5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Sól na butach – realizując materiał do ostatniej sesji, którą mogliście zobaczyć we wpisie zatytułowanym: “Szary płaszcz i uroki polskiej zimy“, na stopach miałem czarne oxfordy. Były to buty na skórzanej podeszwie i świetnie wyglądały na tle białego puchu. Po dwóch godzinach spędzonych w miejskiej aglomeracji, nie wyglądały już tak świetnie. Sól, błoto i woda, odcisnęły piętno na moich butach. Jest to główne zagrożenie jakie czyha na ulubioną parę butów zimą na miejskich chodnikach. O tej porze roku ważne jest, aby takie buty po dniu użytkowania zostały odpowiednio osuszone, wyczyszczone i zaimpregnowane. Cały proces nie wymaga mnóstwo czasu i dużych nakładów finansowych, ale trzeba wykazać trochę konsekwencji w działaniach.

Aby przywrócić butom odpowiedni blask i chronić je przed solą i chemicznymi substancjami, tak aby nie wyglądały jak buty poniżej, do ich oczyszczenia wystarczy: wilgotna bawełniana szmatka (nie mokra), odpowiednia szczotka do czyszczenia, pasta czy wosk, Nano Protector, środki do pielęgnacji butów zamszowych.  

sól na butach

Ochrona butów ze skóry licowej

Pierwszą i chyba najważniejszą czynnością, która uchroni obuwie przed nadmiernym niszczeniem – to regularne czyszczenie. Działania te nie zajmują dużo czasu, dzięki odpowiedniej szczotce, buty zostaną oczyszczone z drobinek piasku, soli czy błota. Wilgotną szmatką wycieramy to, czego nie udało się oczyścić za pomocą szczotki. Po tych procedurach w skórę wciera się pastę i odstawia buty do wyschnięcia. Do środka warto włożyć drewniane prawidła lub zwinięty papier. Wszystkie wymienione działania stosuje się tuż po zdjęciu butów – nie tuż przed wyjściem! Ekstrakty z pasty, których zadaniem jest miedzy innymi ochrona skóry muszą mieć czas, aby się w nią wchłonąć. 

sól na butachsól na butach

Buty zamszowe

Nieco więcej czasu trzeba poświęcić na pielegnację butów zamszowych. W tym przypadku, zamsz jest bardziej chłonny na wodę, a do chropowatej powierzchni łatwiej przyczepiają odrobiny soli czy piasku. Jeśli posiadasz takie buty, warto wyposażyć się w odpowiednią szczotkę do ich czyszczenia. Podobnie jak przy skórze gładkiej ważne jest, aby po ich noszeniu, zimą buty dobrze oczyścić i wysuszyć. 

sól na butach

Nano protector, środek do ochrony butów zamszowych

Jednym ze sprawdzonych i popularnych środków do ochrony butów zamszowych jest Nano Protector. Jest to środek, którym spryskujemy powierzchnię butów, które wcześniej muszą być dobrze wyczyszczone z brudu i drobinek soli. W pełni osuszone pokrywamy impregnatem na powietrzu, nigdy nie stosujemy go w zamkniętym pomieszczeniu. Nano protector służy do impregnacji obuwia zamszowego, sneakersów czy kurtek.   

Link do produktu TUTAJ

Kalosze na buty

Akcesoria, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, i które chronią buty zimą przed solą i błotem, jesienią głównie przed wodą – to kalosze na buty. Ten gadżet przydaje kiedy nosisz buty na skórzanej podeszwie, która na wilgotnym lub zabłoconym chodniku szybko traci przyczepność. Gumowa powierzchnia pełni więc podwójną rolę, nie tylko chroni zimą przed solą i błotem, ale też przed niekontrolowanym poślizgiem. 

sól na butach

fot: www.shoepassion.pl

Sól na butach – podsumowanie 

Sól na butach zimą przyspiesza ich korozję . Jednym z pierwszych i skutecznych sposób stosowanych przez elegantów, który chronił ich obuwie – to kalosze na buty. Z czasem pojawienia się nowych zagrożeń, głównie ze strony chemicznych substancji, których na naszych chodnikach zimą jest szczególnie duże stężenie, na rynku pojawiły się pasty i środki impregnujące buty. Dobiera się je zgodnie z typem materiału z jakiego są wykonane buty. 

Cały proces odświeżania i impregnacji butów ze skóry licowej i zamszowej znajdziecie tutaj.