Własny styl w kilku prostych krokach? Czy to możliwe? Oczywiście! Wypracowanie własnego, indywidualnego stylu to czasem długa droga, która nie zawsze jest oczywista. Styl jaki sobie umiłowaliśmy, praca jaką wykonujemy, czy środowisko w jakim żyjemy czasem zmierzają w innym kierunku – pojawia się pewien konflikt interesów. Podczas gdy praca może wymagać od nas konkretnego ubioru, to co robimy poza nią często może się całkowicie różnić. Otoczenie w jakim funkcjonujemy też może być oderwane od tego, co chcemy sobą prezentować. Nie zawsze jest łatwo i często jest to intensywny proces. Warto też pamiętać, że z czasem się zmieniamy i dojrzewamy, jesteśmy bogatsi o doświadczenia oraz wiedzę. Nasz styl z pewnością będzie się zmieniał, dojrzewał z nami. Postanowiłem na bazie pewnych moich subiektywnych doświadczeń i obserwacji wyselekcjonować 10 kroków, które mogą pomóc wykształcić własny styl. Oczywiście nie jest to proces, który trwa tydzień, dwa lub miesiąc. Styl kształtuje się czasem latami, nie zawsze będziemy odbierani pozytywnie, czasem nawet możemy być krytykowani, mimo to warto być upartym. Poniżej kilka moich zasad, wskazówek, które moim zdaniem są odpowiedzią na pytanie. Jak wykształcić własny styl?
1. Jednym z pierwszych etapów w kształtowaniu, poszukiwaniu własnego stylu jest poznanie samego siebie. To może brzmieć dziwnie, ale czasem w natłoku myśli, pędu życia jaki nas otacza trochę się gubimy. Warto przysiąść i zastanowić się, „Co w życiu lubimy robić i zacząć to robić”. W tym przypadku warto się zastanowić, co lubimy „Nosić” i zacząć to nosić. Często wtapiając się w nasze otoczenie robocze rezygnujemy z rzeczy, które lubimy lub kiedyś zakładaliśmy. Praca jest naszą pracą, po godzinach czy w wolne weekendy możemy założyć naszą wyrazistą marynarkę w kratę, barwną muchę, poszetke i wybrać się na spacer. Świadomość samego siebie, znajomość tego w czym czujemy się najlepiej jest jedną z podstawowych zasad, o której warto pamiętać.
2. Punkt dwa głosi, jeśli już wiesz, że chcesz zacząć pracę nad swoim wyglądem, mieć własny styl, ale nie wiesz jeszcze jaki on powinien być, zacznij przeglądać internet, szukać inspiracji, obserwować innych mężczyzn. Posiadanie wzorców, osób, którymi możemy się zainspirować nie jest niczym złym. Inspiracje są wszędzie, na ulicy, w internecie w telewizji. Czasem długo nic nas nie może zainteresować, aż tu nagle jest to co nas złapie, pewien zapalnik. Jeśli masz już pewien wzorzec, osobę, grupę osób czy nawet markę, która posiada asortyment Cię ujmujący, dalej już powinno pójść z górki.
3. Wiedza jest fundamentem, na którym można zbudować indywidualny styl. Podobno ze smakiem się rodzimy, wiedzę zdobywamy, a doświadczenie nabywamy z czasem. Posiadając określoną wiedzę na temat ubioru, łączenia kolorów, czy zasad jakie towarzyszą określonym stylom, można nadrobić pewne braki w wyszukanym smaku. Mając wiedzę można wypracować pewne automatyzmy, które pozwolą unikać błędów w ubiorze – co jest ważne. Gdzie ją zdobywać? Internet, blogi, książki. Literatura jest jednym z podstawowych źródeł wiedzy jakie jest dostępne. Rozmowy, to jedna z moich ulubionych form edukacji. Osobiście staram się odwiedzać jak najwięcej zakładów rzemieślniczych, gdzie wiedza ma swoje źródło. W tym przypadku miejsca produkcji obuwia, odzieży, kapeluszy są genialnym punktem do konwersacji na temat ubioru. Warto tam zaglądać bo ludzie, którzy tam bywają i zajmują się rzemiosłem to pasjonaci, z chęcią dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.
4. Wytrwałość, wiele osób nie widząc efektu przez jakiś czas rezygnuje, zmienia założenia by zacząć za jakiś czas od nowa. Na efekty często trzeba poczekać dłużej niż się wydaje. Brak cierpliwości i przekonania oraz podejście, że jeśli raz nie wyszło, drugi to i trzecim razem nic z tego nie będzie często jest powodem do rezygnacji.
5. Konstruktywna krytyka. Każdy się cieszy jeśli jesteśmy głaskani i słyszy, słowa typu: „Jest ok”, „spoko”, „jest dobrze”. Tyle, że z takich odpowiedzi nić nie wynika. Czasem nawet gorzkie do przełknięcia zdanie krytyczne, ale konstruktywne daje pewne światło, które prowadzi w odpowiednim kierunku oraz pozwala wyeliminować błędy dotychczas popełniane.
6. Przejmowanie się krytyką niekonstruktywną. Jeśli wokół Ciebie, a takich osób jest wiele, przebywają ludzie, którzy tylko krytykują, a nic nie robią, nie bierz ich zdania pod uwagę. Nie daj się zdołować.
7. Systematyczność, stałe zdobywanie wiedzy, praca nad sobą daje dużą szansę na osiągnięcie swojego stylowego „stanu zen”. Czyli równowagi kiedy będziesz się czuć dobrze w tym co nosisz, a zarazem nie będziesz popełniał prostych, modowych błędów. Wszystko będzie spójne i estetyczne.
8. Ubrania – warto stawiać na jakość. Takie elementy jak odpowiedni rozmiar, stopień formalności do okazji, uroczystości w jakiej uczestniczycie jest ściśle związany z wiedzą na temat mody, ale i ubraniami. Gdzie je kupować? Tutaj nie ma jednego idealnego kierunku. Może to być internet, jeśli ktoś preferuje kontakt ze sprzedawcą, powinien postawić na sklepy stacjonarne. Duże sieci, marki są popularne, ale małe zakłady rzemieślnicze są niezwykle klimatyczne, a produkty tam sprzedawane wysokiej jakości. Nie zawsze musisz nosić to co wszyscy. Indywidualny styl to coś co posiadasz tylko Ty, z czasem powinieneś dostrzegać takie miejsca i je doceniać.
9. Korzystanie z usług krawców etc. Ubrania nie zawsze leżą tak jak trzeba, poprawki są normalnym zjawiskiem, warto korzystać z takich usług. Stylowy mężczyzna nie powinien mieć za długich rękawów, nogawek spodni etc.
10. Szczegóły i dodatki – to one nadają indywidualności, pozwalają pokazać się w czymś podobnym do wszystkich, ale inaczej. Gdy Wiesz już co chcesz nosić, powinieneś zadbać o to z czym to nosić. Zamiłowanie do czasomierzy, gra kolorami, granatowy garnitur może wyglądać zupełnie inaczej, inaczej niż wszystkie widziane na ulicach granatowe garnitury. Ktoś preferuje styl sportowy, stylowa torba, buty, skarpetki czy sportowy zegarek może to podkreślić.
Przykładowe style/inspiracje
Casual i Davida Gandy
Styl Lino Ieluzzi
Trzy style trzy indywidualności
Podsumowanie
Własny styl to praca nad sobą, zdobywanie i wykorzystywanie wiedzy. Przychodzi z czasem nie pojawia się od razu, aby go osiągnąć warto poznać samego siebie, odpowiedzieć na kilka pytań. Upartość, systematyczność i pokora z czasem powinna zaowocować.