Kamizelka męska – podstawowe informacje

1 81

Kamizelka męska wraca do łask? Jak najbardziej! Obserwując rosnące zainteresowanie modą męską, można również zauważyć, powrót do łask pewnych części męskiej garderoby, które przez lata były zapomniane. Do takich elementów męskiego stroju śmiało można zaliczyć kamizelkę.

Mimo że wciąż część mężczyzn jest przekonana, że kamizelka jest nierozerwalnym elementem garnituru i tylko w takim zestawieniu się ją nosi. Mimo, że na naszym rynku wciąż można dostrzec niedobór tego typu asortymentu na sklepowych półkach. To mężczyźni w niemalże każdym wieku coraz częściej po nie sięgają. We współczesnej modzie męskiej, noszone przez panów kamizelki nie są już wykonane wyłącznie z tkanin w jednolitym kolorze. Współczesne kamizelki wykonane są z przeróżnych materiałów – wszystko zależy od jej docelowego przeznaczenia i upodobań mężczyzny, który będzie ją nosił. 

Tak jak jeszcze kilka lat temu, najpopularniejsze były kamizelki jednorzędowe, tak dziś, kamizelki dwurzędowe są towarem bardziej pożądanym i poszukiwanym na naszym rynku. Nie dziwi mnie ten fakt, gdyż kamizelki dwurzędowe z szerokimi ostrymi klapami, wyglądają dobrze zarówno z marynarkami, garniturami, jak i osobno. Przyglądając się współczesnym trendom, podobnie jak marynarki, kamizelki występują w kilku podstawowych fasonach. Poniżej przedstawiam ich podział:

Kamizelki jednorzędowe

W Polsce, do najpopularniejszych modeli kamizelek, możemy zaliczyć kamizelkę jednorzędową bez klap. Najczęściej stanowi ona element garnituru – mniej zestawów casualowych. Głównie ze względu na rodzaj materiału, z którego została wykonana. 

Na poniższym zdjęciu, przedstawiam przykład kamizelek jednorzędowych, które zostały wykonane z materiału w kratę. Można je zakładać do zestawów garniturowych, ale również do zestawów codziennych, z dżinsami czy spodniami chino. 

kamizelka-prochnik

Linki do kamizelek: nr. 1, nr. 2

Oprócz prostych kamizelek jednorzędowych, widocznych na powyższym zdjęciu, kamizelki te występują również w wersji z klapami. W tym przypadku, możemy wyróżnić, kamizelki z klapami otwartymi i kamizelki z klapami ostrymi. Zarówno pierwszy jak i drugi model może być noszy z garniturami, marynarkami, jak i osobno, w wersy luźnej (casualowej).

kamizelka-klapy

Fot: Suitsupply.com

 

Kamizelki dwurzędowe

Drugim typem kamizelek, które możena wyróżnić, są kamizelki dwurzędowe. Charakteryzują się dwoma rzędami guzików. Podobnie jak kamizelki jednorzędowe, występują w wersji z klapami, jak i bez. Poniżej przykładowy model kamizelki jednorzędowej bez klap.

slim-men-font-b-double-b-font-breasted-font-b-vest-b-font-work-sleeveless-waistcoat

Kamizelki z klapami mogą występować w wersji z klapami ostrymi oraz klapami szalowymi. Kamizelki z klapami szalowymi najczęściej wykorzystywane są w zestawach wieczorowych. Ale, w ostatnim czasie, między innymi marka Suit Supply, oferowała kamizelki z klapami szalowymi w wersji smart casualowej. Poniżej przykład kamizelek dwurzędowych z klapami ostrymi.

kamizelki-dwurzedowe-2

Garnitur i kamizelka

Pierwotnie, kamizelki były elementem zestawów garniturowych. Klasyczne kamizelki do garniturów są wykonane z tej samej tkaniny. Aktualnie, popularnym rozwiązaniem w modzie męskiej, jest zakładanie do garniturów kamizelek wykonanych z innych tkanin. Do popularnych zestawów trzyczęściowych można zaliczyć granatowy garnitur jednorzędowy i kamizelkę wykonaną z szarej tkaniny. Poniżej przykład stylizacji,  w których zastosowano kamizelki z tej samej tkaniny oraz kamizelki z tkaniny w innym kolorze i w inny wzór. 

garnitur-i-kamizelka

Zdjecie_20

baf4ba5f39b27e79f4b7bff38a40fb5a

Kamizelka męska w smokingu

Oprócz stosowania kamizelki w zestawach garniturowych czy smart casualowych, kamizelkę zakłada się również do zestawów wieczorowych. Warunkiem założenia jej do smokingu jest brak pasa smokingowego. Jej głównym zadaniem jest maskowanie części koszuli na poziomie pasa.

kamizelka smoking

2015-custom-made-groom-suits-black-lapel-jacket-pants-tie-vest-mens-tuxedos-for-wedding-best

Kamizelka męska – inspiracje

Jedną z czołowych postaci w świecie mody męskiej, która dość często pokazuje się w zestawach trzyczęściowych jest David Gandy. 

kamizelka męska

gandy-kamizelka

mimosasandme-com-sdvc

34e9c9d82f6aa827b2ad734e816366e1

pitti-vests-2

jcrew-brown-herringbone-linen-herringbone-suit-vest-product-1-2629824-778810769

fot-janadamski

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes