Zapinanie guzików marynarki – Poradnik gentlemana

1 2 211

Zapinanie guzików – sztuka zapinania guzików nie tylko w marynarkach czy kamizelkach męskich, to o niej będzie mowa w poniższym materiale. Słowa, które zostały przeze mnie użyte mogą wydawać się zbyt wyniosłe, jak na tak prosty i wydawałoby się nieatrakcyjny temat. Zapinanie odpowiednich guzików to podstawowa wiedza, która dotyczy mody męskiej, coś o czym warto wiedzieć. Guziki są nieodłącznym elementem męskiej garderoby, a ich ilość czasem może wprawiać w zakłopotanie. Nie zawsze zapinamy wszystkie guziki jakie posiada nasza marynarka, kamizelka czy klasyczny kardigan. Wynika to głównie z panujących trendów, fasonu czy praktycznej strony naszego ubioru. W materiale poniżej znajdziecie rozwikłanie zagadki dotyczącej sztuki zapinania guzików, w zgodzie z panującymi obecnie trendami i fasonami odzieży najczęściej używanej. 

Zapinanie guzików i odpinanie w zależności od pozycji naszego ciała

Jedna z głównych zasad, która wiąże się ściśle z guzikami naszej marynarki porusza fakt odpinania marynarki jednorzędowej podczas siadania. Marynarka dwurzędowa w pozycji siedzącej pozostaje zapięta. W przypadku, gdy mamy zapięte dwa górne guziki, dolny dla zwiększenia swobody możemy odpiąć. Górny zawsze pozostaje zapięty. 

Sztuka zapinania guzików, marynarka jednorzędowa:

Marynarka zapinana na jeden guzik (zapinanie guzików marynarki)

Tutaj nie musimy się martwić błędnym zapięciem. Podczas spaceru, w pozycji stojącej guzik zawsze jest zapięty. W pozycji siedzącej guzik rozpinamy. Ten typ zapięcia wykorzystywany jest w marynarkach sportowych, krótkich. Obecnie nie jest on wykorzystywany w garniturach, czy marynarkach o wysokim stopniu formalności. 

zapinanie guzików

Marynarka zapinana na 2 guziki (zapinanie guzików marynarki)

W marynarkach zapinanych na dwa guziki, dolny w pozycji stojącej i podczas spaceru zostaje zawsze niezapięty. Zapinamy wyłącznie górny guzik, natomiast podczas pozycji siedzącej odpinamy marynarkę. 

zapinanie guzików
zdjęcie: suitsupply.com

Marynarka z trzema guzikami (zapinanie guzików marynarki)

W marynarce jednorzędowej, która posiada trzy guziki, zapinamy środkowy. Górny i dolny w pozycji stojącej i siedzącej pozostają rozpięte. W pozycji siedzącej rozpinamy marynarkę całkowicie.

zapinanie guzików

Marynarka dwurzędowa 

Marynarka dwurzędowa z sześcioma guzikami, ale tylko dwoma funkcjonalnymi dolnym i środkowym. Zapinany jest środkowy guzik od strony prawej ręki. Dolny pozostaje odpięty, natomiast pozycji siedzącej guzik pozostaje zapięty. 

zapinanie guzików
zdjęcie: suitsupply.com

Kamizelka

W kamizelkach męskich niezależnie od ilości guzików, wszystkie oprócz ostatniego pozostają zapięte. W kamizelkach dwurzędowych nie ma czegoś takiego jak niezapięty guzik, zapinamy wszystkie.

zapinanie guzików
zdjęcie: suitsupply.com

Kardigan 

Podobnie jak to było w kamizelkach, ostatni guzik pozostaje odpięty wynika to z praktyczności. Podczas siadania daje on nam komfort w postaci dodatkowego luzu w okolicach bioder, pasa. W pozycji stojącej uwydatnia klamrę paska, co podnosi wizualną atrakcyjność naszego zestawu.  

zapinanie guzików
zdjęcie: suitsupply.com

Guziki mankietów marynarki

Obecnie często zdarza się, że owe guziki to jedynie atrapy, co daje nam pewien komfort i nie musimy na nie zwracać uwagi. Jeśli natomiast takie guziki są całkowicie realistyczne, zawsze powinny być zapięte. 


Zapinanie guzików – podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że może znaleźć się osoba, które zada pytanie, „Po co więc są guziki skoro nie można ich zapinać?” Liczba zapiętych guzików uzależniona jest głównie z trendów obecnie panujących, fasonu czy z samej historii ubioru. Konfiguracje, które przedstawiłem dają nam możliwość zaprezentowania naszej sylwetki w możliwie najkorzystniejszym obrazie oraz dają pewien komfort, luzu w noszeniu marynarek, kamizelek czy kardiganów. To czy będziemy się dostosowywać do powyższych zasad oczywiście zależy już od nas samych. 

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote