5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Biała poszetka – w pierwszym materiale z cyklu “klasyka mody męskiej”, tematem przewodnim była biała koszula. Poprzedni artykuł zawierał informacje wyjaśniające, dlaczego biała koszula należy do uniwersalnych rzeczy oraz zawierał przykładowe stylizacje z jej wykorzystaniem – te formalne, jak i luźniejsze. Tym razem, kolor przedmiotu, który również jest na mojej liście uniwersalnych rzeczy w męskiej garderobie pozostaje bez zmian. Zmieniają się natomiast gabaryty, białą poszetkę można śmiało zaliczyć do kategorii męskich akcesoriów i mimo, że jest znacznie mniejsza od białej koszuli to jest równie niezbędna. Trudno bowiem sobie wyobrazić mężczyznę, który ubrany jest w smoking, a w kieszonce piersiowej ma poszetke koloru czerwonego, zielonego lub różowego. W swojej garderobie mam kilka bawełnianych chusteczek koloru białego z domieszką lnu z ręcznie obszywanym rantem. Obecnie nie wyobrażam sobie nie posiadania żadnej. Mimo, że poszetki w tym jednolitym kolorze łączone są głównie ze stylizacjami eleganckimi, odpowiednio złożone, będą wyglądały równie dobrze w luźniejszych zestaw koordynowanych czy casualowych – a nawet w marynarce i koszuli bez krawata.  

Sposoby składania 

Nie każdy sposób ułożenia białej poszetki będzie odpowiedni do każdego stylu ubioru. Powszechnie przyjęło się, że ostatni sposób składania (poszetka złożona w prostokąt), stosuje się głównie do zestawów biznesowych i wieczorowych.  Pierwszy i drugi, natomiast w zestawach codziennych lub casualowych. 

biała poszetka

Biała poszetka i zestaw elegancki 

Biała poszetka złożona w klasyczny sposób (prostokąt, wystające rogi), to świetne uzupełnienie stylizacji formalnych. W takich zestawach nie powinno się jej składać w “puff” bądź bardziej wymyśle sposoby. Będzie dobrze wyglądać w czarnej marynarce, grafitowej oraz granatowej. Przy jej wyborze warto również zwrócić uwagę na jej materiał, do eleganckich stylizacji najlepiej sprawdzi się bawełna lub len. Powinna wystawać z brustaszy około półtora centymetra. 

granatowy zestawbiała poszetka granatowy garnitur

Biała poszetka “bez krawata”

Białą poszetkę stosować można również w stylizacjach mniej eleganckich. Ja, w poniższych zestawach wykorzystałem ją, gdyż w pierwszym przypadku, świetnie nawiązuje do białej koszuli, a w drugim do jej białych pasków. Aby poszetka pasowała do luźniejszego charakteru tych stylizacji, złożyłem ją w sposób, dzięki któremu wyeksponowane zostały jej cztery rogi. Oczywiście można też zastosować “puff” lub inne, bardziej wymyśle, sposoby jej składania. 

biała poszetka zielona marynarka

biała poszetka biała poszetka

dd