Czarna ramoneska – jak ją nosić?

0 1 571

Wraz z nadejściem wiosny każdy z nas staje przed dylematem wyboru odpowiedniej odzieży wierzchniej. O tej porze roku trudno jest nam precyzyjnie przewidzieć pogodę danego dnia. Rankiem, temperatury bliższe zera wcale nie muszą oznaczać mroźnego dnia – wręcz przeciwnie. Po godzinie dwunastej może się okazać, że mamy już dwanaście stopni a wełniany płaszcz przy tak wysokich temperaturach jest nietrafionym wyborem. Z odsieczą przychodzą nam zatem kurtki. Są dla mnie zdecydowanie praktyczniejsze zarówno wczesną jesienią, jak i na wiosnę. W każdej chwili można je zdjąć i nie zajmują aż tak dużo miejsca, jak to ma się w przypadku długiego wełnianego płaszcza. 

Do tych kultowych i klasycznych kurtek, które z powodzeniem można nosić wiosną czy jesienią należy zaliczyć ramoneski. Jest to potoczna nazwa motocyklowej kurtki Perfecto zaprojektowanej w 1928 roku. Pierwotnie nosili ją wyłącznie motocykliści, ale na przełomie lat 60. i 70. była równie popularna w środowisku rockowym. Przełom popularyzacji tej kurtki miał miejsce z chwilą wykorzystania jej przez Marlona Brando w filmie „Dziki” z 1954 roku. Sama nazwa „ramoneska” pochodzi od powstałego 1974 roku zespołu punkrockowego o nazwie Ramones.

czarna ramoneska

Czarna ramoneska – jak ją nosić? 

Czarna ramoneska to kultowa męska kurtka. Pierwotnie nosiło się ją wyłącznie w zestawach codziennych z rockowym pazurem. Z czasem jednak zaczęto ją nosić również w wersjach pod krawatem czy w zestawach z klasycznymi spodniami w kant. Pierwotnie ramoneski były szyte w czarnym kolorze. Dzisiaj na rynku bez trudu znajdziemy je w innych kolorach. Współcześnie ramoneski szyte są również z bawełny, wełny czy tkanin sztucznych. Poniżej podrzucam zdjęcia z Davidem Gandy i Davidem Beckhamem w czarnych ramoneskach. 

Czarna ramoneska – mój sposób!

Nie jestem osobą, która w modzie męskiej trzyma się sztywnych zasad w ubiorze codziennym. Lubię szukać nieszablonowych połączeń. Tym razem postanowiłem zestawić kurtkę, która należy raczej do odzieży casualowej ze spodniami w kant. Spodnie zostały uszyte z wełnianej flaneli od Vitale Barberis Canonico i mają klasyczny krój spersonalizowany pode mnie. Model ten będzie dostępny za rok w ofercie mojego sklepu Internetowego :). Golf w kolorze koniakowym przełamuje natomiast stereotypy, że czarne nosimy wyłącznie z czarnym, białym lub z szarością. Brąz w tym zestawieniu, jak dla mnie, wygląda świetnie i ożywia całość. 

 

Szukając odpowiednich butów, które w tym zestawie wyglądałby dobrze miałem kilka opcji. Pierwszą były czarne loafersy, które zgrywałyby się kolorystycznie z kurtką. Drugą opcją były buty sportowe w kolorze białym. W rezultacie końcowym postawiłem jednak na zamszowe oksfordy i pasek wykonany z tej samej skóry co buty, co dodatkowo scala zestaw. 

Rzeczy, które prezentuję: Kurtka ramoneska: Zara, Spodnie: 4Gentleman-sklep, Buty/pasek: Bexley, Golf: Bershka 

Ramoneska to kurtka, która idealnie znajduje zastosowanie w chłodniejsze dni wiosną czy jesienią. Nie jest prawdą, że nosi się ją wyłącznie z dżinsami i koszulką. Kurtka ta daje nam wiele kombinacji stylistycznych. Modowi dandysi noszą ją również pod krawatem, co z resztą pokazałem na jednym ze zdjęć powyżej. Ramoneska to dzisiaj niezastąpiona kurtka na co dzień. W chłodnie dni pasuje świetnie w zestawie z golfem, co z resztą próbowałem udowodnić w tym materiale. Mam nadzieję, że nieprzekonanych przekonałem do jej posiadania. A posiadających utwierdziłem w przekonaniu, że kurtka o rockowym zacięciu również znajduje zastosowanie w klasycznej garderobie każdego dandysa czy współczesnego mężczyzny. Jeśli macie swoje propozycję zestawów z ramoneską czy też uwagi co do mojego zestawu z chęcią poznam waszą opinię w komentarzach pod tym materiałem. A tymczasem, do następnego…

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes