Jesienią, wraz z nadejściem niskich temperatur, każdy elegant zaczyna poszukiwać sposobów, aby nie zmarznąć – nie rezygnując przy tym z wizualnych aspektów swojego zestawu. Metod dogrzania naszego ciała jest wiele. Mowa tutaj nie tyko o „góralskiej herbacie”, ale również o odpowiedniej odzieży czy sposobów jej noszenia.
Jeszcze kilka lat temu, kiedy moje modowe zainteresowania nie wykraczały poza standardowe ramy charakterystyczne dla części ówczesnych mężczyzn – kurtka puchowa, szalik i czapka mi wystarczały. Dzisiaj jednak wiem, że zamiast grubej puchowej kurtki, równie dobrze mogę zadbać o mój komfort termiczny korzystając z ubrań wykonanych z odpowiednich tkanin, które objętościowo nie zabiorą mi całego miejsca w mojej szafie. W tym materiale, chciałbym się z Wami podzielić, prostymi metodami, które nie tylko pozwolą Wam nie zmarznąć jesienią czy zimą, ale również nie obniżą poziomu wizualnego Waszej stylizacji.
Sweter, kartigan, golf
Wykorzystanie dodatkowych warstw to jedna z lepszych i skutecznych metod na docieplenie jesiennego zestawu. Odpowiedni sweter czy kardigan można nosić z koszulą, krawatem i marynarką. Dzięki temu, dodatkowa warstwa chroni nas przed zimnem a jednocześnie wygląda stylowo. Poniżej przykłady zestawów z wykorzystaniem swetrów, golfów czy kardiganów.
Jedne z popularniejszych kombinacji podczas zimowej odsłony Pitti, golf plus płaszcz lub golf i marynarka.
Moja kombinacja golfa w zestawie z kurtką, dżinsami i trampkami w białym kolorze.
Zestaw marki Books Brothers z wykorzystaniem swetra w „serek”.
Zdj. Boggi Milano
Marynarki i spodnie wykonane z wełen na chłodniejsze dni (Jak nie zmarznąć jesienią)
Drugim sposobem, aby nie dać się niskim temperaturom a zarazem wyglądać stylowo to marynarki czy spodnie wykonane z odpowiednich tkanin. Flanela to idealny materiał na zimę czy jesień. Świetnie sprawdza się jako materiał bazowy na spodnie i marynarki. Drugim rodzajem materiału na chłodniejsze dni jest tweed. Osobiście preferuje jednak gładkie wełny z domieszką kaszmiru, charakteryzują się one niższą gramaturą i dla mnie są wygodniejsze. Poniżej kilka przykładowych stylizacji z wykorzystaniem odzieży wykonanej z flaneli czy wełny o wyższej gramaturze.
Na powyższym zdjęciu zestaw jesienny oparty na marynarce i kamizelce, które zostały uszyte z wełny o wyższej gramaturze.
Flanelowa marynarka od Boggi Milano z dodatkowym ocieplaczem.
Flanelowe spodnie z zakładkami. Zdj. Suitsupply.com
Kamizelki (ocieplane i klasyczne)
Latem noszenie zestawów trzyczęściowych jest dość kłopotliwe. Jesienią czy zimą miłośnicy garniturów trzyczęściowych i kamizelek są w dużo korzystniejszej sytuacji. Dodatkowa warstwa utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i wizualnie pozwala wznieść się na wyższy poziom. Jestem wielkim zwolennikiem kamizelek, konsekwencją czego jest mój sklep internetowy. Poniżej kilka propozycji z wykorzystaniem kamizelek klasycznych, jak i kamizelek ocieplanych wykorzystywanych w stylizacjach casualowych.
Zestaw ze zdjęcia: Kamizelka/spodnie: 4Gentleman, Marynarka: Próchnik, Buty: Yanko (patine.pl), Torba: Garda Lather
Zestaw ze zdjęcia: Marynarka/Kamizelka: 4Gentleman, Spodnie/szal: Próchnik, Buty: Yanko (patine.pl)
Zdj. Suitsupply.com
Ocieplana kamizelka z wełny od Boggi Milano
Jak nie zmarznąć jesienią? Szalik i rękawiczki
Ostatnią, banalną metodą na to, aby nie zmarznąć jesienią to rękawiczki i szalik. Najlepiej jeśli takie akcesoria wykonane są naturalnej skóry czy kaszmiru lub z jego domieszką. Posiadam w swojej garderobie jeden szal z czystego kaszmiru i po kilku sezonach wiem, że to była bardzo dobra inwestycja. Jest lekki, można nosić go z marynarką, kurtką czy płaszczem – a co najważniejsze – świetnie chroni szyję i odsłoniętą klatkę piersiową przed zimnem. Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie przynajmniej jeden szal wysokiej jakości.
Dwurzędowy garnitur w zestawie z kaszmirowym szalikiem w beżowym kolorze.
Opcja z granatowym garniturem i zimowym płaszczem. Szalik świetnie odcina się kolorystycznie i dodatkowo grzeje 😉
Szalik w kolorze płaszcza, zdj. Boggi Milano