5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Miesiąc temu, na blogu, pojawił się wpis z listą obowiązkowych pozycji na lato, które powinny znaleźć się w każdej męskiej garderobie. Na tej liście znalazły się niewidzialne skarpetki. Jest to dodatek, który bardzo dobrze sprawdzi się w letnich stylizacjach, niezależnie czy są to zestawy garniturowe, smart casualowe czy też casualowe. Z jakimi butami je nosić? Przy jakich okazjach ich nie stosować? Na te pytania odpowiadam w tym materiale. 

Niewidzialne skarpetki czy buty bez skarpet? 

Noszenie mokasynów, monków czy loafersów latem bez skarpet wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Szczególnie, jeśli buty, które masz na stopach wykonane są ze skóry i spędzisz w nich pół dnia. Takie rozwiązania nie mają nic wspólnego z komfortem i powodują często odparzenia na stopach. Dodatkowo pojawia się problem z ich higieną. Dlatego, krótkie skarpetki są idealnym rozwiązaniem i kompromisem między komfortem a letnim stylem. Poniżej przedstawiam dowód na to, że ja również stawiam na stopki latem. 

niewidzialne skarpetki

Zestaw garniturowy

Noszenie zestawów garniturowych z krótkimi skarpetkami jest niezwykle popularne w krajach południowych. Głównie za sprawą wysokich temperatur latem i umiarkowanych zimą oraz zgoła odmiennego podejścia mężczyzn do mody. W Polsce, odsłonięta kostka w połączeniu z zestawem garniturowym, loafersami czy monkami wciąż nie cieszy się dużą popularnością a przez wielu mężczyzn jest wręcz źle postrzegane. Niesłusznie! Od jakiegoś czasu próbuje walczyć z tymi przekonaniami, czego dowodem jest poniższa stylizacja

niewidzialne skarpetki niewidzialne skarpetki

Jak widać na poniższym zdjęciu, są mężczyźni, którzy nawet do letnich eleganckich zestawów noszą lub nie, krótkie skarpetki. 

niewidzialne skarpetki

Zestawy smart casualowe i casualowe

Zestawy smart casualowe i casualowe, szczególnie te letnie, są wręcz stworzone do noszenia butów na krótką skarpetę. Casual friday, słoneczne popołudnie lub weekendowy spacer to czas, kiedy można wrzucić na luz i odsłonić kostki. W Polsce, z krótkimi skarpetkami najczęściej nosi się sneakersy bądź trampki. We Włoszech są to loafersy bądź buty żeglarskie. 

niewidzialne skarpetki

Jakie buty nosić z krotkimi skarpetkami 

Krótkie skarpetki najczęściej łączone są z mokasynami, loafersami, butami żeglarskimi czy butami sportowymi (trampki, sneakersy). Okazuje się, że można je również nosić z innymi butami. Ja zakładam je często do butów typu monki, brogsów a nawet do jasnobrązowych oxfordów. Głównie wybór między zwykłymi a krótkimi skarpetkami uzależniony jest od okazji mniej od typu butów. 

Wybierając się na kolację, spotkanie biznesowe czy na ślub, należy zakładać tradycyjne skarpety w jednolitym kolorze. Goła kostka w tych sytuacjach będzie źle postrzegana i takich połączeń należy się wystrzegać. Dodatkowo, podczas wspomnianych spotkań, stylizacje i buty powinny mieć formalny charakter – najlepiej wybrać czarne oksfordy, a do tych pasują jedynie długie skarpety w ciemnych kolorach. Inaczej jest natomiast w ciągu dnia, buty typu monki, brogsy czy jasnobrązowe oksfordy będą dobrze wyglądać z odsłonięta kostką i spodniami typu “slim”.

Poniżej moje dwie propozycje, loafersy i monki noszone z krótkimi skarpetkami. 

niewidzialne skarpetki

Ściągawka stosowania krótkich skarpetek w zależności od okazji i rodzajów butów: 

niewidzialne skarpetki

 

Niewidzialne skarpetki – podsumowanie

Krótkie skarpetki to świetny dodatek do wiosennych i letnich stylizacji. Można je nosić nie tylko do butów sportowych, zakładanych do szortow i koszulki polo, ale też do butów eleganckich, które nosi się do letniego garnituru czy stylizacji smart casualowych. Jest to oczywiście obowiązkowa pozycja w każdej garderobie eleganta.

Gdzie kupić krótkie skarpetki?