Zimowe buty dla mężczyzn

2 584

Zimowe buty – podobnie jak latem, zimą również w męskiej garderobie powinny znaleźć się odpowiednie buty. W zależności od wykonywanej pracy czy stylu, każdy mężczyzna będzie posiadał więcej lub mniej określonych typów obuwia. W klasycznym męskim ubiorze, zimą, mimo obostrzeń buty również powinny być adekwatne do warunków atmosferycznych. Popularnym typem obuwia, które nosi się w tym okresie do zestawów eleganckich – są trzewiki bez żadnych zdobień. Najlepiej w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym. 

W tym materiale, oprócz wyżej wymienionych trzewików, na przykładach, postanowiłem zobrazować trzy typy męskich butów, których charakterystycznym elementem jest podwyższona cholewka. Występują one zarówno w wersjach eleganckich, jak i wersjach bardziej ekstrawaganckich. 

Trzewiki (boots)

Popularną odmianą obuwia, które zimą i jesienią sprawdzają się idealnie – to trzewiki. Są to buty o podwyższonej cholewce, dzięki której, za kostkę nie dostaje się błoto czy śnieg. Dodatkowo, podwyższona cholewka, stanowi drugą warstwę chroniącą przed zimnem kostki. Trzewiki to obowiązkowa pozycja w każdej męskiej garderobie. Uniwersalne buty tego typu powinny charakteryzować się prostym dizajnem i powinny być w ciemnym kolorze. 

Poniżej przykłady trzewików uniwersalnych, będą one pasować do zimowych strojów biznesowych, smart casualowych i casualowych: 

zimowe buty
                                  fot: patine.pl, shoepassion.com,

Oprócz powyższych modeli, na rynku dostępne są trzewiki, które są mniej uniwersalne, ale wciąż stylowe. Będą dobrym uzupełnieniem męskiej garderoby jesienią i zimą. Noszenie ich do zestawów biznesowych nie będzie dobrym pomysłem. Poniższe buty będą dobrze wyglądać w zestawach nieformalnych – zarówno garniturowych, jak i koordynowanych. 

trzewiki-casual
                        fot: patine.pl. zalando.com

Zimowe buty – sztyblety (chelsea boots)

Sztyblety (z ang. chelsea boots), są to buty na płaskiej podeszwie z cholewką ponad kostkę. Charakterystycznym elementem tych butów jest gumowa wstawka, która ułatwia ich zakładanie. Pierwotnie buty te służyły głównie do jazdy konnej. Miały zapewniać wygodę podczas jazdy oraz prawidłowe ułożenie stopy w strzemieniu. Popularyzacja chelsea boots nastąpiła w latach ’60, głównie za sprawą zespołu rockowego The Beatles.

zimowe buty
Zespół The Beatles w sztybletach

Sztyblety wraz z ochraniaczami łydek do jazdy konnej.zimowe buty

Sztyblety również można zakładać do garniturów zimą, muszą jednak spełniać pewne warunki. Podobnie, jak trzewiki, buty te muszą charakteryzować się klasycznym dizajnem i powinny być w ciemnym kolorze. Do zestawów biznesowych zakłada się sztyblety ze skóry gładkiej.

sztyblety-garnitur

Sztyblety w wersji casualowej zazwyczaj wykonane są ze skóry zamszowej. W takiej odsłonie, buty te, idealnie pasują do dżinsów czy spodni chino. Chelsea boots występują również w wersji ze zdobioną cholewką (brogsy).

sztyblety-casual

Chukka boots/Desert boots

Zarówno pierwsza jak i druga z wymienionych nazw jest do dziś stosowana. Charakterystyczną cechą chukka boots jest cholewka sięgająca najczęściej do kostki. Pierwotnie ten typ obuwia wykorzystywali brytyjscy żołnierze stacjonujący w Afryce Północnej i były wykonane ze skóry zamszowej. Aktualnie desert boots zyskały niezwykłą popularność dzięki swojej uniwersalności. Można je zakładać zarówno do zestawów smart casualowych jak i casualowych. Pasują do dżinsów, spodni chino czy spodni w kant. 

Wybierając chukka boots do garnituru biznesowego, warto pamiętać, aby były wykonane ze skóry licowej. Poniżej przykładowe modele, które będą pasować do jesiennych i zimowych zestawów eleganckich. 

chukka-boots-garnitur
                        fot: patine.pl, shoepassion.com

Chukka boots, w wersji mniej formalnej, najczęściej wykonane są ze skóry zamszowej. Pierwotnie wykonywane były wyłącznie z tego typu skóry. Poniżej przykładowe modele.

chukka-boots-casual
                   fot: zalando.com, patine.pl

Derby/monki/oxfordy

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów butów z podwyższoną cholewką, zarówno zimą jak i jesienią, noszenie derbów, oksfordów czy butów typu monki również jest naturalne. Warto jedynie pamiętać o odpowiedniej podeszwie – ta, w butach tego typu zimą, powinna być gumowa lub kauczukowa. Podeszwa skórzana na mokrej powierzchni ślizga się i szybciej ulega degradacji!

Zimowe buty – przykłady zastosowania wysokich butów do stylizacji jesienią i zimą:

tom-ford-chelsea-boot black-blazer-black-crew-neck-t-shirt-black-jeans-dark-brown-chelsea-boots-original-5854

david_gandy

 Przykładowe stylizacje z wykorzystaniem chukka boots:

clarks-desert-boots-fall-office-outfit-idea

original_charlton-leather-chukka-boots

overcoat-suit-desert-boots-scarf-gloves-original-3866

Przykładowe stylizacje z wykorzystaniem trzewików: 

zimowe buty

fot: KP Multimedia, www.wdobrymstylu.eu

34e9c9d82f6aa827b2ad734e816366e1

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes