5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Poszetka, brustasza, butonierka, tak na jednym z serwisów sprzedawcy określają kwadratowe chusteczki, zwane poszetkami, które z kolei wkładamy do brustaszy. Dwa pierwsze określenia mają coś wspólnego i występowanie ich obok siebie, aż tak dużych kontrowersji nie budzi. Trzecie natomiast określenie, butonierka z kieszonką na piersi marynarki i poszetką wspólnego dużo nie ma, jest więc kontrowersyjnym posunięciem umieszczanie jej na równi z dwoma pierwszymi pojęciami. Co zatem kryje się pod pojęciem “butonierka”? Co do niej wkładać i jak ją wykorzystać by podkreślić swój styl? To wszystko w poniższym materiale. 

Butonierka

Butonierka jest przecięciem w lewej klapie marynarki, a jej brzegi zaś obszyte. Obecnie w wielu przypadkach jest to jedynie atrapa, sama dziurka jest zaszyta i często wymaga rozcięcia. Słowo “butonierka” natomiast pochodzi od francuskiego słowa “butonniere” i oznacza guzik. Pierwotnie bowiem klapy marynarki były zapinane by w chłodniejsze dni chronić przed zimnem. Z czasem w drodze pewnej ewolucji i zmiany trendów, klapy marynarki uległy obniżeniu, a sama “dziurka” natomiast przestała odgrywać swoją pierwotną rolę, zaczęto ją wykorzystywać jako miejsce do wkładania kwiatów. Istotnym elementem tejże “dziurki” jest pętelka umieszczona z drugiej strony klapy, podtrzymuje łodygę kwiatka. 

Co wkładać do butonierki i kiedy?

Moda męska cały czas się zmienia dostosowując się do obecnych trendów, dlatego to co wkładamy do butonierki i kiedy, też uległo zmianie. Na starych filmach, fotografiach, tych z końca XIX i początków XX wieku, często możemy zobaczyć mężczyzn w eleganckim fraku, smokingu, czy garniturze z przypiętym do klapy żywym kwiatkiem. Element ten w tamtych czasach był niezwykle popularny i stanowił niemalże nierozerwalną część ubioru na uroczystościach o podwyższonym stopniu formalności jak i na spotkaniach towarzyskich. Goździk, bo o nim mowa był  pewnym synonimem dżentelmena. Największą popularnościom tego typu przypinka cieszyła się w Anglii, gdzie regularnie co kilka godzin była zmieniana na świeżą.

butonierka

Obecnie do butonierki goździk wkładany jest najczęściej na uroczystościach ślubnych. W casualu, czy bardziej formalnym ubiorze, przypinka nie jest jeszcze częstym widokiem. Podobną sytuacje mieliśmy jeszcze kilka lat temu z poszetką, która obecnie przechodzi renesans, a mężczyźni śmiało z niej korzystają nie tylko w kieszonkach marynarki, ale i kurtkach, płaszczach. Poniżej przykładowe zdjęcia przypinek zarówno stosowanych w ubiorze formalnym (ślubnym), czy casualowym.

Kwiaty na ślub, uroczystość formalną

butonierka

Kwiaty do zestawu casualowego, smart casualowego

butonierka

Przypinki

butonierka

butonierka

butonierka

Kiedy nosić? Odpowiedź jest prosta. Przy każdej nadarzającej się okazji oraz jej braku. Nie musi to być kwiat, może to być równie dobrze metalowa przypinka kupiona w jednym ze sklepów z modą męską. Jedną z podstawowych zasad to spójność z zestawem. Możemy dobierać ją do naszej poszetki lub krawata. Na uroczystościach ślubnych warto postawić na białego goździka. 

Inspiracje

butonierka

Podsumowanie

Butonierka to nie poszetka, czy brustasza!! Przypinki, kwiaty wpinane w butonierkę jeszcze może aż tak widoczne nie są, ale z czasem sytuacja może wyglądać podobnie, do tej z poszetką. Nie było o niej słychać, nie widzieliśmy jej w brustaszy, dziś wielu mężczyzn nie może sobie bez niej wyobrazić marynarki, mało tego wykorzystuje ją w kurtkach i płaszczach.