4 typy męskich płaszczy, które powinieneś znać! Sezon jesień/zima 2015

2 952

Jesienią i zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera przychodzi czas, aby sięgnąć do garderoby po płaszcz. Jest to wierzchni typ odzieży, który też dobiera się do stylizacji zgodnie z jej stopniem formalności. Nie każdy płaszcz będzie odpowiedni w zestawie ze smokingiem czy garniturem. Inaczej jest natomiast w stylizacjach casualowych, tu bariery są mniejsze i możliwości też jest dużo. Poniżej cztery typy męskich płaszczy, które warto znać. Wierzchnia odzież jesienią i zimą nie tylko zapewnia komfort ciepła, odpowiednio dobrana podnosi efektywność stylizacji.

Rodzaje męskich płaszczy

W modzie męskiej można wyróżnić cztery, najpopularniejsze rodzaje męskich płaszczy. Każdy z nich charakteryzuje się ciekawą historią a trzy z nich swoje początki miały w wojsku. To tam na zlecenie marynarki wojennej, zostały zaprojektowane budrysówka i bosmanka by służyć żołnierzom. Uniwersalny charakter przypadł również do gustu zwykłym obywatelom. Do dziś, te płaszcze noszą mężczyźni preferujący ubiór elegancki jak i codzienny.

męskich płaszczy

Dyplomatka (Chesterfield)

Dyplomatka to płaszcz, który sięga najczęściej do kolan. Sama nazwa pochodzi od sytuowanego i kojarzonego z epoką regencji, hrabiego Chesterfielda. Najczęściej występuje w jednolitych kolorach granatu, brązu czy czerni. Dyplomatkę zalicza się do ubioru eleganckiego. Najlepiej wygląda w zestawieniu z garniturem, smokingiem czy żakietem. Mimo to, można przełamywać ten formalny schemat łącząc go z dżinsami, czy casualową koszulą. 

męskich płaszczy

Bosmanka (Peacoat)

Kierując się nazwą, łatwo stwierdzić kto nosił ten typ płaszcza jako pierwszy. Zalety bosmanki wykonanej z grubszego typu materiału docenili europejscy marynarze, następnie, niezależnie od stopnia nosili ją amerykańscy marynarze. Pierwotnie bosmanka miała kolor granatowy, a wykonane z metalu guziki były zdobione kotwicą, która nawiązywała do marynarki wojennej. Niezmieniona forma tego płaszcza przetrwała już ponad 300 lat. Nazwa „pea coact” pochodzi od holenderskiego słowa „pij”, które oznacza typ materiału, z którego najczęściej jest wykonywany ten płaszcz.

męskich płaszczy

Budrysówka (Duffle Coate)

Nazwa tego płaszcza „duffle Coate” pochodzi od nazwy belgijskiego miasta, w którym był produkowany materiał (gruba wełna). Podczas II Wojny Światowej, Królewska Marynarka Wojenna złożyła zamówienie na płaszcze wykonane właśnie z tej wełny. Cechą charakterystyczną budrysówki jest kaptur i cztery drewniane guziki (kołeczki), które służą do jej zapinania. Po zakończeniu wojny, nadwyżki tych płaszczy, po zaniżonych cenach trafiły na rynek. Ten właśnie powód podawany jest za przyczynę jej popularyzację. 

męskich płaszczy

Trencz

Historia „trenczu” przypomina tę związaną z budrysówką i bosmanką. To właśnie na zlecenie armii zostały wyprodukowane pierwsze nieprzemakalne i lekkie płaszcze tego typu. Charakter oraz budowa trenczu jest ściśle uzależniona od jego pierwotnego przeznaczenia – ochrony przed deszczem. Płaszcz ten wykonany jest z gabardyny, mocno utkanej wełny o ukośnym splocie co czyni go nieprzemakalnym. Materiał został opatentowany w 1876 przez Thomasa Burberry’ego.

męskich płaszczy

Modne kolory i fasony w sezonie jesień/zima 2015 i 2016

Topowym i modnym w tym sezonie będzie z pewnością płaszcz w kolorze „camel”. Już praktycznie każda marka, która ma w swoim asortymencie jesienną i zimową odzież męską posiada płaszcze w tym kolorze. 

męskich płaszczy

Drugim, modnym szczegółem, na który warto zwrócić uwagę wybierając płaszcz na ten sezon są klapy. Obecnie jest moda na ostre (szpiczaste) klapy. Warto też zwrócić uwagę na ich szerokość, ta też powinna być większa niż jeszcze kilka sezonów temu. 

męskich płaszczy

Podsumowanie

W modzie męskiej najpopularniejszymi płaszczami na bazie których, firmy projektują nowe, czasem ekstrawaganckie typy odzieży wierzchniej to bosmanka, dyplomatka czy trencz. Niektóre z nich mężczyźni noszą już ponad trzysta lat. Trzy z wymienionych w powyższym materiale płaszczy, służyły pierwotnie żołnierzom i były projektowane specjalnie na potrzeby wojska. Obecnie trudno jest mi sobie wyobrazić męską garderobę bez jednego i uniwersalnego płaszcza, który sprawdzi się w niemalże każdej sytuacji. Warto też pamiętać o ich długości, marynarka powinna być całkowicie zakryta. 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes