Klasyczne dżinsy – można słuchać klasycznej muzyki, jeździć klasycznym wiekowym autem czy też oglądać filmy zaliczane do klasyki kina. Jak widać, słowo „klasyka”, może odnosić się do wielu dziedzin – również do mody męskiej. Termin ten oznacza coś podstawowego, doskonałego czy nieprzemijającego. Rzeczy wpisujące się w ramy tego pojęcia mogą być wzorem dla rzeczy, które tworzy się z myślą o klasyce. Podobnie jest z serią artykułów, które od ponad pół roku, regularnie, pojawiają się na moim blogu.
„Klasyka mody męskiej” – to cykl materiałów, w którym każdy artykuł zgłębia podstawowe informacje na temat klasycznych ubrań. W poprzednich wpisach, opisałem cechy klasycznej białej koszuli, czarnych oxfordów i lnianej poszetcki. W tym, skupie się na rzeczy z męskiej garderoby, którą zalicza się do grupy ubrań casualowych i codziennych – czyli dżinsach. Spodnie te mimo nieformalnego charakteru są w każdej męskiej szafie. Noszone są na co dzień, do pracy czy na nieformalne wyjścia. Łączone są z koszulkami, koszulami, marynarkami czy dzianinami. Popularność dżinsów jest tak duża, że prawie każda marka odzieżowa ma w swoim asortymencie przynajmniej kilka modeli tych spodni – nie koniecznie klasyczne.
Cechy uniwersalnych modeli dżinsów
Szukając uniwersalnych dżinsów, które będą wyglądać dobrze nie tylko w połączeniu z bluzą, ale i klasyczną białą koszulą – trzeba pamiętać o poniższych cechach:
- Szerokość nogawki – jest to pierwsza kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Dżinsy z nogawkami bardzo wąskimi (rurki), na mężczyznach postawny lub szczupłych będą źle wyglądać. Spodnie za szerokie, również źle wyglądają i mogą wizualnie burzyć odpowiednie proporcje sylwetki. Za uniwersalną szerokość nogawek (mierzone u dołu), przyjmuję się 18-19 cm. Spodnie te nie gubią proporcji i wyglądają stylowo – dodatkowo, wspomniana szerokość nogawek podtrzymuje swobodę ruch. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna właściwa szerokość klasycznych dżinsów. Każdy mężczyzna ma różne obwody łydek czy uda – tę kwestię również warto mieć na uwadze, jeśli wygoda jest dla ciebie ważna.
- Kolor dżinsów – aktualnie na rynku dostępne są dżinsy w wielu kolorach, warto pamiętać, aby spodnie te nie posiadały przetarć na kolanach czy pośladkach. Uniwersalne/klasyczne dżinsy są w ciemnym i jednolitym kolorze – najlepiej granatowym.

- Wykończenia dżinsów – mocno kontrastowe szwy czy zdobione tylne kieszenie również odbierają dżinsom klasycznego charakteru . Po prawej stronie dżinsy, które wpisują się w ramy klasyki mody męskiej.
Z czym nosić klasyczne dżinsy?
Jeśli posiadasz już dżinsy, które można zaliczyć do grupy klasycznej męskiej odzieży, warto zastanowić się; z czym je nosić i jaki jest aktualny stan twojej garderoby. Spodnie te, jak już wspomniałem na początku artykułu, posiadając wymienione cechy – są uniwersalne i można je łączyć z wieloma rzeczami. Takie dodatki jak; wełniany krawat knit, bawełniana poszetka w połączeniu z odpowiednią marynarką będą dobrym uzupełnieniem stylizacji z dżinsami.
Oczywiście oprócz wyżej wymienionego połączenia, klasyczne dżinsy można nosić zupełnie na luzie również rezygnując z koszuli i marynarki. Koszulka polo czy dzianiny też wyglądają dobrze z dżinsami.
Efektownie wyglądają dżinsy w ciemnym kolorze, połączone z koniakowymi brogsami i skórzanym paskiem w tym samym odcieniu. Biała koszula, lniana lub bawełniana marynarka w kolorze granatowym i dziergany krawat (knit), będzie dobrym uzupełnieniem takiego zestawu.
Podsumowanie
Klasyczne dżinsy, podobnie jak biała koszula i lniana poszetka w białym kolorze są obowiązkową pozycją w męskiej szafie. Są uniwersalne i można nosić je z marynarką, koszulą czy też z mniej formalnymi częściami męskiej garderoby. Trudno jest mi wyobrazić sobie kompletną męską garderobę – bez dżinsów.
Polecane artykuły: