Spinki do krawata. Nosić czy nie ?

1 2 090

Spinki do krawata – nosić czy nie?

Spinki do krawata – w teorii sprawa używania spinek do krawatów głosi, że dżentelmen nie powinien używać tego gadżetu, gdyż może świadczyć to o tym, że krawat mu przeszkadza i nad nim nie panuje. Zarówno w polskich instytucjach finansowych jak i polskim show biznesie, na próżno jest szukać miłośników spinek do krawata. Osobiście przejrzałem kilka portali związanych z tą tematyką oraz magazynów ukierunkowanych na modę męską i nie znalazłem żadnego zdjęcia z osobą publiczną używającą spinek do krawata.

 spinka do krawata zł

 Skąd się wzięły i po co one są?

Spinki do krawata pochodzą z munduru wojskowego, a następnie zostały zaadaptowane przez agentów ochrony. Za prekursorów i wcielenie ich do ubioru męskiego uznaje się amerykanów, a jedną z głównych przesłanek do ich używania jest utrzymanie krawata w odpowiedniej pozycji. Złośliwi twierdzą, że amerykanie używają je po to aby krawat nie wpadał im do zupy podczas lunchu. To właśnie w Stanach Zjednoczonych spinki cieszą się największą popularnością, a jednym ze współczesnych miłośników tego gadżetu jest Matt Bomer. Jest on zwolennikiem wyszukanych, eleganckich stylizacji, a przez wielu uważanych za ikonę stylu godną do naśladowania. On sam natomiast przyznał  w jednym z wywiadów, że za świetnie dobranym ubiorem stoi jego stylistka. Jak widać w jego przypadku dobrze dobrana spinka do krawata znakomicie podkreśla jego styl.

 Matt bomer

Inaczej jest natomiast w Europie, na starym kontynencie spinki nie cieszą się dużą popularnością, a przez wielu mężczyzn noszenie ich uznawane jest za niewłaściwe. Jednym z przeciwników używania tego gadżetu w Polsce jest dyplomata i wykładowca Tomasz Orłowski, który wyraźnie podkreśla to w swojej książce „Protokół Dyplomatyczny”.  

Osobiście uważam, że odpowiednio dobrana spinka do krawata, która nie odciąga uwagi od twarzy jest do zaakceptowania i śmiało można ją łączyć z  ubiorem casualowym  i smart casualowego.

Sprawy techniczne noszenia spinek do krawata.

Mimo, że w ubiorze formalnym przez Europejczyków używanie jej uznawane jest za niewłaściwe, warto jednak poruszyć ten temat od strony technicznej. Czyli jak ją nosić w przypadku, gdy jesteśmy do tego zobowiązani lub po prostu się na nią zdecydujemy.

Wysokość na jakiej powinna być przypięta:

Spinka powinna być przypięta między dwoma guzikami koszuli, mniej więcej w połowie krawata. W przypadku służb mundurowych, wysokość ta jest regulowana przez przepisy.

wysokość spinki do krawata

Długość spinki do krawata

Jest to jeden z ważniejszych rzeczy, o której warto pamiętać!! Spinka nie powinna być szersza od naszego krawata. Najlepiej jak będzie trochę krótsza od szerokości naszego zwisu. Spinka nie powinna być, też zbyt krótka, te krótkie stosujemy w krawatach wąskich, przy krawatach szerokich należy ją dopasować do szerokości zwisu. Jeśli nie mamy spinki odpowiedniej długości, proporcjonalnej do naszego krawata należy z niej po prostu zrezygnować.

krawata spinka

Czego unikać

  1. Podczas doboru odpowiedniej spinki należy unikać połączeń typu: wzorzysty krawat i spinka zdobiona wzorami.
  2. Aby spinka nie odciągała uwagi od twarzy należy ją delikatnie przechylić do dołu tak aby nie była w idealnej prostej linii.

 

spinka s

Inspiracje

inspracje spinki

spinki do krawata

Propozycje spinek

Oczywiście jeśli ktoś się zdecyduje na zakup swojej spinki warto mieć w swoim zaopatrzeniu tą uniwersalną, stalową, gładką spinkę.

spinki do krawata

Podsumowanie

Noszenie spinki uważam za sprawę otwartą i nie zamykam przed nią drzwi. W końcu po to została stworzona, aby ją nosić. Odpowiednio dobrana komponuje się z naszym ubiorem i nie odciąga uwagi od naszej twarzy co jest dosyć istotne.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes