Jak dobrać zegarek do ubioru – 5 prostych metod!

0 2 798

Jak dobrać zegarek do ubioru? Od kilku lat, tematy dotyczące czasomierzy są przeze mnie na blogu marginalizowane i nie publikuje ich dużo. Choć pierwotnie to one napędzały mojego bloga, dzisiaj, to posty poświęcone modzie męskiej są siłą strony „For Gentleman”. Przez sześć lat mojego blogowania zdążyłem poruszyć na blogu kwestie zasad noszenia czasomierzy czy też opublikowałem kilka zegarkowych rankingów. Wciąż jednak brakowało materiału dotyczącego doboru zegarka do konkretnego stylu ubioru czy okazji – aż do dzisiaj;)

W poniższym materiale, na przykładzie wybranych przeze mnie modeli zegarków, opisze sposób ich doboru do konkretnego stylu ubioru. Warto bowiem pamiętać, że nie każdy zegarek pasuje do każdego zestawu czy okazji. Dobierając go należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których więcej przeczytacie poniżej.  Partnerem tego wpisu jest natomiast autoryzowany sklep internetowy ZEGAREK.NET

Podział zegarków

Zanim jednak przejdziemy do sedna tematu, warto pamiętać, że zegarki możemy przypisać do kilku podstawowych kategorii. W zależności od wielkości koperty, zdobień czy rodzaju paska, zegarek może być casualowy/codzienny, klasyczny czy sportowy. Poniżej podstawowy podział zegarków:

  • zegarki klasyczne – oryginalne zegarki męskie o klasycznym charakterze mają subtelną, najczęściej okrągłą kopertę, delikatne wskazówki i prosty skórzany pasek w brązowym lub czarnym kolorze. Zegarki klasyczne są niezwykle uniwersalne i pasują zarówno do zestawów formalnych, jak i codziennych. Nie pasują do stylizacji sportowych!
  • zegarki casualowe – zegarki casualowe to pewien kompromis pomiędzy zegarkami klasycznymi a sportowymi. Czasomierze z tej grupy wychodzą poza ramy zegarków klasycznych, ale wciąż nie są zegarkami sportowymi. Mogą posiadać wszelkiego rodzaju zdobienia, ale nie muszą.
  • zegarki sportowe – zegarki sportowe na tle zegarków klasycznych i casualowych wyróżniają się przede wszystkim rozmiarem. Są masywne, mają wyraziste kolory i najczęściej gumowy pasek bądź bransoletę. Zegarki sportowe mają podwyższoną wodoszczelność. Zegarki te nosimy wyłącznie w zestawach casualowych czy sportowych.

Strój wieczorowy

Strój wieczorowy jest obłożony sztywnymi zasadami i w tym przypadku zegarek na pasku brązowym czy bransolecie nie będzie dobrym wyborem. Czasomierz do smokingu powinien mieć subtelną kopertę i czarny pasek. Tak, aby nawiązywał on do koloru butów i pozostałych części stroju. W tym przypadku, zegarek powinien mieć minimalistyczny charakter i nie powinien rzucać się w oczy. dobrać zegarek

Zestaw: Suitsupply

Zestaw garniturowy – klasyczny/biznesowy

Zestaw biznesowy, podobnie jak zestaw wieczorowy, ma subtelny i powściągliwy charakter. Taki też powinien być wybrany do niego czasomierz. Koperta zegarka nie powinna być wyzywająca i nie powinna odciągać uwagi od twarzy. Pasek zegarka – w tym przypadku – dobieramy kolorystycznie do skórzanych elementów zestawu. Jeśli do garnituru założysz czarne buty i pasek do spodni, pasek zegarka też powinien być w czarnym kolorze. Jeżeli wybrałeś brązowe buty, pasek zegarka powinien być również w tym samym kolorze. W zestawach eleganckich pasek zegarka nie musi być w kolorze torby – jeśli ma ten sam kolor zestaw jest bardziej efektowny.

Garnitur/krawat: 4Gentleman.pl, Zegarek: EAtlantic 56550.45.21 Seaport 

Zestaw garniturowy – sportowy

Oprócz klasycznych garniturów na rynku możemy dostrzec garnitury modowe. Te są bardziej wyraziste i czasem nawet z daleka rzucają się w oczy. W tym przypadku, możemy sobie pozwolić na bardziej wyrazisty zegarek. Czasomierz na bransolecie może okazać się świetnym wyborem. Do garniturów sportowych/bardziej wyrazistych, koperta zegarka również może być bardziej dizajnerska. Poniżej między innymi, elegancki zegarek do garnituru Atlantic 56550.45.21 Seaport.

dobrać zegarek dobrać zegarek

Garnitur: Próchnik, Zegarek: Zegarek.net

Jak dobrać zegarek – zestaw smart casual

Zestaw smart casualowy ma wiele odsłon. Podobnie jest z zegarkiem casualowym, który w połączeniu z dżinsami, marynarką czy koszulką polo będzie wyglądał bardzo dobrze. Do tego typu zestawów możesz sobie pozwolić na odrobinę luzu. Czasomierz może mięć większą kopertę, wyrazisty pasek bądź bransoletę. Poniżej propozycje zegarków, które w zestawach smart casualowych będą się świetnie prezentować.

dobrać zegarek

Zestaw: Suitsupply, zegarek: Zegarek.net

Jak dobrać zegarek – zestaw casualowy/sportowy

Zestaw casualowy czy sportowy charakteryzuje się najniższym stopniem formalności z powyższych. W tym przypadku nie musimy trzymać się sztywnych reguł i możemy pozwolić sobie na wyrazisty zegarek na gumowym pasku. Do zestawów sportowych nie pasują zegarki klasyczne i lepiej z nich zrezygnować, jeśli decydujesz się na dres czy bluzę z kapturem.

dobrać zegarek

Zestaw: Suitsupply

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes