Metody szycia butów – nie od dziś wiadomo, że podstawą każdej męskiej garderoby powinny być dobrej jakości buty. Dzięki temu, w zależności od okazji czy stroju, można mieć gwarancję, że zestaw będzie wyglądał zawsze dobrze. Tak, jak kolor, kształt kopyta czy rodzaj zdobienia cholewki, wpływa na stopień formalności buta. Tak, sposób wytwarzania butów wpływa na wygodę czy trwałość obuwia.
.
W dzisiejszym materiale, postanowiłem wgłębić się w to, jak buty są skonstruowane i wytwarzane. Skupiłem się na trzech metodach ich wytwarzania. Do najpopularniejszych metod szycia butów należą metody Blake i Goodyear Welted, jest również trzecia, mniej popularna, niemniej jednak również warta uwagi – metoda Sacchetto Bolognese. poniżej trzy sposoby wytwarzania butów, które warto znać:
.
Metoda Goodyear Welted
Goodyear Welted – system szycia butów, wymyślony przez Andreas’a Eppler’a i opatentowany przez Charles’a Goodyear’a Jr. w 1872 roku. Buty wytwarzane tą metodą uznawane są za jedne z najwygodniejszych i najlepszych na świecie. Dzięki odpowiedniej konstrukcji są również łatwe w naprawie.
.
Elementem wyróżniającym Goodyear Welted na tle innych metod szycia butów – jest sposób mocowania podeszwy do buta. Ta jest przyszywana do ramy, która z kolei jest zszywana wraz z cholewką do podeszwy wewnętrznej buta szwem goodyear. Dzięki takiej konstrukcji, zużytą po kilku latach użytkowania podeszwę buta, bez ingerencji w cholewkę czy podpodeszwę, można wymienić na nową.
.
Poniżej konstrukcja butów wykonanych metodą Goodyear Welted:
.
Moja pierwsza para eleganckich butów (brogsy), była wykonana metodą Blake, druga natomiast, metodą Goodyear Welted. Zarówno te pierwsze, jak i drugie buty mam do dziś. Poniżej zdjęcia butów wykonanych metodą Goodyear Welted:
.
Buty: Yanko (Patine.pl)
.
Metoda Blake
Jedną z zasadniczych różnic, między metodą szycia butów Blake a Goodyear Welted, jest sposób przyszywania podeszwy buta. Ta, w tej konstrukcji jest zszywana szwem blake wraz z podpodeszwą i cholewką. Jest to jeden z najprostszych sposobów mocowania podeszwy buta, co w rezultacie przekłada się również na cenę butów – te, z reguły są tańsze niż buty wykonane metodą Goodyear Welted. Dodatkowym plusem butów wytwarzanych tą metodą jest również waga buta czy łatwiejszy sposób rozchodzenia.
.
Niestety, w butach wykonanych metodą Blake, nie ma możliwości wymiany podeszwy na nową.
W swojej garderobie mam również kilka par butów wykonanych metodą Blake. Korzystam z nich równie często, jak z tych wykonanych metodą Goodyear Welted. Poniżej podrzucam zdjęcia monków, wykonanych metodą Blake:
.
.
Metoda Sacchetto Bolognese
Nazwa Sacchetto Bolognese, w tłumaczeniu na język polski, oznacza „sakiewkę bolońską„. Metoda została wynaleziona w latach 50′ we Włoszech, w mieście Bolonia. Polega na ręcznym wszyciu w przednią część buta „sakiewki”, czyli czegoś na wzór woreczka z miękkiej skórki cielęcej, która obejmuje stopę. Dzięki temu, w przedniej części obuwia, wyczuwalna jest dodatkowa amortyzacja dla stopy – but zyskuje na elastyczności i komforcie. Do tak wytwarzanych butów, do produkcji cholewki wykorzystuje się miękką i sprężystą skórę.
.
Buty wykonane metodą „Sacchetto Bolognese”, z pewnością są wygodne i szybciej poddają się „rozchodzeniu”. Minusem natomiast może być fakt, że miękki charakter skóry, z której wykonana jest cholewka, przekłada się na zwiększoną podatność na marszczenia.
.
W Polsce, firmą która ma w swojej ofercie buty wytwarzane tą metodą, jest Partenope.
.
.