Skracanie rękawów koszuli. Korekta, która się opłaca!!

2 3 615

Jedną z głównych różnic jakie istnieją decydując się na zakup ubrań z wieszaka, a szyciem ich na miarę jest z pewnością nie zawsze idealny rozmiar. Za długie rękawy, niedopasowanie w talii, czy nie zawsze idealny rozmiar kołnierzyka są normalnym zjawiskiem. W szyciu na miarę po odbyciu kilku przymiarek oraz wyboru interesujących nas detali i materiału, po pewnym czasie odbieramy idealnie (a przynajmniej tak powinno być) dopasowaną do nas rzecz. Kierując się ceną, ubrania jakie kupimy w salonach mody, czy sieciówkach pod tym względem wygrywają. Warto sobie zatem zadać pytanie. Czy wybierając tę tańszą opcję skazani jesteśmy na źle dobraną odzież? Czy mocno w ostatnim czasie wytykany polskim mężczyzną błąd w dobieraniu odpowiedniego rozmiaru jest nad wyrost piętnowany? Otóż i w tym przypadku nie jesteśmy na straconej pozycji, udajemy się do krawca i nanosimy poprawki. Oczywiście docelowo koszula, marynarka, czy spodnie będą droższe, w czasie koszty na pewno się zwrócą, a efekt finalny będzie porównywalny do rzeczy szytych na miarę. Kierując się tą zasadą regularnie oddaje swoje rzeczy do zaufanej krawcowej w celu korekty. Ostatnio wpadła mi w ręce świetna koszula z kołnierzykiem jakiego od dłuższego czasu szukałem, kolor i materiał też się zgadzał, minusem natomiast była długość rękawów. Po rozeznaniu postanowiłem ją zakupić, rękawy nie były o kilkadziesiąt centymetrów za długie więc była możliwość korekty o kilka centymetrów. Poniżej kilka zdjęć przed dokonaniem korekty. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaką długość powinien mieć rękaw koszuli?

Rękaw koszuli powinien zatrzymywać się na przegubie nadgarstka, w miejscu gdzie zaczyna się zgrubienie dłoni, a początek swój ma kciuk. Miary dokonujemy z luźno opuszczonymi rękoma w pozycji stojącej. Zgrywając rękaw koszuli z rękawem marynarki tu powinna być różnica na poziomie 1,5 do 2 centymetrów, stałej miary nie ma, całość ma wyglądać estetycznie. Odpowiednio dostosowane rękawy marynarki i koszuli podczas zginania jej, równomiernie się przesuwają. 

mankiet

DSA_3637

Rękaw marynarki dopasowujemy do rękawa koszuli czy na odwrót?

Co było pierwsze, kura, czy jajko? Pytanie to słyszał nie jeden z nas nie raz, a z pewnością wielokrotnie. Otóż podchodząc do tematu rękawów najlepiej zdać się na logikę. Rękaw koszuli zawsze jest dłuższy od rękawa marynarki, ten powinien zatrzymywać się na naszym przegubie. To właśnie tę długość mierzymy pierwszą, następnie rękaw marynarki powinien się kończyć powyżej dolnej linii mankietu koszuli do 2 centymetrów. Jeśli rękaw koszuli zatrzymuje się na przegubie, a rękaw marynarki mimo to zakrywa go w całości, należy poddać korekcie rękaw marynarki. Poniżaj prawidłowo dobrane długości koszuli i marynarki. 

Czy warto nanosić poprawki na rzeczy z wieszaka? 

Moim zdaniem warto, mimo dostępności wielu rozmiarów każda sylwetka się różni. Czasem jest to centymetr, dwa, które można skorygować. Rzeczy z wieszaka nie muszą wyglądać jak rzeczy z wieszaka i wisieć na nas jak na wieszaku. Koszt poprawek, w przypadku rękawów w Warszawie kształtuje się na poziomie 30-40 zł. Jest to wydatek jednorazowy i warty rozważenia. 

O czym warto pamiętać skracając rękaw? 

Decydując się na korektę warto pamiętać, że nie da się tego robić bez końca, istnieje pewna granica, którą wyznaczają guziki i rozcięcie. Warto też dokonać dokładnej miary, sprawdzamy nie raz a wielokrotnie, czy długość jest odpowiednia. W tym przypadku skrócić możemy, za krótkich rękawów koszuli już nie wydłużymy. 

Podsumowanie

Nie tylko za długie nogawki, al i za długie rękawy są częstą bolączką mężczyzn noszących koszule. Skracanie rękawów koszuli jest jedną z tych metod, która może dostosować długość rękawów do długości naszych rak. Na koniec jeszcze raz podkreślę, skracanie rękawów koszuli powinno być normą jeśli decydujemy sie na rzeczy z wieszaka i jeśli te są za długie. Nie koszule z wieszaka nie wiszą na nas jak na wieszaku. 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes