Smart casual, business formal. Przewodnik po męskich stylach.

4 1 394

Business Formal, Business Casual, Black Tie, White Tie, Smart Casual, Casual są to pojęcia, które dość często pojawiają się nie tylko w moich ale i innych artykułach dotyczących mody męskiej. Każde z nich określa styl, adekwatny na daną okazję a że jest ich sporo to stylów proporcjonalną ilość do ilości okazji też mamy. Na pierwszy rzut oka z prostej i minimalistycznej mody męski przechodzimy w dość zawiłą i wydawałoby się krętą ścieżkę. Bez obaw, mam nadzieje że dzięki tej notce poruszanie się pośród wspomnianych stylów i znajomość podstawowych cech ich charakteryzujących, pozwoli nam nieraz zabłysnąć wśród znajomych wiedzą na ten temat. Poniżej znajdziecie charakterystykę każdego z nich począwszy od najwyżej sklasyfikowanych pod względem formalności.

Style według hierarchii:

White Tie

„White Tie”, jest to styl, który charakteryzuje się najwyższym z wymienionych stopniem formalności. Wymaga od mężczyzn niezwykłego wyczucia oraz dostosowania się do ściśle określonych zasad ubioru. W tym przypadku, należy postawić na czarny frak. W wyjątkowych okolicznościach może to być smoking zapinany na jeden guzik. Do tego zestawu wybieramy białą koszulę, zapinaną ozdobnymi, białymi guzikami, białą muchę (nigdy krawat!), biała kamizelka. Do naszej brustaszy wkładamy białą, najlepiej cienką lnianą poszetke, składaną w prostokąt. Biorąc pod lupę obuwie tu sprawdzą się jedynie czarne lakierki (oxfordy).

Atatürk_in_white_tie

Fred_Astaire_in_Royal_Wedding_(2)

111213

Black Tie

„Black tie”, jest to kolejny po White tie, styl o wysokim stopniu formalności, składa się on z ciemnego smokingu, najlepiej z czarnego lub ciemnego granatu, klapy powinny być aksamitne (jedwab lub satyna). Przechodząc do spodni naszego smokingu powinniśmy zapomnieć w tym przypadku o pasku, stawiamy na szelki lub pas smokingowy w kolorze naszej muchy, którą z kolei dobieramy do koloru klap marynarki. Biała, plisowana lub z ozdobnymi guzikami koszula oraz galowe obuwie, najlepiej typu oxford.

doctormacro1_info_cropped

David-Gandy-GQ-Awards-2012-Black-Tie

daniel-craig-2009-oscars20

George-Clooney-Stacy-Keibler-Board-Review-Pictures

Black Tie Optional

„Black Tie Optional”  podobnie jak Black tie to styl o wysokim stopniu formalności z tą różnicą że mamy pewną możliwość wyboru, pomiędzy ciemnym o wysokim stopniu formalności zestawie garniturowym a smokingiem. Należy jednak pamiętać że mimo danej nam możliwości wyboru, jeśli mamy w szafie smoking. Zawsze warto na niego postawić. Istnieje duże prawdopodobieństwo że tak zrobi większość mężczyzn, a jak wiemy z praktyki większość zawsze ma racje nawet gdy jej niema. Po zatym możemy się niekorzystnie wyróżniać.

7777

christian_bale_white_shirt_bla

ddd

Business formal

Business formal (Formal) jest to zestaw, złożony z ciemnego garnituru, wykonanego z gładkiej tkaniny (wełna, mieszanki kaszmiru wełny, etc.) Dopuszczalny jest delikatny połysk, nie mylić z błyszczącym garniturem. Marynarka jednorzędowa, zapinana na dwa lub trzy guziki. Koszula najlepiej w jasnym kolorze, bez wyrazistych wzorów, krawat jedwabny, gładki i ciemniejszy od naszej koszuli. Do całego zestawu najlepiej sprawdzą się buty w kolorze czarnym, (oxfordy, derby). Ciemny brąz, burgund też jest dopuszczalny. W brustaszy biała, lniana poszetka ułożona w klasyczny sposób.  Całość ma być spójna, stonowana. Styl biznes formal jest stosowany na szczeblu biznesowym, formalnym jego cechą charakterystyczną jest nie odciąganie uwagi. Głównym punktem spotkań biznesowych jest zawarcie korzystnych transakcji kupna, sprzedaży. Takie dodatki jak barwna poszetka, różowa wyrazista koszula czy buty brogsy w odcieniu jasnego brązu mogą po prostu odciągać uwagę, rozpraszać uczestników spotkania.

bytom.com.pl
bytom.com.pl
bytom.com.pl
bytom.com.pl
suitsupply.com
suitsupply.com

Business Casual

„Business Casual” jest to odmiana stylu biznes formal, w tym przypadku dopuszczalna jest lżejsza oraz jaśniejsza tkanina naszego garnituru. Zestawy w stylu biznes casual sprawdzają się zwłaszcza latem. W zależności od naszego miejsca pracy można tradycyjny, jednolity zestaw garniturowy zamienić na zestaw koordynowany. W tym przypadku można śmiało postawić na zestaw z mniej formalnym krawatem typu knit.

garnitur casualowy

suitsupply.com
suitsupply.com

Smart Casual

Jest to jeden z obszerniejszych stylów, które zostały opisane powyżej a granica pomiędzy casual a smart casual jest dość cienka. Czasem wystarczy założyć do naszych dżinsów dobrze skrojoną marynarkę a koszulę ozdobić krawatem i cały zestaw nabiera tzw. smart charakteru. Komponując zestaw typu smart casual można postawić na zestawienie kardiganu, koszuli i krawatu oraz spodni chino lub tradycyjnie na marynarkę. Smart casual sprawdzi się jako nasz ubiór roboczy (w zależności od wykonywanej pracy), wypady do kina, spotkania ze znajomymi. W tym przypadku zabawa kolorami jak najbardziej jest na miejscu.

samrt casual

smart casual, jacket brown

b69d9685df6a3b7023d3b60ea9a45622

33015608_N1_D1

Casual

Czym jest casual, najprościej ujmując jest to wszystko co nie zmieściło się w pozostałych stylach. Dżinsy, trampki, podkoszulek, takie połączenie śmiało możemy nazwać stylem casualowym. Jest to codzienny styl, bez wyznaczania żadnej granicy i wymogów. Po prostu to co masz na sobie to casual.

casual mens 2
mango.com
mango.com
mango.com
mango.com
mango.com

david gandy casual

Podsumowanie

Pierwsze dwa z opisanych powyżej stylów charakteryzują się najwyższym stopniem formalności. Ciemny zestaw garniturowy można porównać do smokingu natomiast przy zestawie opcjonalnym, warto jednak postawić na smoking. Zarówno smoking i czarny zestaw garniturowy, przeznaczone są na przyjęcia, które odbywają się po zmroku (po godzinie 18). Business formal i business casual, teoretycznie stoją na tym samym poziomie formalności. W praktyce, ciemny garnitur jest bardziej formalny. Sprawdzi się na rozmowie kwalifikacyjnej, spotkaniu biznesowym. Smart casual i casual to dwa style, uznawane jako codzienny ubiór. W zależności od wykonywanej pracy, sprawdzą się jako nasz ubiór roboczy.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes