5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

W poprzednich artykułach z serii; klasyka mody męskiej, poruszyłem kwestię związane z białą koszulą, która jest obowiązkową pozycją, dobrze zaplanowanej, męskiej garderoby oraz przydatności białej poszetki, która również wydaje się być niezbędna. Chcąc zachować konsekwentność założeń, według których, co jakiś czas publikuje materiał, w którym opisuję rzeczy wpisujące się w ramy klasyki mody męskiej, postanowiłem wziąć na tapetę czarne oxfordy.

Głównymi przesłankami, które wpływają na umieszczenie określonych rzeczy na mojej liście są: ponadczasowy charakter i uniwersalność. Czarne oxfordy spełniają te wymogi w stu procentach. Ze względu na charakter buta, zamknięta przyszwa i czarny kolor, od lat pełnią funkcję obuwia formalnego, zakładanego do strojów zarówno wieczorowych, biznesowych czy codziennych. Buty te, mimo upływu lat, nie ulegają trendom i powinny znaleźć się w każdej męskiej garderobie.

Podobnie jak białe koszule czy biała poszetka, czarne oxfordy również mogą się różnić sposobem wykończenia, co w konsekwencji może rzutować na ich przydatność lub stopień formalności. Zamknięta przyszwa, rodzaj materiału z jakiego są wykonane i kolor, nie są jedynymi wyznacznikami ich uniwersalności. Ważna jest również podeszwa, rodzaj zdobienia lub jego brak czy kopyto. W skrócie: aby buty te były eleganckie, powinny charakteryzować się minimalizmem. 

Czarne lakierki

Najbardziej formalnym typem oxfordów, które zakłada się na wyjątkowe okazje, do żakietu (jaskółka), fraka i smokingu, są lakierki. Skóra jest pokryta specjalną powłoką, która nadaje butom połysku. Oxfordów tych nie nosi się do zestawów koordynowanych, dżinsów etc. Jest to obuwie wieczorowe. 

lakierki

fot: www.herringshoes.co.uk

Czarne Lotniki

Są to buty wykonane z jednego kawałka skóry. Dzięki minimalizmowi, zaraz po lakierkach, należą do grupy butów o najwyższym stopniu formalności. Można je nosić do zestawów wieczorowych i garniturów biznesowych. Sprawdzą się jako obuwie dla Pana Młodego i dla eleganta w smokingu.

lotniki

fot: www.patiine.pl

Czarne oxfordy

Buty te posiadają zamkniętą przyszwę i minimalistyczny wygląd. Sprawdzą się jako obuwie do zestawów eleganckich lub wieczorowych. Pod względem hierarchii formalności, zajmują trzecie miejsce, tuż za lakierkami i lotnikami.  

czarne oxfordy

fot: www.patiine.pl

Czarne oxfordy ze zdobieniami (semi, half lub full brogues)

W jednym z publikowanych materiałów, pewien czytelnik, dość impulsywnie stwierdził, że zaprezentowane prze zemnie buty to nie oxfordy lecz brogsy. Miał racje, były to brogsy, ale ja również miałem racje pisząc, że to są buty typu oxford. Klasyfikując obuwie do pierwszej grupy, główną determinantą jest sposób zdobienia cholewki a nie sposób jej szycia. Do grupy butów, którą możemy nazywać brogsami możemy zaliczyć zarówno derby, monki, oxfordy, loafersy etc. Czyli wszystkie te, które posiadają określony rodzaj zdobień. Każde oxfordy mogą być brogsami, nie każde brogsy są oxfrodami!  Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Przedstawione oxfordy, ze względu na zdobienia plasują się na najniższym stopniu formalności na tle butów, które dzisiaj wymieniłem. Mimo to, wciąż są to eleganckie buty i można je nosić do zestawów eleganckich.

 

czarne oxfordy

fot: www.patiine.pl

Czarne oxfordy to klasyka mody męskiej. Należą do grupy butów o eleganckim charakterze i powinny znaleźć się w każdej męskiej garderobie. Podobnie jak koszul, rodzajów oxfordów też jest kilka. Najbardziej eleganckie z pośród wyżej wymienionych to lakierki, najmniej, to oxfordy typu brogues. 

 Gdzie kupić, przykładowe sklepy: