Jak dobrać garnitur – zakładając ubranie, niezależnie czy jest to zestaw wizytowy czy zestaw codzienny, każdy z nas chce wyglądać w nim dobrze. O ile w modzie casualowej, przywiązywanie zbyt dużej uwagi do detali nie jest aż tak znaczące, o tyle w zestawach formalnych, detale odgrywają ważną rolę. W tym materiale, przygotowałem krótki poradnik o dobieraniu garnituru. Strój ten najczęściej pełni rolę ubrania wizytowego, które zakłada się na ważne uroczystości i warto wyglądać w nim przyzwoicie. Poniżej kilka szczegółów, o których – moim zdaniem – warto wiedzieć chcąc poprawnie dobrać garnitur.
Odpowiedni rozmiar garnituru
Marynarka – szukając „idealnego” garnituru, w pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę na marynarkę. Jednym z częściej popełnianych błędów w ostatnim czasie przez mężczyzn, jest ślepe podążanie za trendami. Krótkie i skrajnie dopasowane marynarki w zestawach garniturowych, zakładane do za długich spodni, wyglądają źle. Garnitur to część męskiej garderoby, która powinna być możliwe uniwersalna. Krótkie i dopasowane marynarki nie wpisują się w ramy męskiej elegancji i warto ich unikać.
Marynarka garniturowa o odpowiedniej długości powinna zakrywać większą część męskich pośladków, bądź dzielić męską sylwetkę na pół. W ten sposób, męska figura wciąż zachowa naturalne i poprawne proporcje. Oprócz odpowiedniej długości marynarki, warto pamiętać również o odpowiedniej długości rękawów czy odpowiednim umiejscowieniu guzików marynarki. Poniżej podstawowe informacje dotyczące prawidłowo dobranej marynarki:
Spodnie – kolejnym częstym błędem, który popełniają mężczyźni, wybierając a potem nosząc garnitur, jest brak przywiązywania uwagi do długości spodni. Często, kupiony garnitur nie jest poddawany poprawkom krawieckim, a spodnie pozostają „sklepowej długości”. Wciąż przez sprzedawców kreowana zasada, że spodnie powinny sięgać do obcasa, często rzutuje na całokształt stylizacji. W tym przypadku, zasada ta jest już dawno nieaktualna, gdyż stosuje się ją jedynie w przypadku, gdy spodnie mają nogawki szerokie (23-25 centymetrów). Obecnie panująca moda na nogawki wąskie wyklucza możliwość stosowania tej zasady. Spodnie o szerokości 18-21 centymetrów powinny sięgać do górnej części cholewki buta, natomiast z przodu, powinny jedynie dotykać buta – nie na nim się opierać! Dzięki zastosowaniu tej metody doboru długości nogawek, przy aktualnie panujących trendach, nogawki spodni nie będą przy bucie tworzyły brzydkich załamań.
Jak dobrać garnitur do sylwetki?
W chwili, gdy kupiony w sklepie garnitur leży tak, jak powinien, przed podjęciem decyzji zakupu, warto zwrócić uwagę na jego pozostałe elementy. Nie każdy garnitur będzie pasował do każdego typu sylwetki. W szczególności mam tu na myśli szerokość klap marynarki i szerokość nogawek spodni. Mężczyźni o postawnej sylwetce czy o szerokim rozstawieniu ramion, powinni wybierać marynarki o stosunkowo szerokich klapach (8-11 cm).
Nogawki spodni również nie powinny opinać nóg i powinny być proporcjonalnie szerokie. Tak, aby były wygodne i nie wyglądały na zbyt ciasne lub zbyt luźne. Mężczyźni postawni i rozbudowani, powinni wybierać spodnie garniturowe o szerokości nogawek 18-21 centymetrów (mierzone u dołu). Jeśli charakteryzujesz się niskim wzrostem i tęgą budową ciała, warto również zrezygnować z mankietów u spodni.
Mężczyźni charakteryzujący się szczupłą sylwetką, powinni dobierać marynarki garniturowe z proporcjonalnymi do ich sylwetki klapami. Klapy o szerokości 7 – 6 centymetrów będą poprawne. Podobnie jest ze spodniami, te powinny być stosunkowo wąskie, ale nie powinny być obcisłe, gdyż w ten sposób dodatkowo można uwypuklić mankamenty sylwetki (chude nogi).
Jak dobrać garnitur – kolor i tkanina
Wybierając garnitur, warto również mieć na uwadze rodzaj i kolor tkaniny. Jeśli strój ten będzie noszony jedynie na specjalne okazje, będzie twoim pierwszym i ostatnim garniturem, warto postawić na uniwersalny wzór i kolor. Najlepiej, gdy będzie on w kolorze granatowym lub w kolorze szarym oraz będzie wykonany z wełny o średniej gramaturze (około 290 g). Taki garnitur będzie dobrze pełnił rolę strojów formalnych o każdej porze roku i na wiele okazji.
Fot: suitsupply.com
Jeśli w swojej szafie posiadasz już jeden uniwersalny garnitur i przymierzasz się do zakupu kolejnego – warto tym razem wybrać coś bardziej wyrazistego. Garnitur ze szpiczastymi klapami, nakładanymi kieszeniami i spodniami wykończonymi mankietem, będzie dobrze uzupełniał garderobę. Taki zestaw można nosić zarówno w komplecie, jak i osobno spodnie i marynarkę. Jeśli ma to być jedynie garnitur noszony latem, tkanina powinna charakteryzować się lżejszą gramaturą (poniżej 290 g). Jeśli ma to być garnitur zimowy, gramatura materiału, z którego został wykonany powinna być większa niż garnituru letniego (powyżej 290 g).
Dodatki do garnituru
Posiadając już w swojej szafie odpowiedni garnitur, zgodny z preferencjami osoby, która będzie go nosić, warto pamiętać o dodatkach. Sam garnitur bez odpowiedniego dopełnienia nie będzie prezentował się dobrze. Warto również posiadać w swojej garderobie przynajmniej trzy krawaty o różnym stopniu formalności. Jedwabny krawat w kolorze granatowym będzie uzupełnieniem stroju formalnego. Krawat wykonany z wełny czy grenadyny, w kolorze czerwonym czy zielonym będzie obniżał formalność stroju i będzie pasował na mniej oficjalne okazje. Podobnie ma się sprawa z poszetkami. Warto posiadać białą poszetkę wykonaną z gładkiego materiału oraz przynajmniej dwie poszetki w wyrazistych kolorach czy też w różne wzory. W ten sposób, posiadając jeden garnitur, zmieniając krawat czy poszetke, zawsze można wyglądać inaczej.