5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Uszyć poszetkę – są rzeczy w modzie męskiej, które z odrobiną chęci i zaparcia można wykonać samodzielnie. Mimo, że nie każdy posiada zdolności manualne, a igła oraz nici są dla niego czymś abstrakcyjnym, warto się przełamać – efekt końcowy może napawać pewną dumą. Poszetka jest właśnie tym dodatkiem, który nie wymaga jakiś wybitnych zdolności i narzędzi,aby ją wykonać.

Co jest potrzebne:

Do zrobienia poszetki wystarczą nożyczki, miarka, igła oraz odpowiedni kolor nici.nożyczki

Materiał do jej wykonania:

W sprzedaży na naszym rynku mamy do wyboru poszetki wykonane z jedwabiu, bawełny czy lnu. W każdym przypadku wybieramy materiał, który będzie się charakteryzował dość sporą podatnością na składanie i lekkością splotu. Tak aby brustasza marynarki po włożeniu do niej poszetki, nie wyglądała na wypchaną do przodu. Ja do wykonania swojej wykorzystałem koszulę, która była na mnie już za mała ale gramatura materiału do jej wykonana była idealna. Postanowiłem wykorzystać ją więc do mojego eksperymentu.

koszula męska

koszula męska

Wymiary poszetki:

Standardowe wymiary poszetki to mniej więcej 31/31 cm. Taką też poszetke wykonałem. Do wykonania mojej poszetki wykorzystałem plecy koszuli. Aby dokonać pomiaru rozkładamy ją na gładkiej powierzchni (stół, podłoga), i nakreślenia na niej kwadrat którego długość boków wynosi 31 cm. Ja miałem ułatwione zadanie, gdyż koszula była w kratę i nie musiałem rysować linii, po których dokonałem cięcia.

koszula męska

koszula męska

 

Ważna uwaga!!!

Przed rozpoczęciem obszywania boków naszej poszetki, warto najpierw złożyć ją na przykład w tzw. “puff” i sprawdzić czy nie wypycha naszej brustaszy. Jeśli tak, zmniejszamy boki o 1 do 2 cm. Tak aby efekt wypchanej kieszeni zniknął.

Obszywanie boków poszetki:

Jeśli jesteśmy już po pierwszych przymiarkach i wszystko się zgadza, a nasz wycięty kawałek materiału przypomina kształtny kwadrat, możemy przejść do obszywania boków.

Osobiście polecam najpierw potrenować na pozostałościach naszej koszuli. Jeśli nabierzemy już wprawy możemy przejść do naszej docelowego kawałka materiału.

Jak uszyć poszetkę. Krok nr. 1

Pierwszym krokiem, jest nawleczenie igły o odpowiedniej długości nici. Igłę nawlekamy w taki sposób aby szyć jej pojedynczym fragmentem. Tak aby krótszy koniec był na tyle długi, żeby nitka nie wyciągała się z oczka igły, podczas szycia. Na końcu dłuższego fragmentu zawiązujemy pętelkę.

 koszula męska

poszetka

supeł

Jak uszyć poszetkę. Krok nr. 2

Jeśli mamy już przyszykowaną igłę oraz dokonaliśmy kilku prób, możemy przejść do obszywania boków naszej poszetki. Tu wybieramy jeden z rogów, następnie odsuwamy się od niego o około 2 cm i zaginamy nie więcej niż 0,5 cm krawędzi, naszego skrawka materiału.

poszetka szycie

Następnie wbijamy igłę, poniżej zagiętej linii krawędzi kawałka materiału w taki sam sposób jak na załączonym poniżej zdjęciu. Ja odgiąłem zagiętą część aby pokazać dokładnie jak zacząć.

poszetka szycie

Jak uszyć poszetkę. Krok nr. 3

W kolejnej fazie, dokonujemy przeszycia górnej krawędzi zagiętego kawałka, w tej samej odległości od rogu, co pierwszy etap przeszycia. Postępujemy w identyczny sposób jak na poniższym zdjęciu. Odległość między wbiciem czubka igły a punktem, gdzie czubek wychodzi powinna wynosić nie więcej niż 1 cm.

poszetka szycie

Krok nr. 4

Kolejnym etapem jest wykonanie, dokładnie tej samej czynności co za pierwszym razem. Efekt kilku wykonanych powtórzeń, prezentuje poniższe zdjęcie.

poszetka szycie

Jak uszyć poszetkę. Krok nr. 5

Po obszyciu w ten sam sposób około 5-7 cm, chwytamy jedną dłonią róg poszetki, od którego zaczynaliśmy. Drugą natomiast łapiemy za nitkę w momencie, gdy igła przekłuwa górną krawędź zgięcia i ściągamy. Krawędź w wyniku ściągnięcia nici, powinna się zrolować tak jak na poniższych zdjęciach.

poszetka szycie

poszetka szycie

Ważne!!

Starajcie się ściągać nitkę na mniejszych odległościach. Wtedy rulonik będzie miał odpowiedni kształt a nitka będzie się łatwiej ściągać.

Po ściągnięciu odwracamy na drugą stronę, wygładzamy palcami i kontynuujemy obszywanie.

uszyć poszetkę

Krok nr. 6

Gdy dochodzimy do rogu naszej poszetki, zaginamy go a następnie wykonujemy podobne obszycie co na początku. Możemy wówczas ściągnąć i zrobić pętelkę w celu wymiany nici, na nowy kawałek.

Obszycie mojej poszetki zajęło mi około 2 h. Myślę że kolejną zrobię już szybciej, posiadam jeszcze jedną koszulę, którą mogę wykorzystać na jej wykonanie, i która od dłuższego czasu wisi w szafie bezużyteczna. Poniżej efekt końcowy.

poszetka szycie

Całość wygląda naprawdę ciekawie a pierwsze obszycie poszetki według mnie jest solidne i estetyczne.

Propozycje łączenia mojej poszetki:

Ze względu na nieformalny charakter mojej poszetk,i używam jej głównie w nieformalnych stylizacjach. Ciekawie się prezentuje w lewej kieszeni mojej kurtki dżinsowej.

W pierwszej propozycji wykorzystałem uniwersalność białej koszuli, granatową, nieformalną marynarkę oraz spodnie chino. Do tego brogsy w kolorze brązu.

uszyć poszetkę

W ostatnim czasie moda na poszetki jest dość widoczna, co z kolei przekłada się na dość nietypowe miejsca, w które jest wkładana ( kieszeń spodni). Nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań a jedynym dopuszczalnym według mnie, nietypowym posunięciem jest umieszczenie jej w lewej kieszeni np. kurtki dżinsowej, płaszcza etc. Poniżej podobny zestaw.

uszyć poszetkę

Podsumowanie

Efekt końcowy jaki udało mi się osiągnąć po wykonaniu mojej, pierwszej poszetki jest dla mnie, przysłowiową wisienką na torcie. Jeśli posiadacie w swojej garderobie, skrawki nieużywanych kawałków materiałów lub koszule o ciekawej teksturze a sam materiał jest lekki i podatny na składanie, warto podjąć wyzwanie. Technika obszywania nie jest skomplikowana i można się jej nauczyć dość szybko. Wystarczą chęci oraz nici w odpowiednim kolorze. Pozostaje życzyć mi wszystkim tym co podejmą wyzwanie wytrwałości oraz wyobraźni, w tworzeniu własnych poszetek.