Jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Poradnik

4 618

Jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne? Pytanie, które dręczy nie jednego z Nas. Wydawałoby się, że wybór tego idealnego dla nas gadżetu nie powinien stanowić dla nikogo  większego problemu. To przecież tylko okulary. I rzeczywiście, ich główna funkcja to ochrona naszego wzroku przed nadmiarem promieni słonecznych. W szczególności latem, gdy słońce najbardziej daje się we znaki, ale i zimą kiedy mamy do czynienia z odbijającym od białego śniegu jaskrawego blasku. Dlatego też postrzegane są przez wielu mężczyzn, jako zwykły przedmiot do codziennego użytku. Ale może przyszedł czas by przy wyborze tych odpowiednich, przeciwsłonecznych okularów zadbać o kwestie estetyczne? Czas potraktować je nie tylko jako przedmiot zapewniający ochronę przed promieniami słońca ale i świetny dodatek do naszych stylizacji.

W poniższym artykule postanowiłem poruszyć kilka kwestii technicznych, związanych z wyborem tych idealnych dla Nas okularów. W momencie , gdy zaczniemy też brać pod uwagę kwestie estetyczne, warto poznać kilka trików/zasad jakimi się kierować przy ich zakupie.

Obecnie na naszym rynku możemy znaleźć masę okularów różniących się kolorem, kształtem oprawek, czy materiałem użytym do ich wykonania. Do tych najpopularniejszych marek, które skupiają się głównie na wyrobie charakterystycznych dla siebie okularów możemy zaliczyć „Ray-Ban” i „Persol”.

okulary przeciwsłoneczne

Sprawy techniczne:

Kształt naszej twarzy. To właśnie ona stanowi podstawę do wyselekcjonowania tych odpowiednich dla nas okularów. Nie każda wielkość, kształt oprawek jest dla nas odpowiednia a wybierając te niepoprawne możemy po prostu źle w nich wyglądać.

Dlatego pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest klasyfikacja/znalezienie kształtu naszej twarzy. Jak to zrobić? Sposób jest banalny. Wystarczy wziąć zdjęcie (bądź jeśli takiego nie posiadamy wykonać je), takie aby było wykonane dokładnie na wprost obiektywu. Bez żadnych bocznych profilów, czy lekko odchylonej, przechylonej głowy. Proste zdjęcie, na którym dokładnie zobaczymy zarys naszej twarzy. Następnie przy użyciu flamastra, ołówka, czy długopisu obrysować linie naszej twarzy. W ten sposób łatwo będzie nam przypisać ją do odpowiedniej grupy.

zdjęcie

Kwadratowy kształt twarzy

kwadratowa twarz Twarz o tym kształcie charakteryzuje się szerokimi kośćmi policzkowymi, dlatego do tego kształtu najlepiej się sprawdzą okulary z zaokrąglonymi oprawkami, okulary w stylu lotników. Tutaj należy się trzymać zasady, im większe okulary tym lepiej. Okulary o prostokątnych oprawkach też świetnie się sprawdzą w tym przypadku.

 

okulary męskie

Okrągły kształt twarzy

okrągła twarz Wybierając okulary do tego typu twarzy warto podkreślić, że szersze oprawki optycznie wyszczuplają naszą twarz. W tym przypadku starajmy się szukać takich, które będą się charakteryzować grubymi, prostokątnymi oprawkami. Unikajmy okularów przypominających kształt naszej twarzy (okrągłych w stylu lotników).

okulary

Podłużny kształt twarzy

podłużna Dla tego typu twarzy starajmy się szukać punktu równowagi. Niech nasze okulary nie wykraczają poza jej najszerszą część. Dobrze będą tu pasować okulary z okrągłymi jak i prostokątnymi oprawkami. Pamiętajmy jednak aby wielkość tych oprawek była odpowiednia. Gdy będą za małe, optycznie powiększymy naszą twarz co może niekorzystnie wpłynąć na nasz wygląd.

 

oprawki

Okulary przeciwsłoneczne Diamentowy kształt twarzy

kształt głowy Twarz charakteryzująca się szerokimi kośćmi policzkowymi, czole i szpiczastym podbródkiem. Okulary w mocnych kolorach oraz mocno zdobione w przeróżne detale pozwolą odciągnąć uwagę od mocno szpiczastego podbródka i skierować ją w okolicach oczu. Oprawki o prostokątnym kształcie będą w tym przypadku najodpowiedniejsze. Pozwolą zachować pewną równowagę między dolną a górną częścią twarzy.

 

oprawki

Okulary przeciwsłoneczne Owalny kształt twarzy

kształt głowy Owalny kształt twarzy jest uważany za uniwersalny. O osobach charakteryzujących się tymi cechami można mówić, że są szczęściarzami. W ich przypadku bardzo łatwo jest dobrać kształt oprawek, gdyż pasują niemal każde. Tu możemy dać popis naszej wyobraźni i śmiało eksperymentować z różnymi stylami.

 

okulary przeciwsłoneczne

Przykładowe inspiracje:

insiracje

inspiracje

okulary

Przydatne wskazówki:

  • Każdy kształt przedstawionej twarzy może różnić się też wielkością, dlatego w każdym przypadku należy przed zakupem sprawdzić czy dana wielkość oprawek też jest odpowiednia.
  • Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kolor oprawek, niektóre kolory mogą kolidować z odcieniem naszej skóry i włosów. Osoby, u których występują siwe włosy powinny wystrzegać się oprawek w tym kolorze, a skupić się na ciemniejszych odcieniach. W sten sposób nie dodamy sobie dodatkowych lat.
  • Wybierając okulary przeciwsłoneczne należy pamiętać aby nie kierować się na ślepo powyższymi zasadami. Celem tego artykułu jest naprowadzenie na odpowiedni tor. Nie bójmy się przymierzyć kilku rodzajów okularów, eksperymentować i dopiero po kilu przymiarkach ocenić czy dobrze w nich wyglądamy. Warto skorzystać z pomocy znajomego, żony czy dziewczyny. Osoby postronnej.
  • Nie bójmy się sięgać po inne marki w przypadku tych, które w swoim asortymencie nie mają odpowiednich dla nas okularów. Nie ograniczajmy się do tej jednej. Na rynku jest naprawdę duży wybór i z pewnością znajdziemy te odpowiednie.
  • Jakość. Niech ona też zadecyduje o naszym wyborze. Dobre okulary posłużą nam nie jeden, czy dwa sezony ale kilka. Pozorna oszczędność może okazać się większym wydatkiem w przyszłości.

Mam nadzieje, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny i naprowadzi na trafny wybór tych idealnych, spersonalizowanych okularów, które nie tylko spełnią funkcję ochronną, ale również wizualną. Na naszym rynku istnieje wiele firm oferujących przeróżne stylowe oraz bardziej ekstrawaganckie okulary w różnych przedziałach cenowych dostępnych dla każdego i na każdą kieszeń.

 

 

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote