No brow in town! Czy brązowy garnitur wciąż kojarzy nam się ze wsią?

0 3 871

No brown in town – jest to zasada, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Niegdyś, angielscy mężczyźni uważali, że w garniturze w kolorze brązowym nie wypada pokazać się w mieście a kolor ten kojarzony był ze wsią i ubóstwem. Przez lata mężczyźni pracujący na co dzień w korporacjach, i nie tylko, kurczowo trzymali się tej zasady. Czasy jednak się zmieniają i podejście do mody męskiej również się co jakiś czas aktualizuje. Pewne zasady odchodzą do lamusa i tak jest z zasadą dotyczącą brązowego garnituru. Dzisiaj noszenie brązowego garnituru w ciągu dnia do pracy nie jest niczym złym. 

Zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich lat wynikać mogą z faktu, że granice między wsią a miastem po części zostały zatarte. To czy ktoś mieszka w dużej aglomeracji miejskiej, czy poza, dzisiaj nie ma większego znaczenia. Małe miejscowości nie kojarzą nam się dzisiaj z czymś zaściankowym – powiedziałbym, że wręcz przeciwnie. Jak pewnie zauważyłeś, od wielu lat mamy tendencję odwrotną do tej, która była zauważalna jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. Coraz więcej ludzi ceni sobie ciszę i spokój! Domek na wsi jest wręcz czymś pożądamy w dzisiejszych czasach! Podobnie sprawa ma się do brązowego garnituru. 

5 okazji na które nie zakłada się brązowego garnituru

Mimo, że podejście do mody męskiej dzisiaj jest zupełnie inne niż jeszcze dwadzieścia lat temu i zasada „no brown in town” jest nieaktualna. Stwierdzenie, że brązowy garnitur jest dobry na każdą okazję jest błędne! Taki zestaw na pewno nie będzie dobry na poniże wydarzenia:

  • Zestaw wieczorowy
  • Rozmowa kwalifikacyjna
  • Brązowy garnitur nie będzie odpowiedni do każdej pracy na każdym stanowisku
  • Brązowy garnitur nie będzie odpowiedni na spotkaniu biznesowym wysokiej rangi
  • Brązowy garnitur nie sprawdzi się przed kamerą czy jako zestaw dla polityka

Brązowy garnitur na ślub

W ostatnim czasie możemy natomiast zauważyć, że brązowy garnitur sprawdza się jako zestaw dla Pana Młodego. Wynika to głównie z aktualnie panujących trendów. Mamy po prostu modę na brązy! Popularne stają się również śluby w stylu „boho”. W tym przypadku brązowy garnitur i odpowiednia kamizelka idealnie wpisują się w ten styl.

Mój sposób na brązowy garnitur

Od dłuższego czasu chorowałem na brak w mojej szafie brązowego garnituru. W tym sezonie zimowym postanowiłem więc to nadrobić. Nie wykluczone, że również sprawie sobie podobny garnitur na lato. 

Zestaw, który widzisz na poniższych zdjęciach składa się ze spodni z kolekcji jesień/zima 21/22 For Gentleman. Spodnie wciąż są dostępne w sprzedaży. Marynarka natomiast została doszyta dla mnie na zamówienie z tej samej tkaniny – taka opcja również jest możliwa u mnie w sklepie! Blezer jest wykonany na half canvasie, ma pełną podszewkę i naszywane kieszenie. Dzięki temu świetnie nadaje się również do noszenia solo. 

Koszula jest natomiast w błękitnym kolorze i ma kołnierzyk zapinany na guziki. Do zestawu założyłem niebieski płaszcz i niebieski krawat. Na stopach natomiast moje ulubione jesienno-zimowe buty typu oxford na gumowej podeszwie. Taka informacja dla zagorzałych fanów skóry licowej – zamsz to idealny materiał na jesień i zimę. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Skóra ta jest bardziej wytrzymała i nie można jej zarysować. 

Reasumując – brązowy garnitur można nosić na co dzień! 

Nie jest już on bowiem kojarzony ze wsią i ubóstwem. Od kilku lat można zauważyć zmianę podejścia do mody męskiej i odchodzenie od starych zasad. No brown in town dzisiaj jest już nieaktualne z małymi wyjątkami, o których pisałem w drugiej części materiału. Od dwóch lat mamy modę na brązy i beże, więc mężczyzn w brązowych garniturach będzie coraz więcej. 

Rzeczy, które prezentuję: Płaszcz, garnitur, koszula, krawat, szal, poszetka: 4Gentleman – sklep, Buty: Bexley.com

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote