Jak sie ubrać na wesele jako gość?

22 2 188

Jak ubrać się na wesele jako gość?

Okres związany z weselnymi, przyjęciami trwa w najlepsze, a pojawiające się pytania dotyczące tej tematyki skłoniły mnie do przedstawienia mojego podejścia do tego tematu, od strony technicznej. Co na siebie włożyć? Czego unikać? Czy na wesele zakładać krawat? Poniżej moje propozycje, uwzględniające cztery kolory naszych garniturów ślubnej stylizacji dla „Gościa weselnego”

Za podstawę tworzenia naszej weselnej garderoby, posłużą mi garnitury w kolorze granatowym, szarym oraz grafitowym. I tu chciałbym podkreślić na wstępie, podchodząc do tematu od strony „derss codu”, założenie czarnego garnituru na tą uroczystość nie będzie jakimś wielkim błędem. Mimo, że główna część uroczystości odbywa się w godzinach popołudniowych to na przyjęciu weselnym bawimy się w godzinach wieczorowych, po godzinie 20. Fakt ten eliminuje wyłączanie czarnego garnituru z pośród naszych możliwości wyboru, mimo to będę  przekonywał do skorzystania z bardziej uniwersalnej kolorystyki granatu, czy grafitu.

Trzy podstawowe kolory garnituru, które będę brał pod uwagę komponując zestaw weselny dla gościa. Od lewej, szary, grafitowy i granatowy.

garnitur 2

Obuwie

Jak w każdej formalnej stylizacji podstawą są nasze buty, wybierając obuwie najlepiej sprawdzą się w tej sytuacji „Derby” bądź „Oxford”, w kolorze czarnym lub brązowym. Warto przy tym pamiętać, że powinny być one ciemnego koloru, jasny brąz zdecydowanie odpada. Buty, które wymieniłem należą do grona obuwia eleganckiego i dobrze sprawdzą się na tego typu przyjęciach.

buty1

Koszula

Dobierając koszule do naszego zestawu, postawiłbym na klasyczną, gładką w jasnym kolorze, bądź na koszulę w minimalistyczną kratkę. Oczywiście, też w jasnym kolorze. Ślub, wesele to uroczystość wesoła, jak sama nazwa wskazuje „wesele”, jest po to aby się weselić, cieszyć wraz z młodą parą, próba przemycenia ciemnych koszul nie jest dobrym pomysłem, gryzie się z celem całego przyjęcia. Unikajcie więc Panowie jak ognia koszul w kolorze czarnym, granatowym, ciemny brązie, czy kolorów jaskrawych, drażniących. Bezpieczną opcją będzie postawienie na stonowaną kolorystykę, dzięki czemu będziemy wyglądać elegancko i odpowiednio do okazji.  Poniżej moje propozycje koszul, które z pewnością sprawdzą się w stylizacji na przyjęciu weselnym dla gościa weselnego. Opcja prezentująca koszulę ciemniejsza na tle pozostałych koszul niebieską jest wersją ostateczną, czyli zakładamy ją jeśli nie mamy w naszej garderobie nic innego. Jasne powinny dominować. Więcej o typach koszul dla gościa weselnego znajdziesz klikając tutaj.

koszule

Krawat

Podążając w stonowanej, eleganckiej kolorystyce naszego weselnego ubioru, krawat też powinien zmierzać w tym samym kierunku. Dlatego łącząc naszą koszulę, warto wybrać te gładkie, bądź te z minimalistycznym wzorem, jedwabne krawaty. Szerokość „męskiego zwisu”, dostosujmy do szerokości klap naszej marynarki, poniżej kilka propozycji weselnego krawatu. 

krawat

Mucha

Osoby, które preferują coś innego niż „męski zwis”, śmiało mogą w tej sytuacji postawić na muchę. I tu na samym początku chciałbym podkreślić, czarna jest zarezerwowana dla smokingu, a biała dla fraka. Poniżej muchy w kolorze burgundowym, granatowym i szarym, kolorach idealnych w połączeniu z zestawem garniturowym.

mucha

Poszetka

Jest to dopełnienie naszej marynarki i ma tylko nawiązywać do naszego krawata, czy muchy. Uniwersalną i bezpieczną opcją będzie lniana, biała poszetka, złożona klasycznie bądź w inny minimalistyczny sposób. Poniżej poszetki, które sprawdzą się w połączeniu z powyższymi krawatami, czy muchami przedstawionymi na rysunkach powyżej.

poszetkaa

Moje propozycje zestawu weselnego:

Zestaw złożony z czarnego garnituru zaprezentowałem poniżej, stawiając na ten kolor, wybieramy czarne obuwie i skórzane dodatki,  pod marynarkę koniecznie biała koszula.

czarny garnitur

 Zestaw z wykorzystaniem granatowego garnituru:

zestaw gran

Zestaw z wykorzystaniem grafitowego garnituru:

Oczywiście w tym połączeniu zamiast szarej muchy możemy wykorzystać tą w kolorze burgundowym lub granatowym, poszetka jest koloru białego, bez problemu możemy ją wykorzystać w połączeniu z każdym zestawem.

zestaw grafit

Różowa koszula też jest ok:

Chciałbym podkreślić, że odpowiedni odcień różu wcale nie musi być mało męski. Dobierając krawat i poszetkę w odpowiednim kolorze możemy nadać całej stylizacji wyrazistości oraz przełamać po części dominacje różowej koszuli.

rózowa

Przykładowe zestawy:

wesele

wesele

Wskazówki:

  • wybierając muchę zamiast krawata powinniśmy zakupić odpowiednią koszule,
  • czarna mucha jest zarezerwowana dla smokingu,
  • postawmy na stonowane kolory naszych koszul, porzućmy pomysł założenia koszuli z krótkim rękawem,
  • wybierzmy klasyczny sposób składania naszej poszetki,
  • odpowiadając na pytanie jednego z czytelników, na wesele zawsze zakładamy coś pod szyję, krawat albo muchę.

Podsumowanie:

Przedstawione przeze mnie przykładowe zestawy stanowią jedynie pewną część tego, co można skomponować z zaprezentowanych poszetek, koszul, czy krawatów. Mimo, że założenie czarnego garnituru nie będzie jakimś fatalnym błędem, warto postawić na uniwersalne kolory. Na koniec pozostaje mi życzyć owocnej zabawy i mam nadzieję, że powyższy materiał będzie pomocny.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes