W Polsce w porównaniu do krajów leżących na południu Europy, spadające zimą temperatury poniżej zera i częsty wiatr zmuszają polskich mężczyzn, aby zakładali wełniane czapki, które chronią głowy lepiej niż kapelusze, dominujące na głowach panów poruszających się po włoskich ulicach w tym samym okresie. Często pytacie, co nosić na głowie, gdy jest zimno. Fedora, która chroni przed chłodem górną część głowy, w ekstremalnych warunkach, gdy wiatr przybiera na sile a siarczysty mróz mrozi nasze uszy często nie wystarcza. To, że w takich warunkach czapkę nosić trzeba każdy wie, nie każdy jednak się na nią decyduje – powodów może być kilka. Złe doświadczenia z przeszłości, dbałość o fryzurę i ostatni, ale chyba najważniejszy – moda! Tradycyjna wełniana czapka, która świetnie sprawdza się zimą w klimacie jakim żyjemy, przez wielu mężczyzn, szczególnie młodych uznawana jest za niemodny dodatek. Utrzymanie fryzury w nienagannym stanie jest ważniejsze niż komfort ciepła i zdrowie. W tym materiale postanowiłem obalić ten mit. Czapka z odpowiedniego materiału, w odpowiednim kolorze i w odpowiednim wzorze wcale nie musi być niemodna i mało praktyczna. Jeśli w szafie mężczyzny znajdzie się odpowiednie nakrycie głowy, wykonane z odpowiedniego materiału; będzie zarówno modne i praktyczne. Odpowiedni kolor i wzór sprawi, że będzie pasować zarówno do stylizacji codziennej jak i ubioru formalnego. W tym materiale postanowiłem obalić mit dotyczący mody na czapki wełniane oraz zaprezentować trzy modele czapek, które sprawdzą się zimą w stylizacjach o różnym stopniu formalności.
Wzór i kolor
Jest to pierwszy czynnik, który przyciąga naszą uwagę, i który wpływa na podjęcie decyzji kupna. Jeśli czapka nie spełni oczekiwań estetycznych potencjalnego nabywcy, zostanie po prostu pominięta. Wzór i kolor jest też istotny i umożliwia kwalifikację czapki do grupy uniwersalnych rzeczy na zimę lub do grupy, która uniwersalnością się nie charakteryzuje. Warto posiadać w swojej garderobie przynajmniej jedną w jednolitym kolorze. Granat, brąz czy grafit będzie pasował do zestawów eleganckich. Podczas mrozów wcale nie muszą marznąć wam uszy.
Materiał
W momencie, gdy czapka spełnia oczekiwania estetyczne warto zajrzeć na metkę, która zazwyczaj jest przyszyta od wewnętrznej strony. Rodzaj materiału, jest ważny. Czapki wykonane ze sztucznych włókien nie spełnią swojej roli nawet, gdy będą ciepłe. Podobnie jak reszta część naszego ciała i głowa się poci, jeśli skóra na niej nie będzie miała odpowiedniej cyrkulacji powietrza – czoło obleje pot a to zimą jest pierwszym krokiem do przeziębienia. Odpowiednim materiałem ze względu na właściwości termoizolacyjne jest naturalna wełna.
Uniwersalne, wełniane czapki
Wybierając czapkę na zimę, warto sobie zadać pytanie; z czym ją będę nosił? Jeśli na co dzień chodzisz w garniturze a sportowy zestaw zakładasz sporadycznie, warto wybrać czapkę w jednolitym, stonowanym kolorze. Takie nakrycie głowy założysz zimą do zestawów eleganckich i codziennych. Czapka z pomponem w kolorowe wzory i wyraziste kolory nie należy do uniwersalnych, będzie pasować do zestawów sportowych, casualowych w połączeniu z kurtką puchową, ale zakładanie jej do dyplomatki i garnituru będzie dużym błędem. Taki zestaw będzie wzbudzał kontrowersje i będzie wyglądał niepoważnie. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych modeli czapek i zestawów, do których będą pasować:
Wełniana czapka, z czym ją nosić?
Podsumowanie
Położenie geograficzne naszego kraju sprawia, że klimat różni się znacząco od tego we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii. Spadające poniżej zera temperatury i wiatr, z którym często się zmagamy zimą, skłania nas do noszenia cieplejszych nakryć głowy niż kapelusz w tym okresie. Obserwując często to, co dzieje się na włoskich ulicach, czerpiąc inspiracje od mężczyzn, którzy tam mieszkają, warto mieć na uwadze położenie geograficzne tego kraju. Żyjący tam mężczyźni rzadko widywani są w wełnianych czapkach nie z powodu ich małej popularności – po prostu temperatury nawet zimą są tam wyższe i nie muszą ich zakładać. Stąd też stwierdzenie, że wełniane czapki nie są modne bo we Włoszech są rzadkością jest całkowicie błędne. Noszenie takich nakryć głowy nie powinno być kwestią mody, kwestią odwzorowania współczesnych trendów może być natomiast ich kolor, sposób noszenia czy wzory je zdobiące. Warto posiadać w swojej garderobie wełniane czapki w jednolitym kolorze, będą pasować zarówno do zestawów casualowych czy eleganckich.