Skracanie, zwężanie, poszerzanie spodni – Poradnik Dżentelmena

3 7 849

Poszerzanie spodni

Poszerzanie spodnie – często na łamach mojego bloga pisałem o odpowiednim dopasowaniu ubrań do sylwetki. Pisałem również, że korekty jakie trzeba nanieś u krawca na rzeczy kupione z wieszaka – są naturalną czynnością. Skracanie długości marynarki, rękawów czy spodni nie jest czymś nowym i dzisiaj już nikogo nie zdziwi. Wciąż jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ubrania nie tylko można skracać i zwężać, ale możliwe są korekty również w drugą stronę. 

Poszerzanie spodni – o co chodzi? 

Aktualnie marki wychodzą na przeciw swoim klientom i już na etapie szycia swoich produktów, przystosowują je tak, aby klient miał możliwość naniesienia drobnych korekt. Jest to pozytywny sygnał, gdyż trudno znaleźć osoby o idealnych wymiarach – zarówno w torsie, w pasie czy udach. Kupując w salonie oddzielnie marynarkę w łatwy sposób można dobrać do niej odpowiednie spodnie w mniejszym bądź większym rozmiarze. Inny problem pojawia się podczas kupowania garnituru. W tym przypadku, jedna z jego części często leży gorzej, a sklepy rzadko oferują usługę dobierania oddzielnie spodni i marynarki. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej wybrać garnitur, którego marynarka leży najlepiej. Korekta spodni jest często łatwiejsza i tańsza niż marynarki. Spodnie w łatwy sposób można zarówno skrócić, zwęzić a nawet wydłużyć czy poszerzyć. O pierwszej i drugiej opcji słyszał każdy, nie każdy jednak słyszał o korektach w drugą stronę. Na czym więc one polegają? 

Poszerzanie spodni polega na spruciu szwów na bocznym łączeniu, a następnie popuszczenie materiału i zszyciu go ponownie. Oczywiście nie zawsze jest możliwość wykonania takiej czynności, gdyż potrzebny jest odpowiedni zakład materiału – jeśli takiego nie ma, poszerzenie spodni nie jest możliwe. Dlatego, przed zakupem, jeśli spodnie uwierają w biodrach lub na wysokości łydek, warto odwinąć je na lewą stronę i sprawdzić, jak duży jest zakład materiału. Jeśli jest odpowiedni, a spodnie nieco uciskają – bez problemu można je poszerzyć. 

Na poniższym zdjęciach przedstawione spodnie, które da się poszerzyć, i których się nie da poszerzyć:

poszerzanie spodni
Na tym zdjęciu widać zakład materiału, który pozwala na poszerzenie spodni o co najmniej jeden centymetr.

 

poszerzanie spodni
Na czerwono zaznaczony zakład materiału, którego jest zbyt mało, aby dokonać poszerzenia spodni w tym miejscu.

Poszerzanie spodni możliwe jest w kilku miejscach, czerwonymi strzałkami zaznaczyłem miejsca, w których możliwe są korekty ” w drugą stronę”. 

poszerzanie spodni

3.00 avg. rating (67% score) - 3 votes