5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Bez krawata w modzie męskiej byłoby niezwykle nudno. Jest on nieodzownym atrybutem mężczyzn noszących marynarki czy garnitury. Wypełnia lub scala wolną przestrzeń, która tworzy się między klapami marynarki a kołnierzykiem koszuli. Sam krawat od czasów Ludwika XIV uległy niezwykłej przemianie, jedno jednak pozostaje niezmienne, od setek lat pełni funkcję ozdobną i należy do grupy męskich akcesoriów. W zależności od rodzaju materiału z jakiego jest wykonany, obniża bądź utrzymuje zestaw na odpowiednim stopniu formalności. Nie pasuje do koszul z krótkim rękawem. Kupując i dobierając krawat do stylizacji warto pamiętać o kilku faktach. 

Fakt 1

Krawat powinien być wykonany z naturalnych tkanin. Idealny krawat wykonany jest z czystego jedwabiu, lnu, kaszmiru, wełny lub mieszanek tych tkanin. Syntetyczne włókna w tym przypadku nie chodzą w grę.

krawata

Fakt 2

Uniwersalny krawat o najwyższym stopniu formalności jest wykonany z tkaniny (jedwabiu), w jednolitym kolorze, granatowym lub bordowym. Dopuszcza się minimalistyczny wzór (grochy bądź figury geometryczne).

krawata

Fakt 3

Krawat pełni funkcję dekoracyjną i jest nieodzownym elementem zestawów formalnych. Scala przestrzeń jaka powstaje między klapami marynarki, guzikiem marynarki a kołnierzykiem koszuli.

Fakt 4

Najlepszym i uniwersalnym węzłem wiązania krawata jest węzeł prosty. Pasuje do każdego rodzaju kołnierzyka i każdego owalu twarzy, wiąże się go niezwykle szybko. 

Fakt 5

Krawat swoją szerokością powinien nawiązywać do szerokości klap marynarki. Szeroki “zwis” , szerokie klapy i na odwrót. 

krawata

Fakt 6 

Krawat jest atrybutem męskiego stroju wizytowego! Wiele w sieci w ostatnim czasie pojawia się stylizacji kobiecych, których elementem jest krawat. Jest to męska ozdoba i tylko w męskim ubiorze wygląda dobrze i spełnia swoją funkcję.