5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Rozkompletowany garnitur – niezależnie od stanowiska czy pracy jaką się wykonuje na co dzień – garnitur jest jedną z obowiązkowych pozycji w męskiej garderobie. Każdy z nas, wcześniej czy później, uczestniczy w wydarzeniu (ślub, matura, rozmowa kwalifikacyjna), na które pójście w dżinsach czy spodniach chino nie jest właściwe. Kupno odpowiedniego garnituru, szczególnie jeśli będzie to jedyny garnitur kupiony na przestrzeni kilku lat – wiąże się więc z dużą odpowiedzialnością. Jeśli zakup będzie trafiony, “uniform” ten, niemal w pełni będzie spełniał swoją rolę i zestawiony z odpowiednimi dodatkami (koszulą, krawatem, poszetką, butami) będzie służył jako stylizacja na weselę, egzaminy maturalne czy spotkania biznesowe. 

Warto jednak pamiętać, że ten klasyczny garnitur w kolorze granatowym, który charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowania – nie zaspokoi w pełni twoich potrzeb. Podjęte próby rozkompletowania takiego zestawu mogą okazać się ryzykowne. Dobrym krokiem jest więc zakup marynarki, którą będziesz zakładał do stylizacji casualowych i smart casualowych lub kupno drugiego garnituru, którego marynarkę i spodnie można nosić razem lub osobno. Żeby jednak było to możliwe, zestaw ten musi charakteryzować się pewnymi cechami.

Rozkompletowany garnitur – kryteria

Tak jak już wspomniałem w drugim akapicie – nie każdy garnitur da się rozkompletować, gdyż nie każdy spełnia określone kryteria, które wpływają, że noszenie oddzielnie marynarki i spodni z tego samego kompletu będzie wyglądało dobrze. Czasem, rozdzielenie spodni i marynarki nie jest niemożliwe, jeśli jednak jest to przemyślany zakup i z góry zakładasz, że będziesz nosił czasem tylko marynarkę a czasem tylko spondnie – musisz pamiętać, aby twój garnitur posiadał pewne cechy.

Garnitur w odpowiednim kolorze

Jednym z pierwszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagą, podejmując próbę rozkompletowania garnituru – jest jego kolor. Zestaw w kolorze zieleni, brązu, błękitu etc., łatwiej jest nosić osobno niż garnitury w klasycznych kolorach (granat, grafit, czerń). 

Kolor garnituru

Rodzaje kieszeni marynarki od garnituru

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na stopień formalności garnituru oraz na możliwość rozkompletowania zestawu  – to rodzaje kieszeni. To, czy są one wszywane czy naszywane, ułatwia lub utrudnia noszenie marynarki osobno – zdecydowanie łatwiej jest rozkompletować garnitur, który ma kieszenie naszywane. 

kieszenie

Rodzaj klap marynarki od garnituru 

Często o finalnym rezultacie stylizacji decydują detale – podobnie jest w przypadku rozkompletowanych zestawów. Garnitury z ostrymi klapami – moim zdaniem – łatwiej jest rozkompletować,niż garnitur z klapami otwartymi. 

rodzaj klap

Wzór materiału, z którego został wykonany garnitur

Garnituru w kratę, zdecydowanie łatwiej jest rozkompletować niż te wykonane z materiału w jednolitym kolorze. 

wzór

Rodzaj guzików marynarki od garnituru

Podobnie jak rodzaj kieszeni czy kolor tkaniny, z której uszyty jest garnitur – guziki też wpływają na stopień formalności. Jeśli garnitur ma wyraziste guzki – można go rozkompletować. 

guziki

Oprócz wyżej wymienionych determinantów, które dają lub nie, możliwość noszenia osobno marynarki i osobno spodni od garnituru – ważny jest rodzaj materiału, z którego zestaw został uszyty i jego krój. Gładki materiał w ciemnej kolorystyce będzie wyglądał zawsze bardziej oficjalnie – niż tweed czy len. Dlatego zestawy, które noszą znamiona garniturów formalnych (klasyczny krój, ciemne, w jednolitym kolorze guziki etc.), ale są wykonane z mniej formalnych materiałów – da się rozkompletować. 

Rozkompletowany garnitur – modele, które można nosić osobno

garnitur 3

Fot. suitsupply.com

rozkompletowany garnitur

Fot. suitsupply.com

garnitur

moje stylizacje

Garnitur dostępny w sklepach marki Próchnik

Mój sposób na rozkompletowany garnitur

Zwolennikiem garniturów, od których spodnie i marynarkę można nosić osobno – jestem nie od dziś. Na moim blogu, stylizacje z wykorzystaniem marynarek pożyczonych od garniturów pojawiały się już wielokrotnie. Poniżej przedstawiam niektóre z nich:

Zestaw 1

W poniższej stylizacji, marynarkę od garnituru marki Suitsupply, zestawiłem z bawełnianymi spodniami chino w kolorze beżowym i sportowymi butami. 

garnitur 2

Zestaw 2

Przykład, że nie tylko marynarkę od zestawu można nosić oddzielnie. W jednej ze stylizacji z Pitti Uomo 90, do marynarki w wyrazistym kolorze, dobrałem lniane spodnie od garnituru. 

garnitur 2

Zestaw 3

Trzecim przykładem rozkompletowanego garnituru jest dwurzędowiec. Noszenie oddzielnie spodni i marynarki byłoby trudne, gdyby nie guziki.

zestaw 1

Szukając odpowiedniego, letniego połączenia, do marynarki pożyczonej od dwurzędowego garnituru, nie mogłem wybrać innych spodni niż te, w kolorze białym. Powodów było kilka, ale głównie chodziło mi o nawiązanie do koloru guzików marynarki, które są częściowo białe. Do poniższego zestawu wykorzystałem błękitną koszulę, która tworzy dobre tło dla jedwabnego krawata w brązowym kolorze. 

Skórzane loafersy w jasnym odcieniu brązu pochodzą ze sklepu Bexley. Latem są jedną z częściej noszonych przeze mnie par butów. Wyglądają dobrze również w zestawach z dżinsami czy spodniami chino. Kropką nad “i” w mojej stylizacji, jest jedwabna poszetka z ręcznie obszywanym rantem. Dobierając skórzany pasek do stylizacji warto pamiętać, aby był w tym samym kolorze co buty czy pasek od zegarka. 

rozkompletowany garniturrozkompletowany garnitur rozkompletowany garnitur rozkompletowany garnitur rozkompletowany garnitur rozkompletowany garniturIMG_2253

Rozkompletowany garnitur – podsumowanie 

Nie każdy garnitur da się rozkompletować, gdyż nie każdy spełnia określone kryteria. Marynarka, która nosi znamiona formalnej i charakteryzuje się klasycznym krojem czy klasycznym sposobem wykończenia – powinna być noszona ze spodniami, z którymi była kupiona i z którymi tworzy spójną całość. Są jednak dostępne, w asortymencie rodzimych i zagranicznych marek, garnitury, które można rozkompletować. Taki zestaw jest dobrym uzupełnieniem garderoby i jeśli posiadasz już klasyczny komplet w kolorze granatowym – warto kupić garnitur w wyrazisty wzór, od którego można pożyczać marynarkę.

rozkompletowany garnitur

Rzeczy, które prezentuję: Marynarka: Próchnik (pożyczona od garnituru), Spodnie/okulary: H&M, Krawat/poszetka: EM Men’s Accessories, Buty/koszula: Bexley, Zegarek: Roamer (Butiki SWISS)

Spokojnego dnia! Albert