marynarka klubowa marynarka klubowa

Rzeczy, które prezentuję: Marynarka/Krawat: 4Gentleman, Spodnie: Próchnik, Koszula: Emanuel Berg, Buty: Yanko (Patine.pl), Zegarek: Atlantic Watch (Zegarek.net)