5.00 avg. rating (100% score) - 1 vote

Na blogu był już materiał o zasadach noszenia garniturów, przyszedł wiec czas na koszule. Nie jest to temat rozległy i wymagający, ale podstawy koszulowe każdy z nas powinien mieć w jednym palcu. Nie tylko jakość noszonych rzeczy, ale świadomość, jak je nosić jest istotna. Poniżej kilka podstawowych zasad, które warto znać, decydując się na założenie koszuli. Jeśli macie swoje uwagi lub wskazówki, którymi chcielibyście się podzielić – piszcie w komentarzach poniżej. 

Odpowiedni rozmiar koszuli 

Każdy dobry look opiera się na kilku podstawowych zasadach. Niemalże w każdym Internetowym poradniku na pierwszym miejscu wymienia się rozmiar marynarki, spodni czy garnituru. Podobnie jest i z koszulą. Ta powinna być na tyle dopasowana, aby nie krępować Waszych ruchów a jednocześnie nie może być zbyt luźna. Mężczyźni o większej talii powinni stawiać na krój regular. Osoby szczupłe powinny natomiast stawiać na krój dopasowany. W zestawach klasycznych nie przyjmuję się luźnego sposobu noszenia koszul!

Koszula dostępna: sklep.4gentleman.pl

Zasady noszenia koszul a odpowiedni kołnierzyk 

Zły dobór kołnierzyka to jeden z częściej popełnianych modowych błędów przez mężczyzn. Małe, nieestetyczne wyłogi źle prezentują się w zestawieniu z marynarką i krawatem, jak i w wersji solo. Wyłogi kołnierzyka koszuli powinny być na tyle długie, aby swobodnie chowały się pod klapami marynarki. Wyjątkiem jest kołnierzyk typu 'kent” bądź stylowy „button down”. Na poniższym zdjęciu prawidłowe proporcje kołnierzyka koszuli. 

Długość koszuli

Koszula nie powinna wychodzić ze spodni garniturowych podczas ruchu. Wygląda źle i niechlujnie. Dlatego, przy wyborze koszuli dla siebie musicie zwrócić uwagę na jej długość – oczywiście nie wolno również przesadzać w drugą stronę!

Rękaw koszuli powinien mieć odpowiednią długość!

Wielu mężczyzn źle interpretuje odpowiednią długość rękawów koszuli. Przy zbyt długich mankiet będzie wchodził na nadgarstek, co wygląda niechlujnie. Zbyt krótki rękaw będzie chował się natomiast w rękawie marynarki i nie będzie widać mankietu. Przy optymalnej długości rękawa mankiet powinien wystawać 1-2 centymetrów z rękawa marynarki. Poniżej przykład odpowiedniej długości rękawów koszuli. 

noszenia koszul

Zasady noszenia koszul a kontrastowe wykończenia

Czerwone, zielone czy czarne kontrastujące wykończenia koszul i dodatkowe wstawki to totalny obciach. Koszule, które mają wykończone dziurki do guzików kontrastową nicią nie należą do klasyki i źle wyglądają. Dodatkowe wstawki w mankietach czy przy kołnierzyku nie są w dobrym guście i trzeba ich unikać. Z resztą sami oceńcie czy koszula wykończona w dodatkowe ozdobniki wygląda dobrze. 

noszenia koszul

Domieszki poliestrowe/poliamidowe 

Koszula to najbliższa skórze warstwa materiału i powinna być wykonana z naturalnych, dobrej jakości tkanin. Wszelkie syntetyczne domieszki w tym przypadku nie są akceptowane i zawsze przed zakupem warto sprawdzić metkę ze składem. Poliester czy poliamid dodatkowo ograniczają przepływ powietrza i mogą wzmagać potliwość czy dodatkowe podrażnienia. 

noszenia koszul