Buty trekingowe – współpraca
Męskie buty trekingowe to obuwie, które warto mieć w swojej szafie. Bez względu na to, czy lubisz wspinaczki górskie, wędrówki po lesie czy spacery po miejskiej starówce, powinieneś pomyśleć o tych najwygodniejszych butach z męskiej kolekcji. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że buty trekkingowe cię nie zawiodą. Możesz polegać na nich w każdej sytuacji, o każdej porze roku i w każdym miejscu, bez względu na to, dokąd się wybierasz.
Jak wybrać trekkingi męskie? Czy każdy rodzaj tego sportowego obuwia jest dla ciebie odpowiedni? Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi łatwiej podejmiesz decyzję.
Na co więc zwracać uwagę, wybierając buty trekkingowe męskie?
- Przede wszystkim musisz zadać sobie pytanie, do jakich wędrówek będziesz ich potrzebował.Jeśli najczęściej spacerujesz po lesie czy parku, uprawiasz nordic walking lub nawet biegasz – potrzebujesz butów niskich, to znaczy sięgających tylko do kostki. Tego typu buty wykonane są najczęściej z lekkich materiałów połączonych z miękką skórą. Dobre jakościowo trekkingi męskie zapewniają stopom odpowiedni komfort termiczny oraz niesamowitą wygodę. Niektóre z nich posiadają specjalną, przewiewną siateczkę mesh, która idealnie sprawdza się latem, inne trekkingi męskie są z kolei wodoodporne (dzięki membranie Gore-Tex), a zatem bardziej odpowiednie na przykład na jesień.
- Jeśli często wyjeżdżasz w góry, wybierz buty z wyższą cholewką. Obuwie powyżej kostki zapewnia lepszą stabilność stopy, a tym samym mniejsze ryzyko urazu stawu skokowego podczas górskiej wędrówki. Tego typu męskie buty trekkingowie wykonane są również z lekkich materiałów, skóry nubukowej lub zamszowej, a także z elementów zwiększających ich wytrzymałość i gwarantujących stopom lepszą oddychalność. Posiadają one wewnętrzną, wodoodporną membranę, która chroni stopy przed wilgocią na wypadek ulewy w górach.
- Na typowe górskie wspinaczki powinieneś wybrać buty trekkingowe męskie z dodatkowo usztywnianą podeszwą. To komfort i bezpieczeństwo dla stóp. Buty tego typu mają również doklejony gumowy otok, który chroni przed uszkodzeniem mechanicznym i zwiększa wodoodporność. Tego rodzaju obuwie na górskie wypady jest nieco cięższe od wcześniej zaprezentowanych butów, ale dzięki temu można mieć pewność, że sprawdza się wśród skał, na twardym podłożu i ostrych kamieniach podczas ekstremalnych wędrówek. Wybierając takie trekkingi, należy również zwrócić uwagę na to, aby miały one możliwość podpięcia prostych raków paskowych, dzięki którym będzie można swobodnie poruszać się po górskich szczytach.
- Jeśli jesteś zawodowym alpinistą, postaw na buty trekkingowe z bardzo mocnego materiału i trudno zaginającą się podeszwą. Obuwie takie musi sprawdzać się na oblodzonym terenie. Powinno posiadać charakterystyczne ranty z przodu i z tyłu podeszwy. Umożliwią one bowiem przypięcie automatycznych raków do wspinaczki zimowej. Takie trekingi górskie muszą być również oczywiście odpowiednio ocieplone.
Jeśli zdecydowałeś się już na konkretny rodzaj obuwia trekkingowego, pora na przymiarkę. Takie buty muszą być idealnie dopasowane – tak, aby zapewniały pełen komfort nawet podczas długiego i trudnego marszu.
Przymierzając trekkingi, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów:
- Buty trekkingowe męskie lepiej przymierzać wieczorem. Dlaczego? Podczas wysiłku czy długich przechadzek stopa puchnie i może „powiększyć się” nawet o pół centymetra. Mierząc zatem obuwie późnym popołudniem, zwiększa się szansę na optymalny dobór rozmiaru, ponieważ noga jest już wtedy trochę „zmęczona”.
- Wybierając się do sklepu, warto zabrać ze sobą skarpetki, które zakłada się najczęściej na wędrówki lub po prostu takie, w których chodzi się najczęściej, zwłaszcza, jeśli są to grube skarpety. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy buty nie są za małe, czy nie uwierają, czy są wygodne nawet po nałożeniu na obszerniejszą nieco, ciepłą skarpetę.
- Przymierzając trekkingi, staraj się wybrać rozmiar mniej więcej o pół centymetra większy niż długość twojej stopy. Możesz to sprawdzić w łatwy sposób. Jeśli między piętę a tył buta udaje się włożyć palec dłoni oznacza to, że długość podeszwy butów jest dobrze dobrana.
- Wybierając buty, pamiętaj oczywiście o tym, żeby przymierzyć obydwa. Należy również przejść się kilka razy po sklepie, aby sprawdzić ich stabilność i komfort chodzenia.
Kupując sobie buty trekkingowe, zwróć również uwagę na fason, kolor obuwia, zgodność z najnowszymi trendami w modzie… Buty to w końcu jeden z ważniejszych elementów stroju wpływających na styl, wizerunek i samopoczucie. Powinny się dobrze komponować z ubraniem, odpowiadać indywidualnym gustom i wyglądać nowocześnie.
Buty trekingowe to rodzaj obuwia, który cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Nie tylko dlatego, że są wygodne, praktyczne i zapewniają duży komfort noszenia. Stają się one powoli uniwersalne, idealne na każdą pogodę czy porę roku. Mężczyźni zakładają buty trekingowe na co dzień – w zależności od wykonywanej pracy, traktują je jako obuwie robocze. Sprawdzą się na niedzielny wypad do parku oraz podczas rekreacyjnych wyjazdów w góry czy bardziej ekstremalnych wypadów. To sportowe obuwie cieszy się dziś popularnością zarówno w gronie nastolatków, jak i dojrzałych mężczyzn. Buty trekkingowe męskie przestają być kojarzone jedynie z ciężkimi i mało zgrabnym butami w góry. Współczesne modele przybierają postać lekkich, krótkich butów. Decydując się na kupno takiego obuwia, można puścić wodze wyobraźni, poszukując modeli w przeróżnych kolorach, o rożnych kształtach podeszwy czy z dodatkowymi elementami tworzącymi niepowtarzalny design butów. Śmiało można powiedzieć, że trekkingi męskie to dziś obuwie dla każdego mężczyzny i… choć buty te nie należą do najtańszych, to warte są swojej ceny. Na koniec podrzucam link do sklepu z takim obuwiem: www.eobuwie.com.pl/meskie/polbuty/buty-trekkingowe-i-trapery.html