5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Jednym z czynników, który wpływa na sposób lub styl ubioru – to okazja, na którą się udajemy. Biznesowe spotkania wymagają od nas formalnego ubioru. Ślub lub wieczorne przyjęcie to idealny czas, aby założyć smoking. Jednak sam fakt, że idziesz na przyjęcie, które odbywa się po zmroku nie oznacza, że od razu musisz wkładać na siebie żakiet. Charakter przyjęcia, na które się udajesz też jest ważny i wpływa na styl ubioru. Podobnie sprawa ma się z okazją jaką są walentynki. Wszystko zależy od wieku pary, miejsca spotkania i od stażu związku. W tym materiale postanowiłem przygotować kilka propozycji, te bardziej eleganckie, jak i mniej formalne, adekwatne do wspomnianych wyżej wytycznych. 

Walentynki są dość specyficznym dniem i nie ma w tym przypadku ujednoliconych zasad “dress code”. Ubranie ma być adekwatne do miejsca walentynek, stażu związku czy środowiska z jakiego się para wywodzi. Postanowiłem przygotować propozycje zestawów, które mają w sobie nutkę elegancji mimo różnego stopnia formalności. Motywem przewodnim tych stylizacji jest koszula, która jest bardziej klasyczna niż sweter, bluza czy podkoszulek. W zależności od jej faktury czy koloru ma ona bardziej lub mniej elegancki charakter. 

Zestaw casualowy 

Jest to najmniej formalny zestaw, który składa się ze sneakersów, dżinsów i mniej formalnych koszul. Walentynki to okazja, która wymaga od nas eleganckiego ubioru, poniższy, nie do końca do takich można zaliczyć, ale może okazać się wystarczający dla młodych elegantów, którzy na co dzień chodzą w bluzach lub koszulkach. Zamieniając sportowe buty na derby wykonane z zamszu czy brogsy, można w łatwy sposób podnieś stopień elegancji tej “codziennej” poniekąd stylizacji.

zestaw 1

spodnie/koszule: suitsupply.com, buty: zalando.pl

Kierując się w stronę zestawu smart casualowego, zakładając dodatkowo marynarkę, stylizacja wzniesie się o kolejny poziom. W tym przypadku, najlepszym wyborem będzie granatowa bądź marynarka w wyrazistą kratę, poniżej przykładowe modele. Ciekawie w tej stylizacji będzie prezentował się również model YUNO bądź VIRGINIA z asortymentu LANCERTO. Oczywiście do brustaszy warto włożyć poszetkę, która będzie wykończeniem walentynkowej stylizacji.

zestaw3

Smart cacual 

Smart casual to styl, który według mnie, idealnie pasuje na walentynki. Jest odpowiednio elegancki oraz odpowiednio luźny. Mając w swojej garderobie granatową marynarkę, marynarkę w kratę, białą lub błękitną koszulę i spodnie chino w niebieskim kolorze, można bez trudu się ubrać na randkę czy walentynkowy wieczór. Każdy z poniższych zestawów można skomponować z lub bez krawata – wersja bez “męskiego zwisu” jest oczywiście bardziej na luzie. Nosząc marynarki warto również pamiętać o odpowiedniej poszetce, jedwabna lub bawełniana chusteczka złożona w “puff” bądź w prostokąt będzie wykończeniem każdego eleganckiego zestawu (więcej modeli poszetek znajdziecie w asortymencie internetowego sklepu Elegancki Pan). Podążając wcześniej wyznaczonym szlakiem i tym razem wybrane przeze mnie rzeczy w poniższych zestawach można ze sobą łączyć bądź zastępować.

Zestaw 1. 

zestaw 2

koszula: Profuomo dostępna w internetowym sklepie Elegancki Pan, buty: Yanko dostepna w Patine.pl, spodnie/marynarka/pasek/poszetka: suitsupply.com

Zestaw 3. 

zestaw4

koszula: Profuomo dostępna w internetowym sklepie Elegancki Pan, spodnie/pasek: Bytom.com.pl, buty: Yanko dostępne w Patine.pl, marynarka/krawat/poszetka: suitsupply.com

Zestaw 4. 

zestaw5

spodnie/koszula: Profuomo dostępne w internetowym sklepie Elegancki Pan, buty: Yanko dostępne na Patine.pl, marynarka/krawat/poszetka/pasek: suitsupply.com

Zestaw 5. 

walentynki

marynarka/spodnie/poszetka: suitsupply.com, biała koszula: Profuomo dostepna w sklepie internetowym Elegancki Pan, buty: Yanko dostępne na Patine.pl, pasek: Bytom.com.pl

Zestaw garniturowy

Odpowiedni garnitur sprawdzi się w każdej sytuacji; nawet na randce czy walentynkowej kolacji. Trzeba pamiętać tylko o jednym, aby dodatki, które zakładasz do zestawu biznesowego zamienić tymi mniej oficjalnymi. W innym przypadku zamiast randki, wyjdzie branżowy lunch. 

W mojej propozycji postawiłem na czarne monki, białą koszulę oraz na garnitur w kratę, który można zastąpić garniturem w jednolitym kolorze. Aby cały zestaw nie wyglądał zbyt formalnie, krawat został tym razem na wieszaku. Zestawy garniturowe sprawdzą się w sytuacji, kiedy walentynkowy wieczór planujesz spędzić na kolacji w eleganckiej restauracji. Do kina raczej bym założył jeden z zestawów z punktu “smart casual”.

walentynki garnitur garnitur/pasek/poszetka: suisupply.com, koszula: Profuomo dostępna w sklepie eleganckipan.com.pl, buty: Yanko dostępne w Patine.pl

Z reguły, walentynkowe spotkania odbywają się w godzinach popołudniowych i kończą się wieczorem. Koniakowe brogsy, które wykorzystałem w kilku propozycjach są mniej oficjalne niż ciemne buty i można je zastąpić brogsami  w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym.

Wskazówki 

  • Pamiętaj, że wybierając dla siebie odpowiedni zestaw na walentynki, powinien on być na zbliżonym stopni formalności czy elegancji co zestaw twojej partnerki. Duże rozbieżności ubioru mogą popsuć atmosferę i sprawić, że ty bądź twoja walentynka będzie czuć się niekomfortowo.
  • Zestaw garniturowy sprawdzi się w eleganckich miejscach, do kina lepiej będzie pasował zestaw smar casualowy.
  • CZARNYM KOSZULOM trzeba powiedzieć stanowcze NIE. Na walentynki idealna będzie koszula biała lub błękitna. Łatwo jest do nich dobrać dodatki i wyglądają szykownie, nawet z mniej formalnymi spodniami, do których zalicza się dżinsy.

Podobne wpisy: