5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Letni garnitur – zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku, wraz z nadejściem lata zrzucamy nasze zimowe ubrania zamieniając je na letnie. Jedna z podstawowych różnic między pierwszą, a drugą grupą to rodzaj materiału oraz warstwy, z których jest wykonana dana rzecz. Poruszając kwestie tego ubioru warto zastanowić się czy upały mogą zaburzyć estetykę naszej elegancji. Czy mimo 30 stopni na zewnątrz, wciąż możemy wyglądać elegancko? Jasne, że tak! Marynarka wcale nie musi być ciężarem w tym okresie. Jeśli postawimy na tę odpowiednią, wciąż będziemy się czuć lekko i świeżo.

Na co zatem zwracać uwagę w momencie, gdy przebywamy poza klimatyzowanym pomieszczeniem, a z nieba leje się żar? Postanowiłem zgłębić kilka faktów na ten temat, a owocem moich przemyśleń i wywiadu jaki przeprowadziłem w salonie Mercer w Warszawie jest poniższy artykuł.

Materiał

To od niego warto zacząć poszukiwania idealnego garnituru lub marynarki. Dobrym wyborem będą naturalne tkaniny – len, bawełna, wełna i ich mieszanki sprawdzą się w ciepłe dni. W momencie, gdy już mamy konkretny typ materiału, sprawdzamy jego gramaturę, ta kształtuje się następująco:

  • 190g – 230g, tkanina letnia,
  • około 290g, tkanina całoroczna,
  • 310g  i więcej tkanina zimowa.

Budowa marynarki/ letni garnitur

Cienki materiał wykorzystany do uszycia naszego zestawu, też nie zapewni nam odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Warto więc nie tylko patrzeć na kolor, czy rodzaj materiału, ale i to co kryje się z drugiej strony. Idealnym rozwiązaniem jest brak podszewki od wewnątrz, gdyż dodatkowa warstwa materiału ogranicza przewiewność. Dzięki temu, nasz garnitur jest lekki i nie obciąża nas dodatkowo w upalne dni stymulując potliwość naszego torsu. 

letni garnitur

Źródło zdjęcia: http://yups.pl/obuwie

Kolor

Ciemne kolory w słoneczne dni nagrzewają się, temperatura otaczająca nasze ciało rośnie, a organizm zaczyna wydzielać pot. Jasne kolory natomiast nie przyciągają, aż tak promieni słonecznych. Utrzymują w miarę stałą temperaturę nawet w upalne dni. Stąd o tej porze roku odpowiedniejsze są jasne odcienie eleganckich zestawów, marynarek czy spodni. Nie jest to jednak czynnik najważniejszy, ale stanowi uzupełnienie zestawów letnich. 

letni garnitur

letni garnitur

letni garnitur

Letni garnitur – podsumowanie

Lato to moja ulubiona pora roku – założę się, że i wam odpowiada klimat w tym czasie panujący.  Mimo wielu zalet związanych z ciepłem i słonecznymi dniami, minusem jest większa podatność na wydzielanie potu. W stu procentach nie zabezpieczymy się przed wilgocią naszego ciała, ale możemy ją ograniczyć. Odpowiednio dobrane ubranie zapewni nam komfort oraz zwiększy przepływ powietrza, co z kolei zmniejszy pocenie. Warto latem postawić na ubrania wykonane z cienkich tkanin, do produkcji których wykorzystano naturalne materiały (len, bawełna, wełna). Uzupełnieniem oczywiście są jasne kolory. Idealna marynarka czy garnitur stworzony na tę porę roku powinien spełniać wszystkie te trzy warunki, o których pisałem w powyższym materiale.