Zegarek naręczny a moda męska

3 580

Zegarek naręczny – osoby, które wciąż myślą że współczesne zegarki to tylko przyrząd do odmierzania czasu, są w błędzie. Współczesne czasomierze już dawno przestały odgrywać rolę tylko zegarka. Podkreślają majętność, mierzą ciśnienie, są uzupełnieniem męskiej stylizacji czy służą jako lokata kapitału. Podobnie jak to jest z poszetką, są przysłowiową kropką nad „i” naszego ubioru. Większość z dżentelmenów wychodząc z domu bez naręcznego gadżetu czuje się nieswojo, tak jak by czegoś im brakowało. Z pewnością i ja zaliczam się do tego grona, obecnie nie wyobrażam sobie mojego przegubu bez czasomierza i może nawet „on”, nie wyobraża sobie innego miejsca niż mój nadgarstek.

Aby całe to rozważanie nad łączeniem współczesnych zegarków z modą męską i utwierdzeniem, że czasomierz może być odbierany jako pewien rodzaj sztuki miało sens, warto cofnąć się w czasie do roku 1504. Wtedy to Peter Henlein umieścił mechanizm sprężynowy napędzający zegar w pudełku, wyznaczając nowe szlaki w erze zegarmistrzowskiego rzemiosła. Ten właśnie typ czasomierzy był niezwykle popularny wśród dżentelmenów do czasu wybuchu I Wojny Światowej, stanowił pewien monolit z tamtejszym ubiorem. Ciekawy obraz przedstawiający fakt jak mocno tamtejsze zegarki kieszonkowe były związane z męskim ubiorem można zauważyć na przykładzie „westernów”. To tam bankierzy, sędziowie czy burmistrzowie ówczesnych miasteczek często na srebrnych bądź złotych łańcuszkach nosili w kieszonce kamizelki czasomierze. Na początku XX wieku, zegarki naręczne bowiem kojarzone były wyłącznie z płcią piękną. Wszystko zmieniło się z nadejściem I Wojny Światowej, okazało się bowiem że zegarki stanowią doskonałe uzupełnienie wyposażenia ówczesnych żołnierzy a wersje kieszonkowe były po prostu niepraktyczne. Od tamtego czasu naręczny gadżet nie był już kojarzony wyłącznie jako atrybut kobiecego nadgarstka a mężczyźni zaczęli dostrzegać w tym przewrocie zalety. 

zegarek naręczny

zegarek naręcznyWspółczesne, naręczne czasomierze odgrywają dosyć istotną rolę w filmach akcji, czego przykładem jest seria produkcji o James’ie Bondzie. Przykład dobitnie pokazuje że agent 007 w smokingu i bez zegarka na przegubie, nie wyglądałby aż tak efektownie. Rolex, Omega, Seiko czy Pulsar nie tylko świetnie wkomponowują się w szpiegowski klimat całego cyklu ale współgrają i są uzupełnieniem ubioru agenta. Czy to jest ciemny garnitur, koszulka polo i spodnie chino, zegarek na bransolecie wydaje się być idealny i stanowi pewien monolit z cechami charakteru, ubiorem i stylem życia faceta, który go nosi. 

zegarek naręczny

Zegarek na pasku, znakomite uzupełnienie formalnego zestawu na spotkaniu biznesowym, rozmowie kwalifikacyjnej czy balu studniówkowym. Stonowany, klasyczny charakter i okrągła koperta, coś dla facetów lubiących minimalizm. W drodze pewnej ewolucji, jednym z cieszących się ostatnio rozwiązaniem w modzie męskiej są zegarki na paskach plecionych, materiałowych. Jeśli ktoś preferuje styl casualowy, warto się w taki wyposażyć.

zegarek naręczny

zegarek naręczny

Zegarek naręczny – inspiracje

Poniżej kilka zdjęć obrazujących ciekawe połączenia mody męskiej z czasomierzami w różnym stylu.

zegarek naręczny zegarek naręczny zegarek naręczny

zegarek naręczny

zegarek naręczny

zegarek naręczny

Zegarek naręczny – podsumowanie

Zegarki były są i pewnie na długo pozostaną pewnym nierozerwalnym elementem męskiego stylu. Współcześnie nie są jedynie urządzeniem do odmierzania czasu, ale świetnie odzwierciedlają styl życia czy zainteresowania faceta. Teoretycznie niewielki gadżet na naszym przegubie robi wielką różnicę i cieszy oko przy każdym, kontrolnym spojrzeniu na aktualną godzinę. Tak jak na wstępie powyższego artykułu wspomniałem, osobiście nie wyobrażam sobie mojego przegubu bez tego gadżetu. 

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote