Jak się ubrać na ślub? Poradnik dla Pana Młodego!

0 1 028

Wcześniej czy później każdy z nas stanie przed wyzwaniem skompletowania odpowiedniego zestawu na swój ślub. Można to zrobić samodzielnie, skorzystać z pomocy przyjaciela, narzeczonej czy w ekstremalnych przypadkach – przyszłej teściowej. Ostatniej opcji zdecydowanie nie polecam. Pracując w jednym z warszawskich salonów z garniturami nie raz byłem świadkiem sytuacji, kiedy Pan Młody wchodził do sklepu w obstawie przyszłej żony i teściowej, która o dziwo miała zazwyczaj najwięcej do powiedzenia. Z doświadczenia wiem, im mniej doradców, tym lepiej! Ważne też, aby sam Pan Młody wiedział czego chce i był świadomy podstawowych zasad dobierania stroju na tę okoliczność. Na blogu jest już materiał poradnikowy dla gościa weselnego, czas na poradnik ubraniowy dla pierwszoplanowego aktora uroczystości ślubnych – Pana Młodego!

Wielokrotnie słyszałem, że na własny ślub powinno się ubrać w żakiet, smoking, granatowy garnitur etc. Osobiście jestem jednak zdania, że mogą to być nawet sandały, wszystko zależy od miejsca i charakteru ślubu. Nie ma jednej poprawnej stylizacji dla Pana Młodego. Strój ma być przede wszystkim dopasowany do samej ceremonii, której charakter określa Para Młoda. To jedyna poprawna droga doboru odpowiedniego zestawu jaką akceptuję. Skupiając się jednak na tradycyjnej ceremonii, w tym materiale przedstawiam trzy klasyczne zestawy, które sprawdzą się jako zestaw dla Pana Młodego.

Smoking

Co do wyboru smokingu na swój ślub zdania są podzielone. Część ekspertów uważa, że nie jest to dobry wybór i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest żakiet. Mimo, że według przyjętych zasad, smoking zakłada się po zmroku, uważam, że w przypadku własnego ślubu nagięcie tej reguły nie będzie wpadką. W końcu to Pan Młody dyktuje zasady. Jeśli chce założyć smoking -powinien to zrobić. Warto jedynie pamiętać o dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru czy dobraniu niezbędnych dodatków. Smoking może być w wersji jedno lub dwurzędowej. Z klapami ostrymi lub klapami szalowymi.

Koszula 

Decydując się na smoking Pan Młody powinien pamiętać o wyborze odpowiedniej koszuli. W tym przypadku, ze względu na muchę, koszula powinna mieć włoski kołnierzyk, mankiety na spinki i krytą listwę guzikową. Można również wybrać koszulę z guzikami jubilerskimi.

Koszula guziki jubilerskie: Recman.pl, Koszula z krytą plisą: Recman.pl

Buty

Oprócz odpowiedniej koszuli warto również zadbać o buty. Do zestawów smokingowych będą pasować lakierowane bądź tradycyjne oksfordy. Poniżej przykładowe modele.

Lakierki: Recman.pl Buty typu oksford: Recman.pl 

Dodatki

Dopełnieniem każdej stylizacji są dodatki. W tym przypadku kolor muchy musi nawiązywać do koloru klap marynarki smokingowej. Poszetkę składa się w formalny sposób i powinna być w białym kolorze. Warto również pamiętać o pasie smokingowym, szelkach czy czarnych skarpetkach – przecież każdy szczegół jest ważny!

Mucha: Recman.pl, Poszetka: Recman.pl 

Zestaw trzyczęściowy dla Pana Młodego 

Trzyczęściowy garnitur jest jednym z moich ulubionych zestawów na ślub dla Pana Młodego. Dlaczego? Po pierwsze, przy odpowiednio dobranej kamizelce, nawet zwykły granatowy garnitur prezentuje się okazale. Po drugie, zestaw z kamizelką jest niezwykle praktyczny. Po głównych uroczystościach, gdy temperatura na sali wzrasta, śmiało można zdjąć marynarkę i wciąż wyglądać dobrze. Poniżej przykładowy zestaw trzyczęściowy, którego bazą jest granatowy garnitur i szara dwurzędowa kamizelka w kratę.

Pana Młodego

Koszula

Do zestawów trzyczęściowych z muchą, koszula powinna mieć krytą listwę guzikową i mankiety na spinki. Jeśli jednak Pan Młody zdecyduje się na krawat, koszula może mieć odsłonięte guziki na listwie.

Koszula z krytą plisą Recman

Buty

W zestawie trzyczęściowym buty mogą mieć kolor czarny bądź ciemnobrązowy – wszystko zależy od koloru garnituru. Do ciemnoniebieskiego zestawu lepiej pasuje obuwie brązowe. Najlepiej jeżeli będą to oksfordy.

Pana Młodego

Dodatki 

Podobnie, jak to było w zestawie smokingowym, dodatki do zestawów trzyczęściowych również powinny być odpowiednio dobrane. W zestawach z kamizelką można zastosować zarówno krawat, jak i muchę. Stylizacja w wersji z muchą ma bardziej formalny charakter, z krawatem stopień formalności będzie niższy – co nie oznacza, że stylizacja będzie gorsza. Do powyższego zestawu najlepszym wyborem będzie poszetka w kolorze białym. Można ją złożyć tradycyjnie w prostokąt bądź w bardziej wymyślny sposób. Pasek od spodni i od zegarka powinien być w kolorze butów.

Garnitur dwuczęściowy dla Pana Młodego 

Ostatnim tradycyjnym zestawem, który sprawdzi się jako zestaw na ślub dla Pana Młodego jest dwuczęściowy garnitur. Ma go, a przynajmniej powinien, każdy mężczyzna w swojej szafie. Jest to rozwiązanie dla osób, które po uroczystości chcą z niego korzystać również na co dzień. Z moich obserwacji garnitur jest jednym z najczęściej wybieranych zestawów na ślub dla mężczyzn. Aby jednak prezentować się w nim odpowiednio, należy dobrać do niego odpowiednie dodatki. Poniżej przykładowe zestawy dwuczęściowe z muchą i pod krawatem. 

Pana Młodego Pana Młodego

Garnitur z kolekcji marki Recman

Garnitur dwuczęściowy w wersji z krawatem

Poniższe trzy przykładowe zestawy mogą również być dobrą bazą stylizacji dla Pana Młodego. Wszystko zależy od samych dodatków. Koszula na spinki, odpowiedni krawat czy buty zrobią swoje. Dodatkowo, aby podkreślić charakter uroczystości można pokusić się o kwiatek w butonierce. Po uroczystości, taki garnitur może być później wykorzystany na co dzień. Jest to więc wybór raczej dla pragmatyków.

Pana Młodego

Koszula

Wybór odpowiedniej koszuli, w tym przypadku, zależy od tego, co znajdzie się u Pana Młodego pod szyją. Jeśli będzie to mucha, koszula powinna mieć krytą listwę guzikową. Jeśli natomiast wybór padnie na krawat, koszula na spinki z widocznymi guzikami na listwie powinna wystarczyć.

Pana Młodego

Koszule z kolekcji Recman

Buty

W zestawach których bazą jest garnitur, można sobie pozwolić zarówno na obuwie brązowe, jak i czarne – wszystko zależy od koloru garnituru.

Pana Młodego

Jak nie ubierać się na ślub – Pan Młody

Tak, jak są rzeczy, w których Pan Młody będzie wyglądał perfekcyjnie na swoim ślubie, tak są również elementy stroju i połączenia, których należy unikać. Poniżej przedstawiam najczęstsze błędy

Błyszczące garnitury 

Przez długie lata w Polsce mieliśmy tendencję do zakładania błyszczących garniturów, marynarek etc. Szczególnie ten typ zestawów upodobali sobie Panowie Młodzi. Trzeba im jednak powiedzieć zdecydowanie NIE. Należy ich unikać!

Źle dobrane dodatki

Drugim, często popełnianym błędem w zestawach ślubnych Pana Młodego jest nadmiar dodatków. Przekombinowane zestawy nie będą dobrym pomysłem. Wąskie krawaty bądź bukieciki doczepiane do klap marynarki są w złym guście.

Pana Młodego

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes