Klapy marynarki – podstawowe informacje

2 175

Klapy marynarki – każdy element męskiej garderoby składa się z części składowych, podobnie jest z marynarkami. Te, w zależności od budowy, kroju czy rodzaju materiału z którego zostały wykonane, można przypisać do grupy rzeczy eleganckich, sportowych czy smart casualowych. Jednym z elementów marynarek, który w dużym stopniu wpływa na ich ostateczny charakter – to klapy. Możemy wyróżnić trzy rodzaje; klapy ostre, klapy proste i klapy szalowe. 

Klapy proste (otwarte)

Do jednych z popularniejszych w naszym kraju rodzajów klap marynarki, możemy zaliczyć klapy proste. Klapy te stosowane są w garniturach formalnych, codziennych czy marynarkach smart casualowych. Charakterystyczną cechą klap prostych jest otwarta przestrzeń, która tworzy się na wysokości kozerki – stąd też wywodzi się nazwa „klapy otwarte”. 

jackets_blue_plain_jort_c875_suitsupply_online_store_5-11

Klapy ostre (zamknięte)

Klapy ostre, stosowane są w marynarkach smokingowych oraz są obowiązkowe w marynarkach dwurzędowych. Aktualnie, ten rodzaj klap, coraz częściej stosowany jest również w marynarkach jednorzędowych. Ich charakterystyczną cechą jest ostre wykończenie oraz zamknięta przestrzeń na wysokości kozerki. Klapy te nazywane są również klapami zamkniętymi. Wybierając marynarkę z klapami ostrymi, warto pamiętać, aby miały odpowiednią szerokość (najlepiej powyżej 9 cm). 

jackets_blue_herringbone_washington_half-lined_c918_suitsupply_online_store_5 jackets_blue_plain_madison_c711_suitsupply_online_store_5

Klapy szalowe

Ostatnim, stosowanym rodzajem klap w marynarkach, są klapy szalowe. Ten rodzaj klap posiadają wyłącznie stroje wieczorowe – smokingi w wersji jedno i dwurzędowej. Ważna uwaga! Ten typ marynarek nie powinien posiadać butonierki, jeśli jednak taką ma – należy w nią włożyć kwiatek.  Aktualnie, coraz częściej, można również dostrzec mężczyzn, którzy noszą marynarki z klapami szalowymi w wersji casualowej. Warto jednak wystrzegać się takich rozwiązań. klapy-szalowe

fot: suitsupply.com

Jak się zmieniały klapy marynarki na przestrzeni ostatnich 50 lat

Podobno klasyka nigdy się nie zmienia i nigdy nie wychodzi z mody. Nie do końca! Zarówno w modzie casualowej, jak i klasycznej modzie męskiej, możemy dostrzec mniejsze bądź większe zawirowania wokół trendów. Dobrym przykładem, jak zmieniają się męskie stroje wieczorowe, zestawy garniturowe czy blezery, jest analiza serii filmów o agencie 007. Przyglądając się pierwszym produkcją, w których w role agenta wcielał się między innymi Roger Moore a kończąc na filmach, w których w role agenta wciela się Daniel Craig, można z łatwością dostrzec różnice między marynarkami, które nosili na planie wymienieni aktorzy. W roku 1973, charakterystycznym elementem marynarek noszonych przez Moore’a, była nisko usytuowana kozerka. W marynarkach noszonych przez Brosmana czy Craiga, kozerka w klapach jest już bliżej linii ramion. Czyli zgodnie z aktualnie panującymi trendami. 

Na poniższym zdjęciu, można dostrzec Rogera Moora, który ma na sobie marynarkę dwurzędową z klapami o nisko osadzonej kozerce. Jest to jedna z charakterystyczna cech marynarek, noszonych w tamtych czasach. 

nisko-kozerka-2

Aktualnie, marynarki garniturowe czy te noszone do stylizacji casualowych i smart casualowych, charakteryzują się wysoko osadzoną kozerką. Czasem zdarza się, że jest ona osadzona nawet na równi z linią ramion. 

klapy-marynarki-3

Poniżej, na czerwono zaznaczyłem, przykład nisko osadzonej kozerki w klapach otwartych. Aktualnie, podobnie jak w klapach ostrych, kozerka w marynarce osadzona jest bliżej linii ramion. 

8649f73b862848cfa04a5b685874edbfecru-shirt-2

Jak dobierać klapy marynarki?

Podobnie jak to jest z krawatem, klapy marynarki powinny być dobierane do naszej sylwetki. Osoby postawne, o szerokim rozstawieniu ramion, powinny wybierać marynarki o stosunkowo szerokich klapach (około 9-12 cm). Osoby szczupłe, powinny natomiast wybierać marynarki, które posiadają klapy stosunkowo wąskie (około 8-6 cm). Ważna uwaga! Warto wystrzegać się popularnych w ostatnich latach, lansowanych często przez sieciówki, marynarek z klapami nawet o szerokości 3 cm. Wyglądają one źle i burzą naturalne proporcje ciała. 

Wskazówki 

  • szerokość krawata dobiera się do szerokości klap marynarki
  • klapy szalowe są elementem marynarek smokingowych
  • marynarki dwurzędowe powinny posiadać klapy ostre
  • mężczyźni o postawnej budowie ciała powinni nosić marynarki, posiadające klapy szeroki (około 9-12 cm), 
  • mężczyźni szczupli, powinny nosić marynarki o stosunkowo wąskich klapach (około 8-6 cm),
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes