Budowa buta wizytowego – podobno buty to wizytówka każdego zadbanego faceta. Jak najbardziej się z tym stwierdzeniem zgadzam, ale oprócz dobrze wyglądającego obuwia warto też zaczerpnąć trochę wiedzy na temat samej ich budowy. Zamknięta przyszwa czy otwarta, metoda goodyear-welted to podstawowe obuwnicze pojęcia, które warto znać. Poniższy artykuł zawiera pigułkową, zilustrowaną porcję wiedzy, która powinna rzucić odrobinę jasnego światła na ten temat szczególnie osobą, które jeszcze w tym temacie nie są dobrze zorientowani.
Klasyfikacja butów wizytowych
Buty mogą różnić się od siebie metodą oraz rodzajem materiałów, wykorzystanych do ich wykonania, kolorem etc. To te wszystkie różnice, klasyfikują nasze obuwie do tych o wysokim jak i niskim stopniu formalności. A to z kolei daje nam możliwość do przyporządkowania ich do grupy butów wizytowych. To właśnie obuwie wizytowe wyznacza granice oficjalności. Poniżej typy obuwia wizytowego (buty które możemy nosić do garnituru)
Nosek
Część składowa cholewki, przednia część obuwia zakrywająca palce. Często wzmocnia i twardsza część buta, chroniąca w ten sposób nasze palce przed urazami.

Język
Jest to fragment skóry, który okrywa górną część naszej stopy, znajduje się tuż pod sznurowadłami.

Przyszwa
Jest to przednia część naszego buta, w której skład wchodzi również nosek, kapa. Możemy wyróżnić otwartą przyszwę (buty derby) oraz zamkniętą (buty oxford).

Obłożna
Czasem mylona z samą przyszwą, są to jednolite płaty skóry, które tworzą boki obuwia. Ciągną się od przyszwy do pięty.

Zapiętek
Jest to część skóry, która wzmacnia piętę naszego buta.

Obcas
Jest to tylna część podeszwy (podbitka), na której opiera się pięta.

Podsumowanie
Jest to podstawowa wiedza na temat obuwia, którą warto znać. Buty sklasyfikowane do kategorii, butów wizytowych możemy łączyć z zestawem garniturowym. Oczywiście nie każdy typ buta, będzie dobrze wyglądał z każdym typem garnituru. Warto na to zwrócić uwagę. W zależności od typów buta, poszczególne jego części mogą na siebie nachodzić bądź zmniejszać powierzchnię pozostałych. Dlatego warto pamiętać że obłożna znajduję się po bocznej stronie, nosek z przodu, zapiętek z tyłu a przyszwa na przedniej jego części.