Polskie filmy, które z modą męską mają wiele wspólnego

5 51

Około półtora roku temu, na blogu, opublikowałem wpis, w którym wymieniłem moją subiektywną listę filmów, które każdy miłośnik mody męskiej powinien obejrzeć. W tym materiale, postanowiłem znów podjąć ten temat – z małą różnicą. Okazuje się, że również polskie filmy mają z moda męską wiele wspólnego. Filmy, w których nie tylko scenariusz czy znany aktor przyciąga przed ekrany, ale magnesem jest również przywiązanie do szczegółów, do których z pewnością można zaliczyć strój występujących w nich mężczyzn. 

Niestety, zestawiając tą listę, okazało się, że większość polskich filmów, w których ubiór również odgrywał kluczową rolę to filmy z przed kilku bądź kilkudziesięciu lat. Wciąż brakuje mi produkcji współczesnych, coś na wzór „Jamesa Bonda” lub amerykańskiego serialu „W garniturach”, w których można wgłębić się w ciekawą fabułę oraz czerpać wzorce i inspiracje modowe.

Mimo braku aktualnych filmów, przedstawiam listę sześciu polskich filmów i seriali, które z modą męską mają wiele wspólnego: 

1. Nikodem Dyzma

Film powstał w 1956 roku i jest adaptacją powieści napisanej przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza. Rocznikowo zdecydowanie odbiega od okresu, w którym zacząłem interesować się modą męską, ale mimo lat, film pod względem strojów mężczyzn w nim występujących nie stracił na jakości.

„Nikodem Dyzma” jest dobrym przykładem polskiego filmu, z którego można czerpać modowe wzorce.

polskie filmy

2. Kariera Nikodema Dyzmy – polskie filmy 

Jest to siedmioodcinkowy serial o charakterze komediowym. Fabuły tego filmu nie muszę opisywać, gdyż z pewnością ją znacie. Pierwszy raz serial ten na ekranach emitowany był w 1980 roku. Dość zaskakująca Kariera Nikodema Dyzmy, głównego bohatera komedii i wyważona dawka humory, to nie jedyny argument, który świadczy o klasie filmu. Uwagę miłośników mody męskiej z pewnością przyciągają również stroje aktorów. Jeśli ktoś z czytających ten materiał nie oglądał „Kariery Nikodema Dyzmy” z 1980 roku – zachęcam do obejrzenia. 

polskie filmy polskie filmy

3. Vabank

Zarówno pierwsza jak i druga część filmu „Vabank”, to moi faworyci z pośród filmów, które wymieniłem w tym materiale. Oglądałem obie części już kilka razy a mimo to wciąż z chęcią siadam przed telewizorem by obejrzeć je po raz kolejny. Jeśli nie widziałeś jeszcze filmu „Vabank” lub „Vabank 2” i interesujesz się modą męską – warto je zobaczyć. 

polskie filmy

4. Vabank II – polskie filmy 

„Vabank 2” jest kontynuacją filmu „Vabank”. Oczywiście jet to również obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika mody męskiej. 

polskie filmy

fot: Filmoteka Narodowa

5. Ziemia obiecana

Polski film fabularny z 1978 roku w reż. Andrzeja Wajdy, który powstał na podstawie powieści Władysława Reymonta. Akcja osadzona w połowie XIX wieku w Łodzi  opowiada o losach trzech bohaterów, którzy chcąc dorobić się fortuny postanowili założyć fabrykę. Jak łatwo się domyślić, trzej filmowi przyjaciele, również pod względem ubioru prezentują się znakomicie. 

Film ten również był w 1976 roku nominowany do Oscara. Fakt ten powinien być dodatkowym magnesem, aby go obejrzeć. 

polskie filmy polskie filmy

6. Bodo

Współczesna produkcja opowiadający losy jednego z najwybitniejszych amantów polskiego kina – Eugeniusza Bodo. To, co mnie cieszyło oglądając odcinki tego serialu – to przywiązanie do szczegółów. Pod względem kostiumowym serial z pewnością cieszy oko. 

polskie filmy polskie filmy

Z powyższej listy, tak jak już wcześniej wspomniałem, moim faworytem jest pierwsza, jak i druga część filmu „Vabank”. Łatwo również zauważyć, że lista zawiera pozycje filmów, które zostały wyprodukowane kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu. Brak aktualnych pozycji na powyższej liście jest z pewnością konsekwencją współczesnego podejścia do mody męskiej.

Fajnie jest sięgać do historii, zachwycając się ubiorem Nikodema Dyzmy czy Henryka Kwinto. Mimo sentymentu, oglądanie wciąż tych samych filmów, z czasem przestaje zaskakiwać i zaczyna być nudne. Mi osobiście zaczyna doskwierać niedosyt. Z niecierpliwością wyczekuję polskich filmów i seriali w stylu „Wite collar”, „W garniturach” czy „Jamesa Bonda”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes