Zimą i jesienią temperatury spadają, co przekłada się na dyskomfort związany z zimnem. Osoby, które są zobowiązane do noszenia garniturów lub zestawów eleganckich mogą mięć problem w tym czasie z utrzymaniem ciepła. Co zatem zrobić, kiedy na ciepły płaszcz jest jeszcze zbyć wcześnie? Rozwiązań jest kilka. Jednym z nich jest noszenie pod marynarką swetra. Oczywiście nie zawsze to rozwiązanie będzie adekwatne do rangi spotkania czy okazji – na co dzień jednak sprawdzi się idealnie. Warto też pamiętać, że nie każdy sweter będzie odpowiedni i estetyka w tym przypadku też jest ważna. Poniżej kilka wskazówek jak taki sweter nosić i jaki będzie odpowiedni.
Rodzaje swetrów
Podobnie jak w przypadku marynarek, swetrów też mamy kilka rodzajów. Jednym z popularniejszych odmian tego typu odzieży jest kardigan. Charakteryzuje się tym, że się go zapina, przekłada się to też na łatwość zakładania. Czasem może przypominać kamizelkę lecz ilość jego zastosowań jest mniejsza. Nie należy zakładać go do zestawów biznesowych.
Drugim typem swetra, który noszą mężczyźni jest „sweter w serek”. Nazwa pochodzi od trójkąta, kształt którego przyjmuje ukrojony kawałek francuskiego sera. Podobny kształt ma wycięcie na głowę. Ten typ swetra dobrze wygląda w połączeniu z koszulą i krawatem.
Ostatnim typem swetra jest ten z normalnym okrągłym otworem. Podobnie jak pozostałe dwa typy, ten też można łączyć z marynarka i garniturem. Warto jednak podkreślić, że ze względu na jego budowę, noszenie z nim krawata będzie trudniejsze, ale nie niemożliwe. Poniżej wszystkie trzy typy swetrów, które w tym materiale zostały wymienione.
Jaki sweter zakładać do garnituru czy marynarki?
Nie każdy sweter sprawdzi się w połączeniu z marynarką czy garniturem. Przysłowiowy sweter z grubej wełny od babci nie będzie dobrą alternatywą. Idealnym rozwiązaniem może okazać się ten z cienkiej bawełny lub wełny w jednolitym kolorze, te ze słoniami, mrówkami czy w inne wzory należy całkowicie odrzucić.
W serek, zwykły czy kardigan? Jaki typ swetra nosić do garnituru czy marynarki? Każdy z nich spełniając pierwszy warunek dotyczący materiału można założyć do eleganckiego zestawu oraz tych smart casualowych.
Kiedy nosić a kiedy nie, sweter pod marynarkę czy do garnituru?
Swetry pod marynarkę lub do garniturów nie nosi się na spotkaniach biznesowych, balach, galach czy wieczornych przyjęciach. Te okazje obarczone są wysokim stopniem formalności, sweter pod marynarką nie nawiązuje do ubioru formalności. W tych sytuacjach należy unikach podobnych połączeń.
Inaczej jest natomiast w zestawach codziennych. Można śmiało zastosować łączenie marynarki ze swetrem w serek lub kardiganem, który może po części pełnić funkcję kamizelki. Należy jednak pamiętać, że jej nie zastąpi. Jeśli jest to zwykły dzień w pracy, nosisz na co dzień garnitury, takie połączenie też możesz zastosować. W zestawach codziennych, smart casualowych bez problemu możesz łączyć sweter i marynarkę.
Inspiracje
Sweter z rozcięciem (w serek)
Sweter zwykły
Kardigan
Podsumowanie
Niskie temperatury nie są powodem by rezygnować z eleganckich czy smart casualowych zestawów. W okresie przejściowym, między jesienią, latem i na początku zimy nie zawsze założenie ciepłego płaszcza jest odpowiednie – czasem dodatkowa warstwa pod marynarką wystarcza. Taką warstwą może być sweter. Warto w swojej garderobie, w tym czasie posiadać przynajmniej jeden typ, z wymienionych w powyższym materiale swetrów. Odpowiednio dobrany nie będzię burzył eleganckiego charakteru stylizacji.