5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Cedrowe prawidła  – z pewnością każdy z Nas wie, że dobre buty to podstawa. Nie tylko od strony wizualnej, ale też od strony praktycznej. Bez wygodnego obuwia daleko nie zajdziemy. Tak jak nasze stopy potrzebują odpowiednich warunków – a te zapewniają im odpowiednie buty. Tak nasze obuwie potrzebuje odpowiednich środków do ich pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że same pasty nie wystarczają. Jeśli  monki, brogsy, czy oxfordy nosimy często w połączeniu z odpowiednim zestawem, potrzebujemy czegoś jeszcze. Prawideł! Dlaczego ich stosowanie jest niezwykle ważne przy obuwiu skórzanym? Odpowiedź na to i inne pytania w poniższym materiale.

cedrowe prawidła

fot. multirenowacja.pl

Cedrowe prawidła do butów. 4 powody dlaczego warto je mieć!

1. Pierwszym i chyba najważniejszym powodem korzystania z nich jest rozprostowanie skóry butów. Po kilku godzinach noszenia, czy przemierzeniu kilku kilometrów powstają pewne załamania, zniekształcenia. Gdy je włożymy do buta skóra zostaje wygładzona, a po kilku godzinach niemalże wraca do pierwotnej postaci.

2. Zapach stóp. I nie chodzi tu o samą potliwość, czy noszenie poliestrowych skarpet. Czy tego chcemy, czy też nie. Niezależnie od naszych genów. Podczas trzydziestostopniowych upałów nasza stopa wydziela nieprzyjemny zapach niezależnie z jakiej skóry buty zostały wykonane. Oczywiście jeśli te będą ze sztucznych zamienników, brzydki zapach będzie intensywniejszy. Osoby, które miały w ręku kawałek cedrowego drewna wiedzą jak ono pachnie. Prawidła dzięki swoim właściwością zabijają nieprzyjemne zapachy pozostałe w naszych butach.

cedrowe prawidła

fot. www.hauteprovider.com

3. Wilgoć a grzyby w naszych butach. Jest to chyba najgorsze co może nas spotkać. Na naszych stopach mieszka do 200 rodzajów grzybów. Takie dane podają amerykańscy naukowcy z National Human Genome Research Institute w Bethesdzie w stanie Maryland. Spokojnie – większość z nich żyje z nami w symbiozie. Są też jednak takie, z którymi nam nie po drodze. Dużą część czasu nasze stopy przebywają w obuwiu. Tak jak wspomniałem wyżej, te po kilku godzinach się pocą. Razem z wilgocią w butach zostają też te szkodniki. Ciepło, mokro i ciemno. Takie warunki panują w naszym bucie po 10 godzinach chodzenia (tyle średnio w ciągu dnia nosimy tę samą parę butów). Z zajęć biologi wiadomo, że aby grzyby mogły się rozwijać potrzebują dokładnie tych trzech czynników. Z pomocą przychodzą nam cedrowe prawidła do butów. Doskonale wchłaniają wilgoć. Przez całą noc nasze buty powinny być niemalże całkowicie osuszone. Nie polecam stawiania butów na słońcu, czy zostawiania na kaloryferach. Skóra się niszczy, co skraca okres użytkowania naszych monków, brogsów, czy oxfordów. Zaniedbanie tej czynności powoduje, że nieprzyjemny zapach w naszych butach zagości na stałe, a my będziemy mieć problemy ze stopami. Warto o to zadbać szczególnie latem!

4. Cedrowe prawidła do butów wyglądają ładnie. Nie oszukujmy się, osoby, które je już posiadają wiedzą, że to też świetny i stylowy gadżet. Fajne buty potrzebują fajnego wypełnienia. To zapewniają prawidła.

cedrowe prawidła

Ile par prawideł warto mieć?

Optymalna i chyba najlepsza opcja to jedna para butów i jedna para prawideł. Co więc zrobić jeśli liczba naszego obuwia przewyższa ilość prawideł? Nie ukrywajmy, cena tego gadżetu to nie 20 zł.  Trzymanie się pierwszej zasady może być trudne w tym przypadku. Szczególnie jeśli mamy ograniczone finanse na ten cel. I tym razem jednak nie stoimy na straconej pozycji. Wystarczy odpowiednia rotacja by nasze buty zachowały odpowiednią świeżość. 

cedrowe prawidła

Przy noszeniu butów warto pamiętać, że posiadanie 2 par do codziennego użytku to optymalna liczba. Jedna, codziennie noszona szybko odczuje intensywny tryb eksploatacji i po niedługim czasie nie będzie wyglądać dobrze. 

1 para prawideł wiele par butów. Czyli rotacyjny tryb użytkowania.

Poniżej szybko o rotacji. Przy 2,3 lub większej liczby par butów i ograniczeniu się do jednej lub 2 par cedrowych prawideł, metoda ta pozwoli nam utrzymać obuwie w optymalnym stanie. Stosując rotacje prawideł należy pamiętać, że bez rotacji przy w noszeniu butów się nie obędzie. Prawidła wkładamy zawsze do ostatnio noszonej pary. Jeśli w poniedziałek zakładamy oxfordy, to do nich wkładamy na koniec dnia prawidła. We wtorek zakładamy monki, pod czas ich noszenia para z poniedziałku jest w stanie spoczynku. Przez ten czas spokojnie powinny dojść do siebie po całym dniu noszenia. Kończąc dzień we wtorek, prawidła z oxfordów wyjmujemy i wkładamy do monków. Wcześniejsza para jest już gotowa na środę. Tak to wygląda.

Gdzie kupić i ile kosztują cedrowe prawidła?

Poruszając cenę to ta kształtuje się średnio na poziomie 150 zł (plus minus 20 zł).

Obecnie prawidła można zakupić w większych miastach też w zakładach rzemieślniczych, salonach mody etc. Z pomocą przychodzi nam też internet. Poniżej kilka linków do sklepów, gdzie można je kupić:

Ważne!

Prawidła dobieramy rozmiarem do rozmiaru naszych butów!!

Podsumowanie

Cedrowe prawidła do butów zostały “wynalezione” w konkretnym celu. By zapewnić odpowiednie warunki naszym butom. Jeśli przykładamy uwagę do wyglądu i chcemy aby nasze rzeczy służyły nam jak najdłużej. Warto zainwestować w przynajmniej jedną parę takiego gadżetu.