5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jak właściwie nosić garnitur? Z pewnością każdy z nas zadał sobie to pytania podczas zakupu pierwszego garnituru. W tym przypadku warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które nie podlegają trendom i są uniwersalne. Poniżej subiektywnie wyselekcjonowana lista dwunastu najważniejszych zasad – jak prawidłowo nosić garnitur! Dajcie znać w komentarzach czy się z nimi zgadzacie. 

Zasada 1 – Odpowiedni rozmiar to podstawa

Wybór właściwego rozmiaru garnituru to podstawa. Nawet najdroższy zestaw nie będzie wyglądał dobrze jeśli będzie zbyt duży. Za długie spodnie czy za luźna marynarka źle wpływają na proporcje męskiej sylwetki, co z kolei wpływa na efekt wizualny. Podobnie sprawa wygląda z za ciasnym garniturem. Jeśli marynarka jest za mała, nie ma sensu na siłę się w nią wciskać. Warto wybrać większy rozmiar i poddać marynarkę i spodnie poprawkom krawieckim.

Zasada 2 – Odpowiednie proporcje zestawu

Drugą istotną rzeczą na którą każdy mężczyzna powinien zwrócić uwagę wybierając dla siebie garnitur to odpowiednie proporcje. Aktualnie na rynku popularne są marynarki sięgające powyżej pośladków. Jest to trend a z trendami w przypadku mody klasycznej warto uważać. Marynarka właściwej długości powinna dzielić naszą sylwetkę na połowę – a przynajmniej powinna zakrywać większą część naszych pośladków.

Zasada 3 – Odpowiednia długość rękawów marynarki

Za długie rękawy marynarki to plaga wśród mężczyzn noszących garnitury. Warto pamiętać, że zbyt długie rękawy burzą proporcję i dodatkowo skracają ręce – w tym przypadku, nawet wysocy mężczyźni nie wyglądają korzystnie. Często w sklepach z klasyczną odzieżą męską źle jest interpretowana zasada dobierania odpowiedniej długości – głównie przez niedostateczną wiedzę sprzedawców. Prawidłowej długości rękawy marynarki powinny kończyć się 1-2 cm ponad przegubem nadgarstka. W wielu przypadkach rękawy kończą się na wysokości kciuka – co jest błędem!

Zasada 4 – Właściwa długość spodni (Jak nosić garnitur?)

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się już do widoku charakterystycznej harmonijki pojawiającej się na bucie. Powodów dobierania złej długości spodni jest wiele. Najczęściej wynika to z braku wiedzy zarówno sprzedawców, jak i osób noszących klasyczne spodnie. Jeszcze kilka lat temu, modne były spodnie z szerokimi nogawkami. Dziś się takich spodni już nie nosi. Nogawka o szerokości osiemnastu centymetrów jest optymalna i pasuje do wielu sylwetek. W tym przypadku nogawka powinna lekko opierać się na bucie. Dzięki temu unikniemy wielu załamań. 

Zasada 5 – Właściwa szerokość klap marynarki

Jednym z popularnych trendów w modzie męskiej w ostatnich latach to moda na wąskie klapy marynarek. Powinno się ich unikać. Wizualnie to wygląda źle i burzy proporcje sylwetki. Zarówno szczupli, jak i dobrze zbudowani mężczyźni nie wyglądają dobrze w marynarkach, które mają klapy o szerokości czterech centymetrów. Właściwa a zarazem uniwersalna szerokość klap mieści się w przedziale od 8 do 10 cm. Szerokość klap warto dobierać do budowy ciała.

Zasada 6 – Odpowiednia koszula i jej kołnierzyk

Kluczem do udanego zestawu jest nie tylko sam garnitur i jego proporcje, ale również dodatki. Odpowiednio dobrana koszula wpływa na efekt wizualny naszej stylizacji. Koszula powinna mieć przede wszystkim odpowiedni kołnierzyk. Jej wyłogi powinny być na tyle długie, aby chowały się pod klapami marynarki – wyjątkiem są koszule button down czy klasyczny kent. Długość rękawa koszuli powinna być dłuższa o 1-2 cm niż długość rękawów marynarki. W ten sposób uzyskasz ładny wizualny efekt. Koszula również nie powinna być zbyt luźna ani zbyt dopasowana.

Zasada 7 – Właściwa szerokość i długość krawata

Do zestawów garniturowych – tych formalnych, jak i codziennych najczęściej zakłada się krawat. Wybierając właściwy “męski zwis” do stylizacji warto kierować się nie tylko zasadą doboru odpowiedniego koloru czy wzoru, ale również zasadą odpowiednich proporcji. Szerokość krawata dobiera się do szerokości klap marynarki. Uniwersalny krawat powinien mieć od 8 do 9 cm. Zdecydowanie należy unikać wąskich krawatów – tak zwanych “śledzi”. Po zawiązaniu, koniec krawata powinien kończyć się równo z krawędzią paska od spodni.

nosić garnitur

Zasada 8 – Poszetka w brustaszy

Noś poszetkę w marynarce! Jest to świetny dodatek i niezbędny element strojów wieczorowych czy formalnych. Dobierając poszetkę do smokingu jest tylko jedna możliwość – biała lniana poszetka złożona w prostokąt. Powinna ona również wystawać z brustaszy od 1-2 cm. W stylizacjach casualowych poszetka ma być spójna z całym zestawem. Poszetki nie powinny być wykonane z identycznych tkanin co krawat!

nosić garnitur

Zasada 9 – Czarny garnitur nie jest uniwersalny

W modzie męskiej funkcjonuje przeświadczenie, że uniwersalny i klasyczny garnitur jest w kolorze czarnym – jest to błąd! Uniwersalny garnitur jest w kolorze ciemnogranatowym. Pasuje do każdego typu urody i na wiele okazji. Można założyć go zarówno na spotkanie biznesowe, ślub czy nosić go na co dzień. Na drugiej pozycji w hierarchii pod względem praktyczności jest garnitur ciemnoszary. Nie nadaje się on jednak na okazje wieczorowe – o czym warto pamiętać. 

Zasada 10 – Odpowiednie buty

Buty to podstawa każdego zestawu i powinieneś umieć je dobierać do odpowiedniego stroju czy okazji. Trampki lub buty sportowe nie nadają się do zestawów elegancki. Wybierając się na wieczorową galę do zestawu wieczorowego najlepiej będą pasować wiedenki bądź lotniki na skórzanej podeszwie. Wybierając buty do garniturów codziennych mamy już więcej swobody i buty takie jak brogsy, monki, czy loafersy – w zależności od pory roku – sprawdzą się doskonale. Niżej w hierarchii pod względem formalności i praktyczności plasują się buty zamszowe czy nubukowe. Nie znaczy to jednak, że tych butów nie można nosić do garnituru. Trzeba jedynie pamiętać, że nie powinny mieć masywnej grubej podeszwy i najlepiej jeśli będą pasować kolorystycznie do koloru spodni garniturowych. Więcej o dobieraniu koloru botów do koloru spodni pisałem TUTAJ

nosić garnitur

Jak nosić garnitur? Zasada 11 – Korzystanie z usług krawca

Nosząc garnitur powinieneś również pamiętać o poprawkach krawieckich. Warto zawsze skorzystać z usług krawca i skorygować garnitur RTW. Każda sylwetka jest inna a gotowy garnitur rzadko leży perfekcyjnie – co nie znaczy, że garnitur z sieciówki nie może być świetnie dopasowany. Wystarczy pamiętać o zasadach, które opisałem w tym materiale. Pamiętaj, aby korzystać ze sprawdzonych i polecanych krawców!

Zasada 12- Skórzane dodatki powinny być w tym samym kolorze 

Ostatnia ważna zasada, jak właściwie nosić garnitur, dotyczy skórzanych dodatków we właściwym kolorze. Buty, pasek od spodni i pasek od zegarka powinny być w tym samym kolorze. Aby zestaw wyglądał spójnie, skórzana aktówka czy torba również może, ale nie musi być w kolorze butów i pasków. Poniżej właściwie prezentujący się zestaw. 

nosić garnitur