Poszetka. Co to jest ? Jak składać?

0 1 159

Poszetka – co to jest ?

Poszetka jest to męski dodatek w postaci kwadratowej „chusteczki”, umieszczany w kieszonce marynarki, zwanej brustaszą. Najczęściej jest szyta z jedwabiu, bawełny lub lnu. Nadaje indywidualnego charakteru, pozwala wyróżnić się z tłumu, wyrazić styl i osobowość. Poszetka pozwoli wykończyć marynarkę, garnitur bądź go dopracować w stu procentach.

 

poszetka męska

Sposób ułożenia poszetki

Sposób ułożenia poszetki jest indywidualną sprawą, główną zasadą jaką powinien się kierować każdy z nas, jest wybór ubioru. Nosząc bardziej formalny komplet, poszetka nie powinna być zbyt mocno eksponowana, inaczej jest natomiast przy casualowych stylizacjach tu możemy sobie pozwolić na odrobię szaleństwa.

Poniżej, przedstawiam kilka sposobów składania poszetki. Na pierwszym i drugim rysunku, sposób w jaki jest złożona poszetka, wykorzystywany jest w bardziej formalnych stylizacjach natomiast na 4, 5 i 6 przy smart casualowych, casualowych.

1) Klasyczny sposób składania poszetki.

poszetka męska skaldanie

2) Klasyczny sposób składania poszetki, eksponowany jeden róg.

poszetka mm

3) Klasyczny sposób składania poszetki, eksponowane dwa rogi poszetki.

poszetka fg

4) Efekt z trzema eksponowanymi rogami poszetki.

poszetka rtv

5) Poszetka składana w tzw. puff. rogi schowane są do kieszonki.

poszetka vdb

6) Poszetka jest eksponowana w odwrotny sposób w stosunku do puffa.

poszetka klsv

Dobór poszetki

Tu zasada jest prosta. Podczas używania jej w stylizacjach formalnych (z krawatem), nie może być w identycznym kolorze oraz nie powinna być wykonana z materiału o tej samej fakturze co nasz krawat. Poszetka ma być tylko dopełnieniem i jedynie nawiązywać do kolorów/koloru na naszym krawacie. 

W ubiorze casualowym, bez krawata poszetka może nawiązywać do jednego z elementów naszego ubioru (koszuli, podkoszulka, skarpet).

Osoby, które nie odnajdują się jeszcze dobrze w tym temacie, stawiają swoje pierwsze kroki w doborze poszetki do swojego ubioru na początek mogą zacząć od klasycznej, białej lnianej lub jedwabnej poszetki, zaprezentowanej na poniżej fotografii.

sposób na poszetkę

Jak widać na załączonej fotografii, nie wszyscy noszą poszetkę wyłącznie w brustaszy swojej marynarki. Osobiście, uważam to za świetny pomysł jej wykorzystania. Zimą możemy się pokusić i wkładać ją do kieszonki na piersi w naszym płaszczu.

Mode

Są też osoby, noszące poszetkę w kieszeni spodni jak na załączonym obrazku, jednak uważam że nie tędy droga. Jej miejsce jest w lewej kieszeni, naszej marynarki i tej zasady się trzymam.

poszetka w kieszeni

Podsumowanie

Reasumując, poszetka powinna być nieodłącznym, elementem naszej marynarki. Nadaje indywidualny charakter całej stylizacji i pozwala wyróżnić się z tłumu. Dobierając poszetkę do krawata, trzymajmy się zasady opisanej w powyższym materiale. Pamiętajcie też że posztka nie zawsze musi być dobierana pod kątem „męskiego zwisu”. Czasem mogą to być skarpety, koszula, spodnie. Technik jej dobierania jest dużo. Ta dotycząca krawata, wykorzystywana jest głównie w ubiorze garniturowym, to ona należy do tych najstarszych i ponoć uniwersalnych. Z czasem jednak moda męska poszła do przodu, zmieniły się preferencje oraz świadomość mężczyzn dotycząca ubioru. Wyczucie i estetyka, tym powinniśmy się głównie kierować.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes