Rodzaje kołnierzyków. 8 typów, które powinieneś znać!

4 27 830

Rodzaje kołnierzyków

Biała koszula to jeden z klasyków mody męskiej, którą w swojej garderobie każdy stylowy mężczyzna powinien posiadać. Dlaczego? Jest to idealne rozwiązanie do zestawów biznesowych jak i codziennych, łączonych z dżinsami jak i spodniami w kant. Poruszając temat męskiej koszuli, nosząc ją jako nasz codzienny element ubioru roboczego lub okazjonalnie, warto o niej wiedzieć coś więcej. I własnie w tym materiale postanowiłem rozłożyć tę część męskiej garderoby na czynniki pierwsze zgłębiając informacje na temat jej kołnierzyków. Z pozoru przy pierwszym podejściu temat niczym nas nie zaskakujący, ale po dłuższym wgłębieniu, za każdym z tych kołnierzyków skryta jest idea jego występowania lub historia powstania. Samych rodzajów kołnierzyków jest zaskakująco dużo, ja skupię się na tych popularnych i najczęściej występujących.

Rodzaje kołnierzyków

1. Pierwszym kołnierzykiem jaki chciałbym wziąć pod lupę jest „kołnierzyk typu wingtip”(łamany). Ten typ charakteryzuje się najwyższym stopniem formalności, koszule z tym rodzajem kołnierzyka zakładamy na uroczystości, white tie/black tie. W tym przypadku poprawnym wyborem jest tylko mucha, nigdy krawat.

rodzaje kołnierzyków

2. Kołnierzyk, który plasuje się na drugim stopniu pod względem formalności jest cutaway (włoski). Charakteryzuje się on szerokim rozstawem wyłogów, przez co nie każdy typ węzła jest dla niego odpowiedni. Najlepiej wygląda z węzłem typu „four in hand” lub węzłem typu „Albert”. Koszule z tym kołnierzykiem uznawane są za formalne, biznesowe i na takie też okazje noszone są najczęściej. Popularne w Europie. Cechą charakterystyczną przy zastosowaniu jednego z wymienionych sposobów wiązania jest widoczna część krawata powyżej węzła, wystająca spod kołnierzyka. Ulubiony kołnierzyk osób, które obcują z włoskim stylem. 

krawat

3. Agresywny cutaway, jest to odmiana wcześniejszego typu kołnierzyka z tą różnicą, że wyłogi naszej koszuli charakteryzują się jeszcze większą rozpiętością. Ma podobne zastosowanie. 

cut

4. Klasyczny (kent), jeden chyba z najpopularniejszych kołnierzyków jakie obecnie stosowane są w naszych koszulach. Wybierając tego typu koszule możemy pozwolić sobie na praktycznie każdy rodzaj węzła. Stosujemy ją w zestawach wieczorowych, biznesowych oraz codziennych. 

kent

5. Spread, swoją popularność kołnierzyk ten święcił między 1961-1963 rokiem, kiedy to JFK rozpoczął pewną mode na krótsze kołnierzyki. Jego cechą charakterystyczną są skracane wyłogi, które często nie chowają się nawet pod klapami marynarki, w ten sposób powstają niewielkie przerwy. Biorąc pod uwagę stopień formalności, ten uważany jest za mniej elegancki niż cutaway. 

kołnierzyk

6. Button down, czyli kołnierzyk na guziki za pomocą których jest on przypinany do koszuli. Pierwszą koszulę tego typu do ogólnej sprzedaży wprowadziła marka Brooks Brothers, a zaczęło się wszystko od meczu Polo.Tamtejsi gracze bowiem podczas rozgrywek, by uniknąć efektu powiewającego kołnierzyka, który z kolei przeszkadzał podczas gry, przyszywali go do koszuli. Obecnie trudno jest sobie wyobrazić renomowaną markę, która w swojej ofercie nie miałaby koszul z tego typu kołnierzykiem. Nie stosujemy takich koszul w ubiorze formalnym, są to koszule najczęściej noszone w ubiorze klubowym. Najlepszym typem wiązania krawata jest węzeł symetryczny, ja preferuje węzeł pół-windsorski. 

kołnierzyk

7. Kołnierzyk klubowy, charakteryzuje się zaokrąglonymi wyłogami. Stosowany w koszulach casualowych, dobrze wygląda z krawatem o podłużnym, smukłym węźle. Preferuje unikać szerokich krawatów, węższe w tym zestawieniu wyglądają zdecydowanie lepiej. 

rodzaje kołnierzyków

8. Stójka, czyli kołnierzyk bez wyłogów. Noszony oczywiście bez krawata co z pewnością dla każdego jest faktem oczywistym. Coś dla panów którzy lubią koszule, ale chcą spróbować czegoś innego. Wbrew pozorom dobrze wygląda w zestawie z marynarką, a jeszcze lepiej bez niej. 

rodzaje kołnierzyków

Kołnierzyk a kształt naszej twarzy

Rodzaje kołnierzyków śmiało możemy stosować do określonego typu naszej twarzy. Jeśli charakteryzujemy się podłużnym, smukłym kształtem preferuje unikać kołnierzyków podłużnych typu „kent” lub „button down”, dodatkowo mogą pogłębiać, wydłużać nasza twarz. Kołnierzyk „cutaway”, „spread”, czy „klubowy” może okazać się trafniejszym wyborem.

Osoby, które charakteryzują się natomiast kwadratowym kształtem twarzy maja zdecydowanie największy wachlarz wyboru, w ich przypadku pasuje praktycznie każdy typ kołnierzyka. 

Osoby o okrągłym, owalnym kształcie twarzy najlepiej wyglądają z kołnierzykami o mniej rozłożystych wyłogach, kołnierzykami uniwersalnymi typu „spread”, „cutaway”, czy nawet „button down” o krótszych wyłogach.

Podsumowanie

Rodzaje kołnierzyków, które zostały wymienione we wpisie mają istotny wpływ na stopnień formalności naszej koszuli, nie każdy typ jest odpowiedni na daną okazję. Najbardziej formalnym, zakładanym wyłącznie do muchy i widziany na uroczystościach typu „white tie”, czy „black tie” jest kołnierzyk typu „wingtip”. Najpopularniejszym natomiast kołnierzyk typu „kent”, choć według moich obserwacji, obecnie dość mocno promowany jest kołnierzyk „cuteway”. Koszule z tym kołnierzykiem nosimy w ubiorze formalnym, biznesowym jak również możemy pozwolić sobie w tym przypadku na zdjęcie krawata. Powyższe pozycje są jednymi z obowiązkowych, które warto znać jeśli jesteśmy miłośnikami mody męskiej i zwolennikami męskich koszul. 

4.67 avg. rating (92% score) - 3 votes